Pred časom sa objavila špekulácia, ktorá nepochybne potešila viacerých milovníkov moderných technológií. Tvrdila totiž, že Samsung pracuje na cenovo dostupných verziách svojich skladacích smartfónov. Známe mali byť pod označeniami Galaxy Z Fold FE a Galaxy Z Flip FE. Teraz však samotný Samsung uvádza veci na pravú mieru. Nad lacnými skladačkami nepremýšľa, a teda možno pôvodnú predikciu označiť za nepravdivú. O novinke informuje server Gizmochina.
Prejsť na:
Trh so skladacími smartfónmi je relatívne mladý. Aj za tak krátky čas však naň zavítalo viacero popredných hráčov. Dnes takmer každý jeden veľký výrobca disponuje aspoň jedným skladacím smartfónom. Dá sa povedať, že túto „novú éru“ odštartoval Samsung vydaním modelu Galaxy Z Fold v septembri 2019.
Nová (a drahá) technológia
Keďže však ide o mladý segment, kde sa stále vo veľkom experimentuje, jeho produkty nie sú zrovna lacné. Skladacie smartfóny zvyčajne disponujú prémiovým hardvérom. Nie sú to však ani tak interné komponenty, čo ťahá ceny skladačiek nahor. Je to skôr konštrukcia a jej prevedenie tak, aby zariadenie malo schopnosť ohýbať sa.
Technológie, ktoré sú obsiahnuté v pántoch, ako aj softvérové riešenia, vďaka ktorým dokážu aplikácie benefitovať z ohýbateľnej obrazovky, nie sú zrovna lacnou záležitosťou. A aj to je len časť dôvodov z toho všetkého, kvôli čomu sú skladacie smartfóny oveľa drahšie ako bežný formát.
Cena sa len-tak znížiť nedá
Ťažko povedať, či prémiovým skladacím smartfónom niekedy klesne cena na nejakú prijateľnejšiu hladinu. Problémom je, že iné ako prémiové skladacie smartfóny sa vyrobiť ani nedajú. Ak hovoríme čisto o formáte knižky (Galaxy Z Fold), treba rátať s tým, že ide o zariadenie s dvoma displejmi, ktoré si pýtajú určitý výpočtový výkon. Rovnako si výkon pýtajú aj aplikácie, ktoré kvôli väčšej úžitkovej ploche spotrebúvajú viac zdrojov. A taký výkon sa dá dnes docieliť len s čipsetmi vyšších tried. Ak by výrobcovia používali mid-range čip, zariadenia by mohli pôsobiť spomalene, ba až zasekane.
Ušetriť sa veľmi nedá ani na batérii, nakoľko dva displeje, z ktorých je jeden porovnateľný s obrazovkou tabletu, potrebujú veľké množstvo energie. Napokon výrobcovia nemôžu byť skúpi ani na komponenty konštrukcie. Ak by napríklad zvolili menej kvalitný pánt, zvýšilo by sa tým riziko poškodenia zariadenia, čo by viedlo k mnohým reklamáciám a zhoršenej reputácií.
Obecne nie je veľa oblastí, na ktorých by mohli spoločnosti ušetriť. Pár sa ich však nájde. Napríklad displeje môžu mať nižšiu svietivosť alebo obnovovaciu frekvenciu, fotoaparáty zase môžu mať nižšie rozlíšenie.
Samsung vyvrátil potešujúce fámy
Ako sme zmienili vyššie, pred časom sa začalo špekulovať, že Samsung vydá odľahčené verzie svojich skladačiek, a to už budúci rok. Podrobnosti nám chýbali, no údajne tak mal spraviť niekedy po vydaní modelov Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6. Cena jedného z nich sa mala pohybovať pod hranicou 1 milión kórejských wonov, čo v prepočte vychádza na približne 700 €.
Predstava to bola krásna. A žiaľ, predstavou aj ostane. Hovorca spoločnosti Samsung totiž vyvrátil, že by aktuálne premýšľala nad vydaním cenovo dostupného skladacieho smartfónu. „Aktuálne neplánujeme vyrobiť skladací smartfón v cenovej relácii strednej triedy,“ povedal. „Posledné fámy sú nepodložené.“
Cenovo dostupnej skladačky od Samsungu sa teda v dohľadnej dobe nedočkáme. Nikde však nie je napísané, že sa jeho postoj v budúcnosti nezmení. Taktiež treba poznamenať, že iné firmy sa už snažia tlačiť ceny skladačiek smerom nadol.
Dostupnejšie skladačky už existujú
Exemplárnym príkladom je značka Tecno, ktorá pár mesiacov dozadu predstavila model Phantom V Fold 5G. Toto zariadenie disponuje naozaj solídnou výbavou, vrátane 7,85-palcového hlavného displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, 12 GB operačnej pamäte, 4 nm vlajkového čipu od MediaTeku a 5 000 mAh batérie s podporou pre 45 W nabíjanie. A cena? V prepočte niečo okolo 1 000 €. Áno, nie je to málo, no na skladací telefón je to veľmi atraktívna suma.