Online nakupovanie je novodobý trend, ktorý sa rozmohol predovšetkým počas pandémie koronavírusu a s ňou spätých tvrdých lockdownov. Objednávanie vecí cez e-shopy si v nemalej miere obľúbili aj Slováci. Ako vyzerá situácia s online nakupovaním teraz, teda aspoň čo sa týka Slovenska?
Prejsť na:
Dobrá správa. Zdá sa, že mnohí ostali verní objednávaniu cez internet aj po poľavení prísnych opatrení. Pochopiteľne, najviac e-shopov má aktuálne Bratislavský kraj, teda hlavné mesto a jeho okolie.
Bratislava ponúka najlepšie podmienky
„V prvých 9 mesiacoch 2023 fungovalo v Bratislavskom kraji na Shoptete vyše 1 330 online obchodov. Ide o suverénne najvyšší počet na Slovensku, a to aj v prepočte na počet obyvateľov,“ konštatuje Ivo Mrena, Country Lead pre Slovensko zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie pre tisícky slovenských online obchodov.
V Bratislavskom kraji taktiež pribúda najviac nových e-shopov. Medziročne ich pribudlo takmer 200. Dôvodom sú vhodné podmienky pre podnikanie, vrátane rozmanitých ľudských komunít.
„V Bratislave je prostredie, ktoré e-commerce praje. Je tu veľa vysokých škôl a coworkingových priestorov, v ktorých sa tvoria komunity a mladí ľudia sa neboja skúšať rôzne typy biznisu,“ hovorí Mrena. „Vidím však, že online obchody si zakladajú nielen dvadsiatnici, ale aj starší ľudia, ktorí už nabrali rôzne pracovné skúsenosti a chcú ich zužitkovať pri vlastnom podnikaní. To, samozrejme, neplatí len pre Bratislavský kraj.“
V obratoch však dominuje iný kraj
Hoci je Bratislava obľúbenou destináciou mnohých nových e-shopov, nemajú tu najvyššie obraty. Tými sa pýši Žilinský kraj, ktorý je v počte e-shopov na druhom mieste. „Veľmi zaujímavým krajom z pohľadu e-commerce je v našich očiach aj ten Žilinský. V počte online obchodov je druhý za Bratislavou, má ich vyše 600,“ konštatuje Mrena.
Žilinské e-shopy taktiež evidujú najvyššie obraty. Zatiaľ čo premerný obraz e-shopu v Bratislavskom kraji v priebehu prvých 9 mesiacov 2023 dosahoval 40 000 €, v Žilinskom kraji to bolo až 56 000 €na jeden online obchod.
Výrazný rozvoj e-commerce však možno evidovať aj v ostatných krajoch západnej polovice Slovenska. Po Bratislave pribudlo najviac online obchodov v Nitrianskom, Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji. V každom z nich je medziročne na Shoptete evidovaných vyše stovky nových e-shopov.
Najslabší je juh a východ
V počte e-shopov spomedzi všetkých slovenských krajov aktuálne najviac zaostáva Banskobystrický. Je ich tu absolútne najmenej. „Banskobystrický kraj oproti všetkým ostatným mierne zaostáva v počte e-shopov, má ich menej ako 350,“ vysvetľuje Mrena.
Pochopiteľne, táto štatistika nezahŕňa iba Banskú Bystricu. Čísla kraju kazia najmä mestá ako Poltár, Rimavská Sobota či Revúca, v ktorých je relatívne nízka podnikateľská činnosť. To isté platí aj o viacerých okresoch východného Slovenska. Na druhú stranu, je tu evidovaný mierny rast a náznak dobiehania rozvinutejších regiónov.
„Tieto kraje v obratoch rastú o niečo rýchlejšie a dobiehajú rozvinutejšie regióny. Celkový obrat e-shopov v Košickom kraji sa napríklad počas prvých 9 mesiacov 2023 zvýšil oproti minulému roku o 80 %,“ uzatvára Mrena.