Eurozóna je každým dňom čoraz bližšie k budúcnosti v podobe digitálneho eura. Podľa Európskej centrálnej banky (ECB) má ísť o elektronický platobný prostriedok dostupný pre všetkých zadarmo. Rovnako ako dnes hotovosť by sa dalo používať všade v eurozóne, pričom by zaručovalo bezpečnosť a súkromie. Obecne možno digitálne euro poňať ako nový prostriedok na digitálne platby kdekoľvek a kedykoľvek, ktoré mnohým nepochybne uľahčí život. Ako presne bude technológia fungovať približuje portál RTVS.
Prejsť na:
Rada guvernérov ECB už digitálne euro posunula ako doplnkovú formu už existujúcich foriem platby posunula do ďalšej fázy vývoja. V stabilnej verzii bude digitálne euro slúžiť ako platobná metóda zahŕňajúca ako platby kartou, tak aj platby cez internet, pričom používateľ nebude musieť prechádzať cez žiadnu platobnú bránu. Nový systém má za cieľ predovšetkým uľahčiť finančný život ľudí v eurozóne, a to tým, že umožní pohodlnejší prevod peňazí v obchodoch a v zahraničí, ale aj pri platbách medzi používateľmi vzájomne.
„Predstavte si bankovku, ktorá má nulovú nominálnu hodnotu a ešte naviac má v sebe čip, že ju môžete použiť ako platobnú kartu,“ konštatuje Dušan Jurčák, člen Bankovej rady. „Kto bude chcieť, tak si otvorí digitálnu peňaženku vo svojej banke, alebo v špeciálnej FINTECH spoločnosti s licenciou, kde si časť svojich eur prevedie práve na túto digitálnu menu,“ dopĺňa analytik Marián Búlik.
Bude mať stanovený strop
Digitálne euro, ako už bolo zmienené, poslúži na nakupovanie i prevody medzi používateľmi. Možnosť investovania alebo zarábania úrokov vraj nebude k dispozícii. Okrem toho bude mať digitálna peňaženka pre digitálne euro stanovený výškový strop, a to 3 000 €, aby sa zamedzilo negatívnemu dopadu na stabilitu financií komerčných bánk.
„Zatiaľ jedno z opatrení, ale nie jediné, je pracovný limit, koľko bude môcť každý občan vlastniť, mať aktuálne vo virtuálnej peňaženke. Tak ako dnes nemáte povinnosť vlastniť bankomatovú kartu, ale nemáte ani povinnosť nosiť so sebou hotovosť, nebude mať nikto povinnosť platiť iba digitálnym eurom,“ vysvetľuje Jurčák.
Cieľov spätých so zavedením digitálneho eura je viacero. Okrem stabilizácie eura na svetovom trhu poslúži napríklad aj v boji proti praniu špinavých peňazí. O správu digitálnej meny sa stará a bude starať ECB. „Cieľom ECB je, aby sa hotovosť používala v čo najmenšej možnej miere. Práve hotovosť je totiž najčastejšie používaný prostriedok, pomocou ktorého sa perú špinavé peniaze z trestnej činnosti,“ hovorí Búlik.
Európa nie je prvá, inšpirovala sa ostatnými
Digitálna mena vo svete nie je žiadnou prelomovou novinkou. Európske orgány sa pri návrhu digitálneho eura inšpirovali ostatnými digitálnymi menami vo svete. Jednu takú už dlhšie používa napríklad Čína. A zdá sa, že tu má celkom veľký úspech.
„Zvyky ľudí sa určite menia. Stále častejšie sa rozhodujú platiť digitálne kartami a aplikáciami. A to digitálnymi peňaženkami s bezkontaktnými platbami,“ podotýka Valdis Dombrovskis, výkonný podpredseda Európskej komisie pre obchod.
Podľa súčasného plánu by krajiny eurozóny mohli aplikovať digitálne euro už o dva roky. Prechod bude dobrovoľný.
Digitálna peňaženka neposlúži len na platby
Digitálna peňaženka bude okrem digitálneho eura schopná uschovávať aj kľúčové identifikačné doklady, ako napríklad vodičský preukaz, občiansky preukaz, rodný list či iné úradné dokumenty. V praxi to má fungovať tak, že už so sebou nebudeme musieť všade nosiť fyzické karty. V prípade potreby by sme sa preukážeme digitálnymi dokladmi uloženými v telefóne, prípadne na inom prenosnom zariadení.
Digitálnu peňaženku už začínajú testovať prvé krajiny. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, lídrami v tejto oblasti sú aktuálne Francúzsko a Nemecko. Konzorcium Potential na týchto územiach už rozbieha pilotné testovanie. Stabilná verzia digitálnej peňaženky by mala byť dostupný v roku 2025.