Vesmír je fascinujúce, no zároveň aj strašidelné miesto, kde by sa asi len málokto chcel ocitnúť sám. Ani profesionálni astronauti ho nikdy nenavštevujú po jednom. No hoci majú jeden druhého, počas dlhých vesmírnych výprav sa čas od času môžu cítiť osamotení. Obzvlášť to platí pre astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Tu totiž často trávia viac ako rok vkuse.
Prejsť na:
Pocit samoty astronautov sa teraz snaží riešiť inžinierka Jihee Kimová, píše server Ubergizmo. Vyvinula totiž robotickú verziu legendárneho psa Laika, ktorý poslúži nielen ako kozmický maznáčik, ale aj ako šikovný pomocník.
Ak náhodou nevieš, Laika je vôbec prvý živý tvor, ktorému sa dostal na obežnú dráhu Zeme. Psia sučka bola do kozmu vyslaná sovietmi v rámci misie Sputnik 2, a to ešte 3. novembra 1957. V tom čase bola Laika skoro ešte šteniatko, nakoľko mala len dva roky.
Spríjemnenie dlhých vesmírnych pútí
Koncept robotickej verzie Laiky bol predstavený ako jeden zo spôsobov, akým možno astronautom spríjemniť dlhé pobyty vo vesmíre. Ako sme zmienili vyššie, ide o akúsi napodobneninu domáceho maznáčika, ktorého správanie okrem kopy drôtov a programov determinuje aj umelá inteligencia (AI).
Súčasné robotické psy majú k bežným živým psom blízko len v tom, že majú štyri končatiny. Ostatne majú celkom robustné konštrukcie bez základných psích čŕt. Laika je v tomto smere odlišná. Kimová sa snažila vyhotoviť koncept s dôrazom na to, aby robot nielen fungoval, ale aj čo najviac vyzeral ako skutočný pes. A ako môžeme vidieť na snímkach, podarilo sa jej to – robotická Laika naozaj vyzerá ako pes.
Kimová chcela, aby robot pôsobil maximálne priateľsky, nie maximálne technicky. Má štyri nohy, útle telo, uši, oči, nos, krk a dokonca aj chvost. Jeho konštrukcia je vyhotovená z titánu, čo je materiál, ktorý ponúka silnú odolnosť, no zároveň je aj celkom ľahký, čo by psovi malo umožniť jednoduchší a prirodzenejší pohyb.
Poslúži aj ako zdravotnícky nástroj
Telo psa obsahuje rôzne snímače na identifikáciu objektov a osôb, vrátanie hĺbkových kamier a senzorov schopných termovízie. Robot pritom neposlúži len ako maznáčik, ale aj ako pomocník. Je vybavený napríklad ultrazvukovými snímačmi a EKG snímačmi, vďaka ktorým dokáže monitorovať základnú zdravotnú kondíciu astronautov. Tieto senzory taktiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozpoznávaní emócií, ktoré sa fyzicky prejavujú u astronautov počas vypätých emocionálnych stavov.
Robot má taktiež nastaviteľnú rukoväť, ktorá sa nachádza na chrbte. Tá však neslúži len na jeho prenos, ale aj na prenos menších predmetov.
Využitie nájde nielen v kozme
Do budúcna by mala robotická Laika získať ďalšie vylepšenia, ktoré ešte väčšmi rozšíria možnosti jej využitia. Medzi ne patria napríklad okuliare pre zmiešanú realitu, ktoré používateľom poskytnú informácie o aktivitách robota v reálnom čase.
Hoci je robotická Laika nateraz len koncepčným nápadom, jej vývoj predstavuje inovatívny prístup k riešeniu psychologických a emocionálnych potrieb astronautov počas dlhších vesmírnych misií. Časom by pritom nemusela byť využiteľná len vo vesmíre, ale napríklad aj v domácnosti.