Protimonopolný súd voči Google, ktorý práve prebieha v Spojených štátoch, prináša zaujímavé poznatky. V rámci sporu bola zverejnená interná komunikácia spoločnosti Apple z roku 2013, ktorá celkom detailne popisuje spôsob, akým súperí s Google v súvislosti ochranou osobných údajov používateľov. Stojí v nej aj to, že Apple označil Android smartfóny za „masívne sledovacie zariadenia“, informuje server Mobilizujeme.cz.
Prejsť na:
Apple sa v rámci ochrany používateľských dát prezentuje ako veľký ochranca. Používateľov svojich zariadení sa pravidelne pýta na to, ako môžu konkrétne aplikácie narábať s ich údajmi. A nerobí tak len jednorazovo. Priebežne používateľov informuje o tom, ktoré aplikácie majú prístup ku ktorým dátam. Okrem toho ponúka rozsiahle nastavenia súkromia, ktoré umožňujú jednoduchú deaktiváciu jednotlivých oprávnení u prakticky akejkoľvek aplikácie.
Android, na druhej strane, je podstatne otvorenejší. Hoci je pravda, že disponuje solídnymi ochrannými mechanizmami, ktoré udržiavajú dáta používateľov v bezpečí, no nakoľko je podstatne otvorenejší tretím stranám, používateľov vystavuje oveľa väčšiemu množstvu rizík. Nuž, niečo za niečo.
Apple sa pýši striktnou ochranou, Google za tú jeho kritizuje
Rivalita medzi týmito dvoma firmami sa vyostruje už dlhú dobu. Apple považuje prezentáciu, ktorá označuje Android smartfóny za sledovacie zariadenia, za akúsi vlastnú propagandu. Prezentácia okrem toho porovnáva prístup spoločnosti Apple s prístupom, ktorý zastáva Google. Zatiaľ čo Apple má kombinovať súkromné údaje svojich používateľov iba vtedy, keď to znamená zlepšenie používateľského zážitku, Google ich má kombinovať agresívne, a to naprieč všetkými službami.
Porovnanie sa dotklo aj spracúvania používateľských údajov v rámci hlasových asistentov. Apple v tejto súvislosti tvrdí, že používateľské dáta prepája iba s digitálnym asistentom. Google údajne viaže zozbierané údaje s používateľským kontom. Apple tým poukazuje na to, že Siri s údajmi používateľov narába oveľa nenápadnejšie, a teda bezpečnejšie, zatiaľ čo spôsob aplikovaný zo strany Google má byť oveľa nápadnejší a rizikovejší.
Apple taktiež uvádza, že používateľom umožňuje používať samostatné kontá v rámci služieb iCloud, App Store či iTunes Store. Google vraj túto možnosť neponúka, a teda používa jedno a to isté konto pre všetky služby. To, okrem iného, znamená, že nakupovanie či aktualizovanie aplikácií si od používateľa vyžaduje rozsiahle prihlásenie do celého systému, teda nielen do obchodu s aplikáciami.
Google si poisťuje dominanciu drahými dohodami
Všetko toto vyplávalo na povrch v rámci zmieneného protimonopolného súdneho konania voči spoločnosti Google. Ten bol zahájený z dôvodu dominantného, resp. monopolného postavenia Google na poli s internetovými vyhľadávačmi. V obvinení stojí, že Google si svoju dominanciu v tomto smere poisťuje exkluzívnymi dohodami s výrobcami smartfónov, vďaka ktorým je jeho vyhľadávač v širokom spektre zariadení používaný ako primárny.
Samozrejme, používatelia majú možnosť používať iný vyhľadávač, no len málokto si dá tu námahu, aby otvoril nastavenia a zmenil prednastavený vyhľadávač na inú možnosť.
Jednu z týchto exkluzívnych dohôd má Google uzavretú dokonca aj s Apple, ktorému má každý rok platiť miliardy dolárov za to, aby bol jeho vyhľadávač prednastavený na všetkých smartfónoch iPhone.
Ani Apple však nie je bez viny
Ani Apple však nie je svätý. On sám sa viackrát stal terčom protimonopolných úradov, a to práve kvôli svojej reštriktívnej politike. Často opakovanou témou je prístup používateľov zariadení Apple k službám tretích strán. Kalifornský gigant chce, aby používatelia žili a pracovali výhradne s tým, nad čím má dohľad.
Napokon však bude musieť ustúpiť. Európska únia (EÚ) totiž spoločnosti prikázala, aby svojim používateľom umožnila čerpať aplikácie aj z obchodov tretích strán, teda nie iba z App Store. Konkrétne na túto zmenu má čas do 6. marca budúceho roku.