Huawei od uvalenia sankcií zo strany Spojených štátov v roku 2019 čelil a čelí viacerým výzvam. Kvôli sankciám prišiel o kľúčových dodávateľov hardvéru a softvéru, kvôli čomu prakticky okamžite utrpel obrovskú stratu zákazníckej základne. Od onoho osudného momentu sa už stihol ako-tak zotaviť, no stále nemá vyhraté. Ako píše server Gizmochina, aktuálne výrobca zápasí s nevyrovnanou ponukou a dopytom. Aby sme boli presnejší, dopyt prevažuje nad ponukou, v dôsledku čoho musel Huawei učiniť niekoľko ráznych opatrení.
Prejsť na:
Ťažké roky plné výziev
Hneď v okamihu, kedy sa svet dozvedel o uvalení sankcií, všetci vedeli, že Huawei má dve možnosti, a to vzdať sa, alebo zabojovať a vytrvať. Ako zrejme vieš, napokon sa rozhodol pre druhú možnosť.
Keď ešte mohol, vytvoril si čo najväčšie zásoby hardvérových komponentov, predovšetkým čipov. Uvalením sankcií totiž prišiel o spoluprácu so spoločnosťou Qualcomm, ktorá mu dovtedy dodávala procesory Snapdragon. Na svoje šťastie disponoval a disponuje vlastnou divíziou na výrobu čipov, ktoré sú známe pod značkou Kirin.
Čo sa týka softvéru, ten Huawei nahradil vlastným riešením v podobe HarmonyOS, ktorý je spätý s ekosystémom Huawei Mobile Services (HMS). Keďže sankcie zahŕňali aj odstrihnutie od spolupráce s Google, Huawei musel vyvinúť alternatívy ako k Androidu, tak aj ku službám Google vrátane obchodu Google Play Store. To sa mu podarilo. Používatelia zariadení Huawei sťahujú aplikácie z AppGallery, ktorej ponuka stále nie je ktovieaká, no postupne sa rozrastá. Okrem AppGallery môžu používatelia čerpať aplikácie z obchodov tretích strán, ako je Aurora Store alebo Amazon Appstore.
Prišiel už aj o objektívy
Huawei však nemá ani chvíľu pokoja. Len nedávno sme sa dozvedeli, že prišiel o spoluprácu so spoločnosťou Sony, ktorá mu dodávala snímače pre fotoaparáty. Stať sa tak malo už dávnejšie, pričom podobne ako pri procesoroch od Qualcommu, aj pri objektívoch od Sony sa snažil včas si vytvoriť čo najväčšie zásoby. Tie mu však majú postupne dochádzať.
Riešenie? Snímače si bude vyrábať sám. Podrobnosti zatiaľ chýbajú, no Huwaei vraj aj v týchto okamihoch vyvíja vlastné obrazové snímače, ktoré budú figurovať ako súčasť komplexného fotografického systému s názvom Xmage.
Ponuka nestíha dopytu
A aby toho nebolo málo, Huawei momentálne trápi aj nevyrovnanosť ponuky a dopytu. V tomto smere situáciu zamotal debut smartfónu Mate 60 Pro 5G, pri ktorom výrobca zmenil svoj prístup k prekonávaniu výziev vo výrobe a dodávateľskom reťazci.
Dopyt po tomto zariadení bol a aj je celkom vysoký, čo Huawei nepochybne teší. Problém je v tom, že ho nestíha adekvátne uspokojovať. Komplikácie sa rozhodol riešiť vytvorením systému predobjednávok. Analytik Wang Jang tvrdí zo spoločnosti Counterpoint tvrdí, že ide o strategický krok, ktorým sa výrobca snaží získať viac času na získanie potrebných objednávok od dodávateľov. Koreňom problému má byť procesor Kirin 9000s. Detaily nepoznáme, no práve tento komponent má výrazne komplikovať dynamiku dodávateľského reťazca a zdržiavať proces zabezpečovania kľúčových komponentov.
Kurióznym rozhodnutím zo strany Huawei bolo zavedenie predplatného programu, ktorého členom bolo sľúbené dodanie smartfónu Mate 60 Pro do 90 dní od objednania. Program však umožňuje objednávku len jedného kusu na každého abonenta, čo značí, že Huawei sa snaží všemožne koordinovať dopyt tak, aby mu ponuka dokázala stíhať.
Potešujúc úspech
Prekážok je mnoho, no zariadeniu sa aj napriek nim celkom darí. Podľa údajov od Counterpoint sa z radu Mate 60 v priebehu prvých 8 týždňov od debutu predalo až 2,4 milióna kusov, a to len na čínskom trhu.
Od uvalenia amerických sankcií uplynuli už 4 roky, no Huawei stále funguje. Rozhodne má za sebou niekoľko kurióznych, možno aj pochybných rozhodnutí, no nepochybne mu za to, ako sa mu darí držať, patrí obrovský rešpekt a palec hore.
Ideálne by bolo, ak by sankcie boli úplne zrušené, čím by Huawei znovu získal prístup ako ku kľúčovému hardvéru, tak aj softvéru. Niečo také je však, aspoň nateraz, v nedohľadne.