Sú to už vyše 4 roky, čo Huawei podlieha tvrdým sankciám zo strany Spojených štátov. Tieto sankcie spoločnosti odoberajú možnosť dovážať kľúčové komponenty od amerických dodávateľov. A netýka sa to len hardvéru, ale aj softvéru. Mal preto dve možnosti, a to upustiť od výroby smartfónov, alebo skúsiť šťastie s vlastnými komponentami. Napokon zvolil tú druhú možnosť. A ako píše server PhoneArena, čoskoro to nebudú len čipy, čo si bude Huawei vlastnoručne vyrábať.
Prejsť na:
Viac ako 4 roky trápenia
Sankcie zo strany Spojených štátov boli uvalené ešte v roku 2019, teda v dobe, kedy na prezidentskom kresle sedel Donald Trump. Jeho negatívne vzťahy s Čínou nie sú nijak extra tajné. Veril a zrejme stále verí, že Huawei ako svojho času jeden z najväčších výrobcov smartfónov je napojený na čínsku vládu a armádu. Za pomoci svojich zariadení mal sledovať amerických spotrebiteľov a získané informácie ďalej posúvať pod nos hlavám svojej domácej krajiny.
Či tieto obvinenia zakladal na pravdivých faktoch, dodnes nevedno. To ale bývalému prezidentovi nijak nebránilo v tomu, aby na Huawei neuvalil tvrdé sankcie. Tie výrobcovi znemožnili používať americké komponenty. Problémom bolo a je, že práve zo Spojených štátov pochádza Qualcomm, od ktorého Huawei odoberal špičkové procesory, ale aj Google, od ktorého odoberal softvérové služby.
Huawei tak v okamžiku prišiel ako o procesory, tak aj o Android a služby Google. Mnohí verili, že toto bude pre výrobcu konečná. Tak sa ale nestalo. Namiesto toho, aby to vzdal, sa rozhodol pozviechať a vrátiť sa do hry takmer výhradne svojpomocne.
Nádej skrsla počas prezidentských volieb, ktoré sa v Spojených štátoch konali na prelome rokov 2020 a 2021. Zvíťazil Joe Biden, od ktorého sa očakávalo, že reštrikcie voči Huawei zvoľní, prípadne úplne odstráni. Svetielko nádeje však veľmi rýchlo vyhaslo.
Urob si sám
Huawei tak napokon naozaj nemal inú možnosť, než si kľúčové komponenty a služby vyrábať, resp. vyvíjať sám. A tak aj spravil. Po softvérovej stránke nahradil OS Android vlastným operačným systémom s názvom HarmonyOS. Samozrejme, oproti Androidu je stále celkom obmedzený, nakoľko nedisponuje podporou pre všetky popredné aplikácie.
Obchod AppGallery sa síce postupne rozrastá, no veľkú časť aplikácií musia používatelia stále čerpať cez obchody tretích strán (napr. Amazon AppStore alebo Aurora Store) vo forme APK súborov.
Z hľadiska hardvéru boli hlavnou otázkou čipy. Huawei na svoje šťastie disponuje vlastnou divíziou na výrobu procesorov, ktoré sú známe pod značkou Kirin. A už čoskoro si bude vlastnoručne vyrábať ďalší dôležitý komponent.
Strata ďalšej dôležitej spolupráce
Špekuluje sa, že spoločnosť Sony údajne prerušila obchodné vzťahy s Huawei, čo výrobcu odstrihlo od prístupu k snímačom pre fotoaparáty. Stalo sa tak zrejme už dávnejšie, nakoľko mu aktuálne majú dochádzať posledné zásoby, ktoré stihol získať ešte pred skončením kontraktu.
Pre Huawei ide o veľmi zlú správu, nakoľko Sony je v oblasti snímačov považovaný za svetovú špičku. Jeho produkty vo svojich smartfónoch používa široká škála výrobcov, vrátane tých najväčších, akými sú Samsung, Google, OnePlus či Apple.
Čínsky gigant sa do tejto skupiny po novom už vraj nezaraďuje, čo preňho predstavuje veľký problém. Aké snímače použije, keď mu dochádzajú zásoby? Odpoveď už zrejme poznáš – vyrobí si ich sám. Huawei údajne aj v týchto okamihoch vyvíja vlastné obrazové snímače, ktoré majú figurovať ako súčasť komplexného fotografického systému s názvom Xmage.
Podrobnosti ohľadne týchto snímačov nám zatiaľ nie sú známe. Očakáva sa však, že na vlastné oči sa o ich kapacitách presvedčíme už začiatkom budúceho roka, kedy nám má Huawei predstaviť nový vlajkový rad smartfónov, menovite Huawei P70.
Raz hore, raz dole
S Huawei je to tak stále ako na horskej dráhe. Chvíľu to vyzerá, že je pomaly z najhoršieho vonku, no hneď na to dostane ďalšiu tvrdú ranu. Presne tak sa to deje aj teraz.
Len v auguste ohúril svet vydaním svojho prvého 5G smartfónu za posledné tri roky, ktorým bol Mate 60 Pro. Ubehlo len pár mesiacov a máme tu správu, že prišiel o kľúčového dodávateľa obrazových snímačov. Fotografia je pritom jednou z najsilnejších stránok smartfónov Huawei.
Sony pritom nie je prvou firmou zameranou na fotografiu, ktorá s Huawei od uvalenia sankcií prerušila spoluprácu. Dávnejšie prišla o kontrakt so spoločnosťou Leica, ktorá teraz pomáha Xiaomi.