Hoci ľudstvo za posledné dekády učinilo v oblasti medicíny mnoho prelomových objavov, stále nemáme odpoveď na to, ako efektívne liečiť rakovinu. Zdravotníci po celom svete sa to však snažia zmeniť, a to napríklad skúmaním možností prepojenia ľudského tela s technológiami. Robí tak aj jedna z prominentných nemocníc vo Veľkej Británii. Tá tvrdí, že ako prvá na svete zaviedla priekopnícku liečbu rakoviny pomocou umelej inteligencie (AI), informuje Mobile World Live.
Prejsť na:
Nemocnica Addenbrooke’s Hospital uvádza, že za pomoci AI trénuje počítače používané na mapovanie orgánov pacientov počas tomografie (CT). Tvrdí, že táto metóda vedie k lepšej presnosti, ako aj že predstavuje rýchlejší a menej invazívny spôsob liečby. Dodáva, že zaznamenala zlepšenie v identifikácii a odstraňovaní nádorov v porovnaní s doposiaľ používanými metódami.
Proces liečby klasifikuje ako liečbu tepelnou abláciou. Chváli predovšetkým jej presnosť a schopnosť liečiť viacero menších nádorov súčasne, a to s nízkym rizikom poškodenia okolitého tkaniva alebo orgánov. „Je precízne cielená a môže liečiť viacero malých nádorov s menším rizikom pre okolité zdravé tkanivo,“ uvádza nemocnica.
Zdravotníci tvrdia, že tento prístup môže jedného dňa viesť k účinnej liečbe veľkého počtu pacientov. Vďaka AI by napríklad mohli byť pacienti liečení na CT oddeleniach namiesto operačných sál, čo by malo podstatne zjednodušiť a urýchliť vykonávanie ďalších potrebných vyšetrení.
Pilotné testovanie zožalo úspech
Britská nemocnica skúma pričinenie AI na liečbe pacientov trpiacich rakovinou už dlhšie. Pilotné testovanie projektu, ktoré prebiehalo dva roky a zahŕňalo 50 pacientov s rakovinou pečene, ukázalo, že menej ako polovica z nich vyžaduje dodatočnú liečbu. Úspešnosť teda nie je 100-percentná, no aj napriek tomu možno hovoriť o dôležitom pokroku.
Veľkou výhodou technológie je, že dokáže poslúžiť aj na liečenie ťažko dostupných alebo odhaliteľných nádorov. To znamená, že sa znižuje riziko ľudského pochybenia, čo ďalej vedie k vyššej šanci na úspech liečby.
Nemocnica má aktuálne skúmať spôsoby, akými by bolo možné aplikovať nový spôsob liečby na pacientov s rakovinou obličiek, prípadne inými typmi rakovín.
Technológie ako kľúč k úspechu
Samozrejme, toto nie je jediný príklad chytrého prepojenia modernej technológie s medicínou. Zdravotníci sa často obracajú napríklad na mozgové čipy, ktoré v ideálnom scenári umožňujú ochrnutým ľuďom znovu používať svoje končatiny. Exemplárnym príkladom je muž, ktorému čip implantovaný priamo na mozog umožnil opäť hýbať rukami. Po dlhých rokoch dokonca zvládol aj stisnúť dlaň.
Jednou z najznámejších firiem, ktorá chce pomocou mozgových čipov liečiť rôzne typy fyzických postihnutí, je Neuralink pod vedením Elona Muska. Spoločnosť chce dosiahnuť budúcnosti, v ktorej jej mozgové čipy umožnia ochrnutým ľuďom hýbať sa, nemým rozprávať či hluchým počuť.
Neuralink nedávno získala dôležité povolenie od Správy potravín a liečiv (FDA), ktoré jej umožňuje započať testovanie mozgových čipov na ľuďoch. Proces implantovania čipu je celkom náročný. V zjednodušenej verzii však prebieha tak, že sa na mozog pomocou špecializovaného robota R1 nanesie niekoľko tenkých sond. Tieto sondy následne monitorujú elektrické signály emitované mozgom a prekladajú ich do príslušných príkazov.
Áno, v súvislosti s mozgovými čipmi stále existuje mnoho nezodpovedaných rizík. Všetko však potrebuje čas. Pevne veríme, že zdravotníci časom prídu na spôsoby, akými tieto riziká znížia, ideálne úplne eliminujú.