Tesla Cybertruck je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najočakávanejších elektrických vozidiel súčasnosti. Ohromnej popularite sa teší aj napriek tomu, že ešte stále čakáme na expedovanie prvého modelu, hoci od pôvodného predstavenia ubehli už cez 4 roky. Čakanie sa však už o niekoľko hodín skončí, a preto nám prišlo ako dobrý nápad zhrnúť všetky poznatky, ktoré o vozidle máme, do jedného spoločného celku. Výsledok našej práce nájdeš v článku nižšie.
Prejsť na:
Roky odkladov a planých sľubov
Cybertruck bol oficiálne predstavený v novembri roku 2019 ako špičkový elektrický pick-up so skutočne nekonvenčným dizajnom. Elon Musk, šéf Tesly, chválil aj prvotriednu odolnosť, čo sa pokúsil dokázať hodením ťažkej gule do jedného z okien. Výsledku sa veľmi nepotešil, okno totiž prasklo.
Bol to trochu trapas, no ľudia boli aj napriek tomu nadšením bez seba. Dúfali, že sa čoskoro dozvedia viac podrobných informácií, nakoľko tie v tom čase akosi chýbali. Taktiež dúfali v čo najskorší príchod vozidla na trh.
No dúfali zbytočne. Tesla postupne odkladala dátum vydania prvého modelu a odmietala o vozidle poskytnúť podrobnejšie detaily.
Uplynulo pár rokov, počas ktorých sa o Cybertrucku hovorilo len zriedka. V určitom bode však nastal mierny zlom, kedy sa diskusie opäť rozprúdili. Len pár mesiacov dozadu sme sa dozvedeli, že vozidlo si objednalo už cez 2 milióny ľudí. A keďže každý z nich musel zaplatiť „zálohu“ vo výške 100 dolárov, Tesla len na predobjednávkach zarobila okolo 200 miliónov dolárov.
Krátko na to došlo k dôležitému rozhovoru medzi Elonom Muskom a známym podcasterom Joeom Roganom. Práve počas neho sme sa dozvedeli aspoň pár drobností ohľadne technických kapacít. No ešte predtým sa pozrieme na plány v oblasti výrobných kapacít, keďže aj tie sú celkom zásadné.
Dopyt drasticky prevyšuje ponuku
Úspešný trh je ten, ktorému sa darí vyrovnávať dopyt a ponuku. V takom prípade je ekonomika stabilná a zdravá, teda aspoň podľa jednej z mnohých definícií. A to isté by sa asi dalo povedať o firmách.
Firma by mala schopná pokryť dopyt zákazníkov, aby zaručila maximálnu efektivitu svojej činnosti. Áno, je pravda, že vyrovnanie krivky dopytu a krivky ponuky je v reálnom svete takmer nemožné. Úplne v kľude však postačí, ak sa k sebe aspoň priblížia.
Pri Cybertrucku sú od seba tak ďaleko, ako len môžu byť. Ako sme zmienili v predošlej sekcii, vozidlo si objednalo cez 2 milióny ľudí. To znamená, že Tesla musí vyrobiť 2 milióny vozidiel. A to rozhodne nie je ani finančne, ani časovo jednoduchá úloha.
Musk v rozhovore s Roganom prehlásil, že počiatočným cieľom Tesly je pri Cybertrucku dosiahnuť ročný objem výroby najmenej 200 000 kusov. Celkom jasne zdôraznil, že pod túto hranicu by nerád klesol. Následne však konštatoval, že v ideálnom scenári by mal ročný objem výroby dosahovať od 250 000 do 500 000 kusov ročne.
Ciele sú to naozaj ambiciózne, no sú tu dva háčiky. Prvým je čas, ktorý potrvá dosiahnutie takéhoto objemu produkcie. Sám Musk sa zmienil, že 500 000 kusov ročne bude možné vyrábať až vtedy, keď na to budú adekvátne uspôsobené linky v továrňach. Druhým háčikom je, že aj keby sa Tesle darilo vyrábať 500 000 kusov ročne, poniektorí objednávatelia by si na svoj elektromobil stále museli počkať niekoľko rokov.
Beštiálny výkon v nepriestrelnom tele
Môžeme sa presunúť k technickým parametrom, ktoré sú taktiež veľmi zaujímavé. Čo sa týka výkonu podľa webu Car and Driver má byť Cybetruck pri oficiálnom vydaní dostupný v dvoch variantoch, čo sa týka pohonu. Prvý má disponovať dvoma motormi, druhý až troma motormi, hoci v oboch prípadoch máme rátať s pohonom všetkých štyroch kolies. Neskôr by sa mala pridať verzia s jedným motorom a pohonom zadných kolies.
Model s jedným motorom má byť schopný vyšplhať sa z 0 na 100 km/h v priebehu 6,5 sekundy, pričom maximálna rýchlosť má činiť okolo 177 km/h. V prípade dvojmotorovej verzie máme rátať so zrýchlením z 0 na 100 km/h v priebehu 4,5 sekundy a maximálnou rýchlosťou 193 km/h. Pochopiteľne, absolútne najvyšší výkon ponúkne konfigurácia s troma motormi. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h jej má trvať len 2,9 sekundy, pričom maximálna rýchlosť má dosahovať 209 km/h. Rovnaký údaj udal aj Musk pri rozhovore s Roganom.
Čo sa týka konštrukcie, tá má byť náramne odolná, a teda aj celkom ťažká. Musk prezradil, že hmotnosti jednotlivých verzií sa budú odlišovať. Najľahší model by mal vážiť okolo 2 700 kg, zatiaľ čo najťažší zhruba 3 100 kg. Taktiež sa špekuluje, že za príplatok bude možné do vozidla namontovať nepriestrelné okná, no vraj sa nebudú dať otvárať.
Ako to vyzerá s cenou?
Cena je jednou z tých dôležitých informácií, o ktorých nám Tesla ešte len musí povedať. Rozhodne však nepôjde o lacný elektromobil. Jeho cena by sa podľa predbežných odhadov mala pohybovať v rozmedzí od 39 000 do 69 000 dolárov, v závislosti od verzie.
Oficiálne vydanie už o pár hodín
Aktuálne nás od oficiálneho podujatia, v rámci ktorého Tesla expeduje 10 modelov Cybertruck prvým majiteľom, delí už len pár hodín. Veľkolepá šou začína o 21:00 nášho času, čo je celkom neskoro, no ak nebudeš mať čo robiť, zapni oficiálny YouTube kanál Tesly, prípadne navštív jej profil na sieti X.
Podujatie by to malo byť veľmi prínosné, nakoľko Elon Musk sľúbil, že počas neho poskytne podrobnejšie informácie o Cybertrucku. A možno sa dočkáme aj nejakého toho prekvapenia. Uvidíme.