Čína nie je ktovieakým fanúšikom amerických technológií. Čoraz silnejšie sa usiluje o akúsi technologickú samostatnosť, čiže oslobodenie sa od zahraničných riešení. Robí tak mnohým spôsobmi, v ktorých postupne pritvrdzuje. Agentúra Reuters informuje, že stále viac organizácií a spoločností napojených na čínsku vládu zakazuje svojim zamestnancom používať smartfóny iPhone. Túto informáciu mali poskytnúť osoby oboznámené so situáciou.
Prejsť na:
Čína sa postupne snaží znižovať svoju závislosť na zahraničných technológiách už vyše 10 rokov. Predovšetkým chce svoju ambíciou docieliť tým, že tlačí firmy v úzkej spojitosti s vládou, ako sú napríklad banky, aby obmedzili používanie zahraničných technológií a obrátili sa na lokálne hardvérové a softvérové riešenia. Krajina týmto spôsobom chce podporiť rozvoj domácich služieb a priemyslu.
V nadväznosti na túto „iniciatívu“ štátne firmy a vládne oddelenia naprieč najmenej ôsmimi provinciami v priebehu posledných dvoch až troch mesiacov začali prikazovať svojim zamestnancom, aby používali technológie domácich značiek.
Najviac to postihuje Apple
Táto reštriktívna politika najviac ovplyvňuje Apple, vzhľadom na to, že ide o americkú firmu, ako aj na to, že jeho smartfóny sa v Číne tešia nemalej popularite. Ešte v septembri pritom mali najmenej tri ministerstvá a štátne orgány v Číne nariadiť svojim zamestnancom, aby v práci nepoužívali smartfóny tejto značky.
Postupne sa však pridávajú aj menšie firmy a organizácie. Obmedzenia sa majú týkať dokonca aj provincie Che-pej, kde sa nachádza najväčšia továreň na výrobu iPhone na svete.
Napätie stúpa
Čínsko-americké ekonomické či technologické napätie tak aj naďalej stúpa. Konflikt medzi týmito dvoma veľmocami sa ťahá najmenej od roku 2018, kedy vtedajší prezident Spojených štátov Donald Trump uvalil tvrdé ekonomické sankcie na čínsky dovoz. Ten sa dotkol širokého spektra tovarov, vrátane technológií.
O rok na to prišlo akési prvé vyvrcholenie, a to obmedzenie vtedajšieho giganta v oblasti smartfónov, teda Huawei. Trump zakázal americkým firmám dodávať čínskemu výrobcovi komponenty a softvérové riešenia, v dôsledku čoho smartfóny Huawei prišli o dodávky čipov od Qualcommu, ale aj služieb od Google. A aby toho nebolo málo, len nedávno sme sa dozvedeli, že výrobca prišiel aj o dohodu, ktorá mu zabezpečovala dodávky objektívov pre fotoaparáty.
Číňania sú však známi svojou pracovitosťou, čo znamená, že Huawei to len-tak ľahko nevzdal. A ani nevzdáva. Zdroje oboznámené so záležitosťou informovali, že bývalý gigant si bude čipy a objektívy vyrábať samostatne.
Konajú aj americké firmy
Samozrejme, vplyv americko-čínskeho ekonomického konfliktu je oveľa rozsiahlejší. A zdá sa, že len tak skoro neutíchne. Čína postupne uvádza stále viac a viac obmedzení, ktorými sa snaží zredukovať vplyv Spojených štátov na svojom území. Sme zvedaví, čo bude nasledovať.
Nie je to však len Čína, ktorá koná. Americké firmy si uvedomujú vážnosť situácie a preto postupne prijímajú preventívne opatrenia. Jedným z nich je napríklad presúvanie výrobných procesov do Indie, ktorá je čoraz atraktívnejším trhom, predovšetkým vďaka nižším nákladom na prácu.
Ťažko povedať, akú bude mať celá situácia dohru. Agentúra Reuters požiadala Apple o stanovisko. Spoločnosť na túto žiadosť bezprostredne nereagovala.