Európska únia (EÚ) sa aj v týchto okamihoch snaží naplno utilizovať svoje dve nové legislatívy, prostredníctvom ktorých cieli na zlepšenie hospodárskej súťaže medzi technologickými firmami. Dvojica aktov, menovite Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA), sa týka všetkých technologických hráčov bez ohľadu na ich veľkosť. Je však pravda, že obzvlášť sa týkajú gigantov, medzi ktorými rozhodne nechýba ani Apple.
Prejsť na:
Ako píše server PhoneArena, Apple sa do hľadáčika EÚ dostal kvôli podozreniu zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. Blok chce regulovať jeho vplyv, a to aj formou reštrikcii pre jeho obľúbené služby. Medzi ne mala ešte donedávna spadať aj platforma iMessage. Teraz to však vyzerá inak.
iMessage je v Európe príliš „malý“
DSA jasne stanovuje podmienky, ktoré musí služba spĺňať, aby podliehala novým pravidlám. Konkrétne určujú minimálny počet aktívnych používateľov a minimálne finančné obraty. Dlhšie sa špekulovalo, či iMessage tieto podmienky spĺňa, nakoľko sa vzťahujú iba na EÚ, nie na celý svet. Vyšetrovanie v tejto súvislosti prebiehalo celých 5 mesiacov. A verdikt? Úrady sa vraj rozhodli, že iMessage nechajú na pokoji, nakoľko v Európe jednoducho nemá dostatočný vplyv.
Prečítajte si tiež:
- Ešte nikdy nebolo horšie: Vedci odhalili, čo znepokojujúce čaká Zem v ďalších rokoch
- Slovenskí operátori s prosbou: Toto nikdy nerobte, hrozí, že vám nebudú vedieť pomôcť
- Telekom má fantastickú novinku: Ak bývaš v týchto mestách, skontroluj si telefón!
Isté to však nie je. Informácia doposiaľ nebola oficiálne potvrdená, pochádzať má od „ľudí oboznámených so záležitosťou“, ktorých identita nebola prezradená.
Apple si teda môže vydýchnuť len čiastočne. Vyšetrovanie, ktoré definitívne určí, či iMessage bude alebo nebude podliehať reguláciám DSA, má trvať do februára 2024. A dovtedy sa toho môže ešte veľa zmeniť.
A ako sme zmienili vyššie, iMessage rozhodne nie je jediný dôvod, prečo sa EÚ rozhodla voči Apple zakročiť.
Spory sa týkajú aj RCS a iOS ako takého
Len nedávno sa dve strany dostali do konfliktu kvôli RCS. Ide o štandard, ktorý nahrádza SMS správy. Komunikácia cez RCS umožňuje odosielanie správ prostredníctvom mobilnej siete alebo Wi-Fi, pričom tieto správy môžu okrem textu obsahovať aj súbory a fotografie vo vysokom rozlíšení.
Spočiatku Apple prijatie RCS odmietal s odvolaním na bezpečnostné dôvody. Pre EÚ však tieto dôvody neboli dostatočné. Netrvalo dlho a firma spustila svoje hradby. Oznámila, že štandard RCS predsa len bude podporovať, a to už budúci rok.
„Neskôr v budúcom roku pridáme podporu univerzálneho profilu RCS, štandardu, ktorý v súčasnosti zverejňuje asociácia GSM. Veríme, že RCS Universal Profile ponúkne lepšiu interoperabilitu v porovnaní s SMS alebo MMS. Bude fungovať spolu so službou iMessage,“ uviedol hovorca Apple.
Ďalší veľký spor medzi Apple a EÚ sa týka aj operačného systému iOS, konkrétne obchodu s aplikáciami App Store. Apple odmietal otvoriť svoj ekosystém tretím stranám, pričom dôvody boli rovnaké, ako pri RCS. EÚ však v septembri definitívne rozhodla. Apple spadá pod regulované firmy podľa nových legislatív, a teda bude musieť otvoriť iOS tretím stranám.
To znamená, že používatelia iOS eventuálne budú môcť sťahovať aplikácie aj mimo oficiálny obchod (App Store), teda aj z obchodov tretích strán, akými sú napríklad Amazon Appstore alebo Aurora Store.
Samozrejme, Apple z toho nie je nadšený: „Sme naďalej veľmi znepokojení rizikami, ktoré DMA predstavuje pre našich používateľov z hľadiska ochrany súkromia a bezpečnosti údajov.“
DMA a DSA
Ak náhodou nevieš, účelom DMA je zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, bez ohľadu na ich veľkosť. Akt stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom. Má teda zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií. Jedným z cieľov DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné chatovacie služby.
Podrobnejšie si o oboch aktoch môžeš prečítať na oficiálnych stránkach Európskeho parlamentu.