Hoci od momentu predstavenia smartfónov iPhone 15 ubehli len dva mesiace, informátori už teraz ukazujú prstom na nadchádzajúci rad v podobe iPhone 16. Od kvarteta zariadení sa očakáva mnoho kľúčových úprav. No žiaľ, nebude to platiť vo všetkých ohľadoch. Ako informuje informačný kanál Apple Hub na sociálnej sieti X, základné modely opäť dostanú minimálne jedno nepochopiteľné obmedzenie.
Prejsť na:
Apple a jeho prístup k inováciám
Apple je známy tým, že niektoré trendy nasleduje podstatne neskôr v porovnaní s konkurenciou. Exemplárnym príkladom sú widgety, ktoré sú na Androide už od roku 2009, zatiaľ čo na smartfóny iPhone prišli až v roku 2014. Podobný scenár možno nájsť aj pri plynulých displejoch.
Apple prvýkrát uviedol plynulé displeje na modeloch iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max pred dvoma rokmi. Základné modely ostali v hanbe, nakoľko znovu dostali displeje so základnou obnovovacou frekvenciou, a to 60 Hz.
Očakávalo sa, že základné modely dostanú plynulé displeje s nástupom iPhone 14. Tak sa ale nestalo. Práveže dostali ešte viac obmedzení, vrátane obmedzenia výkonu, nakoľko používali ten istý čip, ako ich predchodcovia. Väčšia zmena v oblasti prednej plochy prišla až pred dvoma mesiacmi. Apple vtedy vybavil základné modely novým výrezom Dynamic Island. Okrem toho však nedošlo k žiadnym výraznejším úpravám. Nedočkali sme sa dokonca ani mierneho navýšenia obnovovacej frekvencie.
Ani iPhone 16 to nezmení
Tak žeby do tretice? Zrejme nie. Informátor známy ako yeux1122 tvrdí, že ani základné modely iPhone 16 nedostanú plynulé displeje. Niet pochýb, že táto predikcia mnohých pobúri. A je to celkom pochopiteľné. Základné modely, hoci sú okresané o viacero funkcií z vyšších modelov, sú stále relatívne drahé. Napr. iPhone 15 v prevedení so 128 GB úložiska sa na Slovensku predáva za 949 €. To už je suma, od ktorej by zákazník očakával „niečo viac“.
Niet pochýb, že aj základné modely možno radiť medzi najvýkonnejšie a najinteligentnejšie telefóny modernej doby, a to aj napriek tomu, že ich poháňa minuloročný čip. Obmedzený hardvér kompenzujú širokou plejádou šikovných funkcií, ktoré nádherne ladia s prepracovaným ekosystémom. Apple však musí uvedomiť, že softvérová výbava je len časť úspechu.
Pre bežného spotrebiteľa je ťažké pochopiť, prečo základné modely iPhone nepodporujú vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Predsa len 120 Hz displeje dnes používajú aj omnoho lacnejšie smartfóny, niekedy aj len za 300 €.
Má svoje dôvody
Apple však nič nerobí bezdôvodne. Používanie staršieho čipu, okresávanie funkcií a zvyšovanie ceny sú len hŕstkou príkladov toho, ako sa kalifornský gigant snaží dotlačiť zákazníkov ku kúpe vyšších modelov. Apple sa totiž nesnaží generovať zisk z veľkého objemu predaja, ako to robí napríklad Redmi, podznačka Xiaomi. Namiesto toho sa snaží maximalizovať zisk na jednu jednotku. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú jeho smartfóny také drahé.
Okrem toho stavuje na skutočnosť, že akonáhle človek okúsi výhody jeho ekosystému, len ťažko nájde cestu von. Aj preto má Apple jednu z najlepších retencií zákazníkov. Ak si človek kúpi iPhone, je vysoká šanca, že jeho ďalší smartfón bude taktiež iPhone.
Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že Apple aspoň sčasti stavuje na to, že jeho zákazníci ostanú verní aj v prípade, že nové modely neponúknu ktovieaké inovácie. Ďalším dôležitým faktorom je, že nie každému záleží na plynulom displeji či maximálnom možnom výkone. Smartfóny iPhone, hoc aj so starším čipom a 60 Hz displejom, sa stále radia do prémiovej triedy. A práve ten pocit prémiovosti je to, čo mnohým stačí.
Na druhú stranu, keď už 120 Hz displeje majú aj cenovo dostupné telefóny, Apple by si aspoň v tomto mohol vstúpiť do svedomia.