Umelá inteligencia (AI) je ľudstvu nápomocná v mnohých ohľadoch, z ktorých jedným je nepochybne medicína. Zdravotníci postupne nachádzajú šikovné spôsoby využitia tejto technológie v prospech ľudí trpiacich menej i viac vážnymi ochoreniami. Viacerí pritom veria, že AI môže v budúcnosti slúžiť aj ako efektívny nástroj na boj proti rakovine, jednej z najzákernejších diagnóz zužujúcich ľudskú populáciu.
Prejsť na:
Ako píše portál The Conversation, AI môže v budúcnosti pomôcť v liečbe rakoviny mnohými spôsobmi, predovšetkým efektívnejšou prevenciou.
V roku 2020 v Európskej únii (EÚ) rakovina spôsobila až 1,2 milióna úmrtí, čo je ekvivalent 23 % celkového počtu úmrtí v tomto bloku. Toto číslo z nej zároveň robí druhého najväčšieho zabijaka na území bloku. Toto číslo je ešte tragickejšie z toho dôvodu, že až 40 % prípadom rakoviny by sa dalo predísť, keby boli včas odhalené a liečené adekvátnou zmenou životného štýlu.
AI dokáže pomôcť v mnohých smeroch
V poslednej dobe sa objavili viaceré vedecké články, ktoré tvrdia, že AI má obrovský potenciál pretransformovať zdravotnú starostlivosť. Predstavovať má nové spôsoby prevencie, diagnostiky, liečby, ako aj korigovania priebehu v mnohých terapeutických oblastiach, vrátane onkológie, kardiológie či oftalmológie. Pomôcť pritom má naprieč celým hodnotovým reťazcom, od výskumu, vývoja a výroby až po marketing.
Prečítajte si tiež:
- Páli do vlastných: Generatívna AI od X si ostro “uťahuje” zo svojho stvoriteľa Elona Muska
- Samsung na nikoho nečaká: Na týchto modeloch už má testovať One UI 6.1. Čo všetko prinesie?
- Apple chystá veľké zmeny: Toto všetko má priniesť iOS 18
Možnosti využitia Ai v zdravotníctve rozširuje aj postupný rast startupov, ktoré pôsobia v tomto odvetví. V súčasnosti ponúka riešenia v oblasti zdravotníctva 18 zo 47 nadnárodných spoločností, ktoré pracujú s AI. Pritom až 80 % z nich ponúka inovatívne riešenia týkajúce sa výlučne liečby, zatiaľ čo zvyšných 20 % vytvára nástroje na optimalizovanie zdrojov a zdokonalenie zdravotníckych technológií.
Obecne má AI v zdravotníctve prispieť v šiestich kľúčových oblastiach, ktorými sú:
- Výskum
- Diagnostika
- Operácie
- Monitorovanie
- Liečba
- Správa zdravotných záznamov
Lekársky výskum
AI predstavuje možnosť na urýchlenie vývoja nových liečebných postupov, a to prostredníctvom analýzy veľkých objemov dát na identifikáciu sľubných chemických zlúčenín a predpovedanie ich účinnosti. Takto môže AI výrazne pomôcť vo vývoji nových liekov, nakoľko urýchli ich klinický výskum identifikáciou pacientov vhodných na klinické skúšky a následnou analýzou údajov, ktoré budú z týchto skúšok získané.
Lekárska diagnostika
AI umožní lekárom rýchlejšie a presnejšie stanoviť diagnózy pomocou analýzy dôležitých lekárskych záznamov, akými sú napríklad röntgenové snímky, laboratórne výsledky či špecifické anamnézy. Na základe analýzy AI môže byť schopná včas odhaliť príznaky rôznych ochorení a tak pomôcť v určení najvhodnejšej liečby.
Pomoc pri operáciách
AI taktiež môže poslúžiť chirurgom pri plánovaní a vykonávaní zložitých zákrokov, vrátane predoperačného plánovania, intraoperačných prístupov a predpovedania pooperačných komplikácií. Za zmienku taktiež stoja chirurgické roboty využívajúce AI, ktoré chirurgom pomôžu k lepšej presnosti a umožnia rýchlejšie pooperačné zotavenie pacientov.
Monitorovanie pacientov
Ďalej môže AI poslúžiť na presnejšie monitorovanie životných funkcií pacientov, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak alebo hladina cukru v krvi. Následne, na základe získaných údajov, môže upozorniť zdravotníkov na prípadné abnormality.
Prispôsobená liečba
Zabudnúť rozhodne nemožno ani na schopnosť AI analyzovať a zohľadniť obrovské množstvo lekárskych údajov, na základe čoho dokáže určiť najlepšiu liečbu pacientov. V tomto procese zohľadní ich genetický profil, anamnézu, životný štýl a mnoho ďalších dôležitých faktorov.
Správa zdravotných záznamov
Napokon AI môže automatizovať správu elektronických lekárskych záznamov, čím sa zefektívni a spresní celý proces a zároveň sa zabezpečí lepšia dôveryhodnosť a bezpečnosť informácií o pacientoch.
Kde je najväčší pokrok?
Preukázateľne najlepšie sa z uvedených oblastí AI činí v rámci lekárskej diagnostiky. V súčasnosti tu technológia predstavuje hodnotu 1,3 miliardy amerických dolárov, pričom sa očakáva, že v nasledujúcich piatich rokoch zaznamená ročnú mieru rastu vyše 23 %. V roku 2028 by sa mala hodnota AI v rámci diagnostiky vyšplhať na 3,7 miliardy dolárov.
Aktuálne je veľký dopyt najmä po softvéri na analýzu lekárskych snímok. Vysoký dopyt po AI sa potom očakáva pri mamografii, CT vyšetreniach a MRI.
Proces zavádzania nie je jednoduchý
Je tu však jeden dôležitý faktor, ktorý brzdí šírenie AI v zdravotníctve. Je ním nedostatok technologických zdrojov, ktorým trpia mnohé nemocnice a zdravotnícke centrá. Cítiť ho napríklad pri patologických preparátoch, na základe ktorých sa analyzujú biologické anomálie. Hoci by sa všetky mali digitalizovať a trénovať pomocou AI, drvivá väčšina inštitúcií v Európe na to v súčasnosti nemá vybavenie.
Pomôcť môžu aj dostupnejšie nástroje
Na druhú stranu, výrazne môžu pomôcť aj tie nástroje AI, ktoré si nevyžadujú ohromné investície. Nápomocní môžu byť napríklad tzv. chatboti, teda generatívne modely, ktoré by mohli nájsť využitie v procese starostlivosti o pacienta, predovšetkým v rámci monitorovania zdravotného stavu.
Ako môže AI pomôcť v liečbe rakoviny?
AI čaká ešte veľmi dlhá cesta. Už teraz však má schopnosti, ktoré môžu zdravotníci využiť na efektívnejšiu liečbu pacientov trpiacich rakovinou. Všetky uvedené prínosy zdravotníkom umožnia lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie porozumieť rôznym diagnózam. Kľúčová je najmä rýchlosť. Ako bolo spomenuté, mnoho prípadov úmrtia na rakovinu je spôsobených neskorou diagnózou. Ak teda zdravotníci vďaka AI dokážu ochorenie identifikovať skôr, výrazne sa tým zvýši šanca na úspešnú liečbu.