Európska únia (EÚ) v súvislosti s digitalizáciou zaviedla viacero dôležitých zmien a úprav. Na našom webe v poslednom čase najviac spomíname nové legislatívy v podobe Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). To však rozhodne nie sú jediné projekty, na ktorých blok pracuje. Okrem nich chystá aj tzv. digitálnu peňaženku, čiže akési virtuálne miesto na doklady, vďaka ktorému už pri sebe nebudeme musieť nosiť fyzické karty. No ako píše portál Bitcoin.com News, práve tento projekt u odborníkov vyvoláva obzvlášť veľké obavy.
Prejsť na:
Čo je digitálna peňaženka?
Ako uvádza Európska komisia na svojom webe, digitálna peňaženka je návrhom zákona EÚ s cieľom poskytnúť právny rámec na zabezpečenie interoperability národných digitálnych peňaženiek vo všetkých členských štátoch. Do týchto peňaženiek si občania budú môcť ukladať kľúčové identifikačné doklady, vrátane vodičských preukazov, občianskych preukazov, rodných listov či iných úradných dokumentov.
Európska komisia už dávnejšie predložila návrh nariadenia o európskej digitálnej identite, ktorého cieľom je umožniť európskym občanom a podnikom zdieľať údaje o totožnosti bezpečnejším a pohodlnejším spôsobom.
Prototyp peňaženky obstaranej v rámci programu Digitálna Európa slúži na skúmanie špecifikácií vypracovaných členskými štátmi v úzkej spolupráci s Komisiou ako spoločného súboru nástrojov EÚ na vykonávanie peňaženky digitálnej identity v EÚ. Prototyp bude priebežne testovaný v rámci viacerých pilotných projektov, ktoré sa dotknú niekoľkých kľúčových oblastí, vrátane zdravotnej infraštruktúry, finančných služieb, vzdelávania a dopravy. Krajinám, ktoré chcú začať s pilotným testovaním, bude prototyp peňaženky poskytnutý ako otvorený zdroj.
Momentálne sú lídrami v oblasti presadzovania digitálnej identity, resp. digitálnej peňaženky Nemecko a Francúzsko. Členské štáty EÚ majú čas do budúceho roku, aby umožnili občanom využívať výhody digitálnej peňaženky, ak o to majú záujem.
Problémový dokument
Digitálna peňaženka je ambiciózny projekt, ktorý má mnoho priaznivcov. Existujú však aj takí, ktorí sa obávajú jeho možných následkov.
Skupina analytikov a firiem varuje pred hrozbami, ktoré predstavuje chystané zavedenie digitálnej peňaženky pre občanov EÚ a ich súkromie. Vlnu pobúrenia dvihol najmä odhalený dokument Eidas (elektronická identifikácia, autentifikácia a dôveryhodné služby), v ktorom článok č. 45 uvádza, že webové prehliadače pôsobiace v Európe budú musieť akceptovať certifikáty a kryptografické kľúče vybrané orgánmi EÚ. Inými slovami tento článok poukazuje na možný vznik absolútneho dohľadu bloku nad online priestorom.
Od momentu, kedy bola oznámená konečná dohoda o projekte, viac ako 500 odborníkov z desiatok krajín a rôznych nadácií vyzvalo EÚ k tomu, aby prepracovala uvedený dokument tak, aby riešil vzniknuté obavy. Dožadujú sa najmä úpravy článku č. 45, ktorý hovorí o úplnej kontrole internetu, a teda aj občanov, ktorí internet používajú.
Podľa odborníkov môže tento článok umožniť, aby bol ktorýkoľvek členský štát EÚ schopný zachytiť a monitorovať internetovú prevádzku ktoréhokoľvek občana EÚ. „Súčasný návrh radikálne rozširuje možnosti vlád sledovať vlastných občanov aj obyvateľov v celej EÚ tým, že im poskytuje technické prostriedky na zachytávanie šifrovanej internetovej prevádzky, ale taktiež podkopáva existujúce mechanizmy dohľadu, na ktoré sa európski občania spoliehajú,“ stojí v otvorenom liste, ktorí odborníci adresovali EÚ.
EÚ to odmieta, špionáž vraj nehrozí
Konečná verzia dokumentu Eidas ešte nebola zverejnená, takže ešte tu je nádej. Nadácia Mozilla Foundation však tvrdí, že hoci boli v rámci dokumentu navrhnuté určité zmeny, článku č. 45 sa aspoň nateraz netýkajú. O celom projekte by sa malo hlasovať 28. novembra.
Mozilla v tejto súvislosti vyzvala EÚ, aby bol dokument zverejnený ešte pred hlasovacím zasadnutím a doplnený o vysvetlenie, že „občianska spoločnosť a verejnosť si stále nemôžu prečítať navrhované nariadenie, nieto ešte analyzovať jeho dopady“. Európska komisia túto žiadosť zamietla so slovami, že v súčasnej podobe dokumentu Eidas nehrozí akékoľvek riziko vládneho dohľadu nad internetom.