Na trh s generatívnymi modelmi umelej inteligencie (AI) zavítal ďalší hráč. Spoločnosť xAI pod vedením Elona Muska oficiálne predstavila nový systém s názvom Grok, ktorého cieľom je konkurovať aktuálnym velikánom, ako sú napríklad ChatGPT od OpenAI alebo Bard od Google. Spoločnosť deklaruje, že model vyvinula za dvoma kľúčovými účelmi, a to zaistiť, aby AI nástroje prinášali ľuďom maximálny benefit, a aby tieto nástroje čo najviac posilnili výskum a inovácie, uvádza xAI na svojej webovej stránke.
Prejsť na:
„Grok je umelá inteligencia vytvorená podľa knihy Stopárov sprievodca galaxiou, takže dokáže odpovedať takmer na čokoľvek. A čo navyše, dokáže dokonca navrhnúť, aké otázky sa pýtať! Grok je navrhnutý tak, aby odpovedal na otázky s trochou vtipu a má rebelantské sklony, takže ho nepoužívajte, ak neznesiete humor. Jedinečnou a zásadnou výhodou systému Grok je, že má znalosti o svete v reálnom čase, a to vďaka platforme X. Odpovie aj na pikantné otázky, ktoré väčšina ostatných AI systémov odmieta,“ uvádza xAI.
No ešte predtým, ako sa pustíme do podrobností, je nutné poznamenať, že Grok je ešte stále v ako-takej fáze beta testovania, takže nemusí hneď na všetko odpovedať presne, teda správne. xAI však verí, že čím viac ľudí ho bude používať, tým rýchlejšie naberie nové poznatky.
Grok má dva základné princípy
Ako sme zmienili vyššie, Grok vznikol, aby pomáhal ľudstvu získavať nové vedomosti. Tento proces je založený na dvoch základných princípoch, a to:
- Získať spätnú väzbu a zaistiť, že AI nástroje prinášajú ľudstvu maximálny benefit – xAI verí, že pre AI nástroje je dôležité, aby boli užitočné pre čo najširšiu diaspóru ľudí, bez ohľadu na pozadie či politické presvedčenie.
- Posilniť výskum a inovácie – Grok má slúžiť ako užitočný výskumný asistent pre kohokoľvek, a to s cieľom pomôcť v rýchlom prístupe k relevantným informáciám a dátam, prípadne pomôcť vo vytváraní nových nápadov.
Grok je založený na engine zvanom Grok-1. Ide o veľký jazykový model (LLM), ktorý spoločnosť xAI vyvíjala posledné štyri mesiace. Engine si mal v tomto období prejsť mnohými iteráciami, aby systém dokázal poskytnúť čo najviac relevantných informácií na rôzne témy.
Pôvodne bol Grok trénovaný na prototype LLM s názvom Grok-0, a to za použitia 33 miliárd parametrov. xAI tvrdí, že tento model sa kapacitami približuje k priemyslovému štandardu, avšak s tým, že na tréning vyžaduje len polovičné zdroje. „Za posledné dva mesiace sme vykonali významné vylepšenia v kódovaní schopností, čo viedlo k vzniku Grok-1, impozantnému jazykovému modelu, ktorý je podstatne výkonnejší.“
Najvýkonnejší vo svojej triede
Grok naprieč rôznymi testovaniami vykázal veľmi slušné výsledky. Vo svojej výkonnostnej triede prekonal všetkých konkurentov, vrátane ChatGPT-3.5 a Inflection-1. Momentálne ho prekonávajú len modely, ktoré boli trénované na väčšom súbore dát a výpočtových zdrojov, teda napríklad GPT-4.
xAI systému poskytla prístup k vyhľadávacím nástrojom, čo mu zabezpečuje prístup k informáciám v reálnom čase. V teórii tak dokáže odpoveď aj na otázky týkajúce sa aktuálneho diania. Dodáva však, že ako to už pri generatívnych AI modeloch býva, Grok občas môže vygenerovať nepravdivé či kontroverzné informácie.
Ambiciózne plány
Na druhú stranu, spoločnosť verí, že časom sa podarí drvivú väčšinu nedokonalostí odstrániť, a teda spraviť zo systému Grok jeden z najpokročilejších, ak nie absolútne najpokročilejší AI systém. Docieliť to chce nasledovnými spôsobmi:
- Škálovateľný dohľad za pomoci nástrojov – xAI si uvedomuje dôležitosť spätnej väzby, no vie, že poskytovanie konzistentnej a presnej spätnej väzby môže byť náročné. AI tento proces uľahčí vyhľadávaním referencií od overených zdrojov, overovaním získaných informácií a taktiež vyhľadaním ľudskej spätnej väzby v prípade potreby.
- Integrácia s formálnou verifikáciou – spoločnosť chce rozvíjať schopnosť uvažovania nového modelu v menej nejednoznačných a viac overiteľných situáciách. To má umožniť lepšie vyhodnocovanie efektivity systému bez potreby spätnej väzby od ľudí či interakcie s reálnym svetom. Jedným z hlavných cieľov tohto prístupu má byť poskytnutie formálnych záruk správnosti kódu, predovšetkým ak ide o formálne overiteľné aspekty bezpečnosti.
- Chápanie a vyhľadávanie kontextov – xAI považuje tréningové modely za základ tvorby skutočne inteligentných systémov. Kladie pritom dôraz na to, aby tieto tréningové modely dokázali efektívne vyhľadávať a chápať informácie v konkrétnych kontextoch.
- Robustnejšia bezpečnosť – AI systémy rozhodne nie sú dokonalé, a to ani po bezpečnostnej stránke. Kvôli medzerám v ochranných prvkov, nech sú hocijako veľké či malé, môžu útočníci primäť systémy ku generovaniu pochybných informácií. xAI tieto zraniteľnosti vníma ako dlhodobú slabinu AI systémov, preto sa usiluje o maximálne zlepšenie bezpečnostných a diagnostických systémov.
- Multimodálne schopnosti – Grok v súčasnosti nemá žiadne ďalšie zmysly, ako sú napríklad zrak alebo sluch. Časom však tieto zmysly získa, čo otvorí úplné nové možnosti využitia a interakcie v reálnom čase.
Grok-a si aktuálne môže vyskúšať obmedzený počet používateľov v Spojených štátoch. Na základe získanej spätnej väzby xAI následne vykoná potrebné zmeny a úpravy, čím systém pripraví na vydanie v plnej verzii. Tí, ktorí chcú mať k novému modelu prístup medzi prvými, sa môžu zaregistrovať na čakaciu listinu. Nájdeš ju na tomto odkaze.