Nadchádzajúci rad vlajkových lodí z dielne spoločnosti Samsung je od nás momentálne vzdialený len niečo málo vyše dvoch mesiacov. To znamená, že únikmi informácií ohľadne tria chystaných modelov sa to na internete len hemží. Vo veľkom hovoria najmä o najvyššom modeli v podobe Galaxy S24 Ultra. Jeden z tých novších nám prezrádza, že predošlé predikcie o tom, že zariadenie príde o zakrivený displej, nemuseli byť úplne pravdivé. Upozornil naň server SamMobile.
Prejsť na:
Dávnejšie sme sa dopočuli, že Samsung pri Galaxy S24 Ultra už nesiahne po paneli so zakrivenými bokmi. Namiesto toho mal zvoliť plochý panel, čo sme vnímali ako celkom rozumný krok. Zakrivené displeje síce pôsobia prémiovejšie a sú jednoduchšie na ovládanie gestami, no sú náročnejšie (a drahšie) na výrobu a taktiež uberajú miesto interným komponentom.
Domnievali sme sa, že Samsung môže uvoľnené miesto v interiéri využiť rôznymi spôsobmi, napríklad na implementáciu objemnejšej batérie alebo väčšej chladiacej komory na lepšiu tepelnú reguláciu.
Nový únik, ktorý prichádza priamo z Južnej Kórey, však tvrdí, že Galaxy S24 Ultra napokon nebude mať úplne plochý displej. Podľa neho si nejaké tie krivky ponechá. Pôvodne bol zverejnený na sieti X.
Zakrivenie bude, no nie ktovieako výrazné
Zariadenie vraj dostane displej so zakrivením na 0,3 až 0,4 mm na bočných hranách. Nepôjde teda o „vodopádový“ panel, ktorý bol populárny pred 4 až 5 rokmi, no zakrivenie bude rozhodne viditeľné.
Vrchný aj spodný rámik sa má zúžiť na polovicu (v porovnaní s Galaxy S23 Ultra), čo by v prípade pravdivosti úniku znamenalo, že Galaxy S24 Ultra bude mať najtenší vrchný a spodný okraj spomedzi všetkých doterajších vlajkových lodí Samsung Galaxy. Veľkosti bočných rámikov vraj ostanú nezmenené.
Momentálne si nemôžeme byť istí, či Samsung siahne po zakrivenom, alebo po plochom displeji. Možné sú obidva scenáre. Predpokladáme však, že nakoľko nás od debutu série Galaxy S24 delia už len necelé tri mesiace, nepotrvá dlho, kým sa ku nám nedopracujú uniknuté „oficiálne“ rendery. A tie nám definitívne prezradia, aký displej Galaxy S24 Ultra dostane.
Čo vieme o zvyšku výbavy (a zvyšných modeloch)?
Samozrejme, nie je to len displej, o čom v súvislosti s Galaxy S24 Ultra počúvame. V priebehu posledných mesiacov sa ku nám dopracovali informácie aj o zvyšku výbavy, a to nielen čo sa týka najvyššieho modelu.
Z hľadiska dizajnu, hovoriac o základných modeloch (Galaxy S24 a Galaxy S24+), sa toho vraj veľa nezmení. Novinky vraj dostanú čistú zadnú stranu so samostatnými výrezmi pre objektívy. Prednú stranu zase bude vypĺňať kvalitný displej s okrúhlym výrezom pre selfie fotoaparát.
V oboch prípadoch pritom má ísť o značne vylepšené panely s vrstvou LTPO, ktorá zabezpečuje adaptívnu obnovovaciu frekvenciu, a teda predlžuje výdrž batérie. Galaxy S24+ má dokonca získať podporu pre rozlíšenie WQHD, čo je zaručene veľmi dobrá správa.
Interiér Galaxy S24 má obsahovať 4 000 mAh batériu s podporou pre 25 W nabíjanie, zatiaľ čo Galaxy S24+ sa vraj bude tešiť zo 4 900 mAh akumulátora s podporou pre 45 W nabíjanie. Čipsetu, resp. čipsetom, sa povenujeme trochu neskôr.
Najvyšší Galaxy S24 Ultra má dostať nové konštrukčné prevedenie obsahuje titán, ktorý by mal ponúknuť lepšiu odolnosť a nižšiu hmotnosť. Batéria má ponúknuť kapacitu 5 000 mAh a podporu pre 45 W nabíjanie. A optika? Tá zrejme mnohých poteší. Zostava má obsahovať 200 Mpx hlavný snímač s veľkosťou 1/1,3“, 12 Mpx ultraširokouhlý senzor s veľkosťou 1/2,55“, 10 Mpx teleobjektív IMX754 s veľkosťou 1/3,52“ a 3-násobným optickým zoomom a 48 Mpx teleobjektív s veľkosťou 1/2,55“ a 5-násboným optickým zoomom.
Ak si chceš o očakávanej výbave modelov Galaxy S24 prečítať podrobnejšie, môžeš tak urobiť prostredníctvom samostatného článku, ktorý nájdeš na tomto odkaze.
Európa opäť v hanbe
V tomto bode môžeme premostiť k avizovaným procesorom. Ako už zrejme vieš, rad Galaxy S24 majú znovu poháňať dva rôzne čipy, a to v závislosti od cieľového trhu. Potvrdené to zatiaľ nie je, no Spojené štáty a Čína by mohli dostať zariadenia poháňané procesorom Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu, zatiaľ čo Európa a ostatné regióny vraj budú mať k dispozícii Exynos 2400.
Návrat Samsungu k deleniu zariadení podľa regiónov potvrdil sám generálny riaditeľ Qualcommu Cristiano Amon.
V oboch prípadoch ide o čerstvo predstavené vlajkové čipy. Rozhodne však neponúkajú rovnaké parametre. A žiaľ, horšie na tom budú znovu Európania.
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 je založený na 4nm výrobnom procese. Jeho architektúra pozostáva z jedného jadra Cortex-X4 (3,3 GHz), piatich jadier Cortex-A720 (3x 3,15 GHz, 2x 2,96 GHz) a dvoch jadier Cortex-A520 (2,26 GHz). Samsung Exynos 2400 vraj pozostáva z jedného hlavného jadra s taktovacou frekvenciou 3,21 GHz, dvoch jadier s taktovacou frekvenciou 2,9 GHz, troch jadier s taktovacou frekvenciou 2,59 GHz a štyroch jadier s taktovacou frekvenciou 1,96 GHz.
Možno si si všimol, že architektúra Exynos 2400 má až 10 CPU jadier. To však, nanešťastie pre Samsung, nehrá ktovieako dôležitú úlohu. Na papieri totiž stále výrazne zaostáva za svojim konkurentom.
Mnohých to asi neprekvapí, nakoľko čipy Exynos boli vždy o poznanie slabšie a menej efektívne ako ich náprotivky od Qualcommu. Väčšina však asi dúfala aspoň v to, aby rozdiely tentokrát neboli také markantné.
Nuž, markantné sú aj v roku 2023. Exynos 2400 mal v prostredí benchmarkingovej platformy AnTuTu 10 získať skóre 1 648 524 bodov, čo rozhodne nie je málo, no na novinku od Qualcommu to nestačí. Snapdragon 8 Gen 3 v tej istej platforme získal 1 990 102 bodov.
Podrobné porovnanie výkonnosti tohtoročných vlajkových čipov nájdeš v tomto článku.