To, čoho sa mnohí obávali, sa napokon predsa len stalo realitou. Apple na kľúčovom trhu zastavil predaj špičkových hodiniek Apple Watch, konkrétne modelov Series 9 a Ultra 2. Dôvodom na zastavenie predaja mali byť komplikácie sa patentmi. Téme sa venuje server DSL.sk.
Prejsť na:
Kalifornský gigant sa pred časom dostal do celkom vážneho sporu s Masimo, výrobcom medicínskych zariadení. Ten tvrdí, že Apple pri vývoji najnovších modelov prémiových hodiniek porušil hneď niekoľko patentov týkajúcich sa senzorov na monitorovanie fyzickej kondície. Konkrétne mal Apple porušiť patenty pri senzore SpO2, ktorý slúži na meranie okysličenia krvi.
Tento senzor sa v hodinkách Apple nachádza už od Series 6, avšak podľa Masimo sa porušenie patentov týka len posledných dvoch verzií, čiže Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Upozorňujeme, že konflikt nateraz postihuje iba Spojené štáty.
Zlom v spore medzi dvoma firmami prišiel v októbri, kedy Medzinárodná obchodná komisia rozhodla v prospech Masimo a uvalila zákaz na import dotknutých modelov Apple Watch do Spojených štátov. Následne začala plynúť lehota v trvaní 60 dní, počas ktorej mohol všetky náležitosti sporu vetovať americký prezident Joe Biden. Na zákrok mal čas do 26. decembra.
Prezident nezakročil, zákaz predaja Apple Watch oficiálne platí
Očakávalo sa, že Apple bude musieť kvôli komplikáciám s patentom zastaviť predaj Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Pochopiteľne, gigant sa snažil spraviť všetko pre to, aby sa zákaz predaja odložil, no neúspešne. Komisia žiadosť o odklad zamietla, a tak Apple ešte minulý týždeň zastavil predaj na webe. Dnes už je však zastavený aj predaj v kamenných obchodoch. Zákaz predaja je platný odo dňa vypršania lehoty vyhradenej na vetovanie prezidentom, čiže od 26. decembra.
Ako informuje agentúra Reuters, Apple sa proti zákazu predaja odvolal u federálneho súdu v Spojených štátoch. Zároveň požiadal o vydanie neodkladného opatrenia, ktoré by pozastavilo platnosť zákazu dovtedy, kým Colná a pohraničná stráž nerozhodne, či prepracované verzie dotknutých modelov Apple Watch aj naďalej porušujú patenty spoločnosti Masimo. Toto rozhodnutie má úrad vydať približne o dva týždne, konkrétne 12. januára.
To však nie je jediný spôsob, akým sa Apple snaží bojovať proti zákazu predaja. Podľa agentúry Bloomberg sa ho snaží obísť aj zmenou algoritmu pre senzor SpO2. Zatiaľ sa však ani jeden z týchto pokusov nestretol s úspechom.
Ako-takým svetlom nádeje pre Apple je skutočnosť, že obchody tretích strán môžu hodinky predávať aj naďalej, hoci iba dovtedy, kým kvôli zákazu importu nevyprázdnia svoje zásoby.
(Ne)šťastné sviatky
Tieto Vianoce pre Apple nie sú zrovna radostné, nakoľko zákaz predaja najnovších Apple Watch v Spojených štátoch nie je to jediné, s čím aktuálne zápasí. V súčasnosti musí pripravovať aj podporu štandardu RCS pre smartfóny iPhone. RCS je nový štandard na zasielanie správ, ktorý má nahradiť tradičné SMS a MMS správy. V rámci tejto technológie možno správy odosielať aj cez Wi-Fi alebo mobilné dáta, pričom správy môžu okrem textu obsahovať aj fotografie vo vysokom rozlíšení.
Okrem toho sa pripravuje na otvorenie systému iOS tretím stranám. Konkrétne má používateľom umožniť čerpať aplikácie aj mimo oficiálny obchod App Store. Konkrétne k týmto dvom krokom bol de facto donútený Európskou úniou (EÚ), ktorá podozrieva Apple zo zneužívania dominantného postavenia viacerých svojich služieb.