Trh s telekomunikáciami môžu v dohľadnej dobe čakať veľké zmeny, ktoré postihnú ako firmy, ktoré na tomto trhu pôsobia, tak aj ich zákazníkov. Európska únia (EÚ) totiž aktívne diskutuje o deregulácii európskeho telekomunikačného trhu, čím by sa mohla poškodiť hospodárska súťaž, resp. zvýšiť trhová sila hlboko etablovaných telekomunikačných operátorov na úkor konkurencie. Organizácie zastupujúce európskych spotrebiteľov a telekomunikačných operátorov v súvislosti s touto záležitosťou vyjadrujú značné znepokojenie, informuje Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR).
Prejsť na:
TÚSR ako člen Európskej asociácie pre súťaž v telekomunikáciách (ECTA) dáva v tejto súvislosti do pozornosti spoločné vyhlásenie Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC) a ECTA o budúcnosti regulácie EÚ v oblasti elektronických komunikácií.
BEUC a ECTA v spoločnom vyhlásení vyjadrili svoje obavy a postrehy k súčasným diskusiám o budúcom regulačnom rámci upravujúcom telekomunikačný sektor EÚ. Znepokojujúce majú byť najmä vyhlásenia predsedníctva Rady Európskej únie a Európskej komisie po neformálnom zasadnutí Rady pre telekomunikácie. Tieto vyhlásenia spolu s výzvami bývalých monopolných telekomunikačných spoločností na zníženie konkurencie a návrhmi na vytvorenie niekoľkých tzv. európskych šampiónov majú predstavovať varovný signál pre celý telekomunikačný trh EÚ.
Regulácia má preukázateľný úspech
BEUC a ECTA dávajú do pozornosti, že konkurencieschopné trhy v kombinácii s účinnými regulačnými opatreniami ex-ante, ktoré na Slovensku ukladá Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, sú hnacou silou investícií, pozitívnych inovácií, ako aj spotrebiteľských výhod v oblasti telekomunikácií.
Právny rámec EÚ podporujúci hospodársku súťaž úspešne vytvoril voľný trh pre elektronické komunikácie, pomohol prekonať hrozby vnútroštátnych monopolov a v konečnom dôsledku poskytol spotrebiteľom a podnikom v EÚ kvalitu a výber za dostupné ceny. Rôznorodosť veľkých aj malých poskytovateľov telekomunikačných služieb bola prvoradá pre podporu inovácií a je nevyhnutná na uspokojenie potrieb spotrebiteľov, podnikov a verejnej správy.
Avizované ciele európskeho „zákona o digitálnych sieťach“ umožniť vytvorenie „niekoľkých šťastných európskych šampiónov“ by tak boli v priamom rozpore s úspechmi, ktoré sa podarilo dosiahnuť v priebehu posledných desaťročí.
„Európski šampióni“ nepomôžu
Navrhovaná „zmena paradigmy“ by podľa BEUC a ECTA mala škodlivý vplyv na hospodársku súťaž, na vnútorný trh EÚ a na záujmy spotrebiteľov. Narušilo by to aj zásady zakotvené v Európskom kódexe elektronických komunikácií (EECC). Obe skupiny zdôrazňujú, že deregulácia telekomunikačného trhu a oslabenie hospodárskej súťaže neúmerne zvýši trhovú silu etablovaných telekomunikačných operátorov na úkor konkurenčných spoločností a spotrebiteľov. Tieto obavy vyjadrili v kontexte návrhu Európskej komisie „Odporúčanie o regulačnej podpore Gigabit konektivity“. Obavy zdieľal aj Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC).
Hlavnou hnacou silou investícií a inovácií je konkurenčný tlak. Európsky regulačný rámec podporujúci hospodársku súťaž naďalej prináša výsledky, pokiaľ ide o zavádzanie vysokokapacitnej infraštruktúry a cenovo dostupných ponúk pre európskych spotrebiteľov a podniky, ktoré sú charakteristickým znakom konkurenčného telekomunikačného trhu. Ak porovnáme EÚ napr. so Spojenými štátmi, tie zaostávajú stavom konkurencie, ako aj obmedzeným výberom pre spotrebiteľov a vysokými maloobchodnými cenami.
BEUC a ECTA z týchto dôvodov odmietajú naratív, ktorý používajú usadení telekomunikační operátori a ktorý zjavne podporuje Európska komisia. Fragmentácia trhu ich má brzdiť, pričom tvrdia, že je potrebná deregulácia trhu a redukcia konkurencie.
Nezameniteľné pojmy
Presadzovanie vzniku „šampiónov EÚ“, ktorí budú pochádzať z najväčších bývalých monopolistov, bude na úkor efektívnej a udržateľnej hospodárskej súťaže. Taktiež má byť v rozpore so základnými zásadami práva hospodárskej súťaže EÚ. Skúsenosti členov BEUC a ECTA ukazujú, že menšia konkurencia vedie len k menším investíciám a horšiemu blahobytu spotrebiteľov, nie naopak.
Najúčinnejším spôsobom, ako dosiahnuť nové ciele digitálnej dekády, je zabezpečiť, aby sa existujúci regulačný rámec v oblasti telekomunikácií plne implementoval v celej EÚ. Implementácia Európskeho kódexu elektronických komunikácií v mnohých členských štátoch stále mešká.
ECTA a BEUC podporujú aj odporúčania BEREC pre Komisiu, aby uprednostňovala alternatívne politické opatrenia, ktoré môžu maximalizovať účinnosť, znížiť prekážky vstupu na trh a stimulovať hospodársku súťaž, ako je napríklad návrh zákona o gigabitovej infraštruktúre, o ktorom zákonodarcovia EÚ stále rokujú.
Ak by Európska komisia chcela pristúpiť k akýmkoľvek štrukturálnym zmenám európskeho regulačného rámca, ECTA a BEUC pripomínajú, že akýkoľvek regulačný zásah by mal byť striktne založený na dôkazoch a nevyhnutnosti v súlade so zásadami lepšej regulácie Európskej komisie, vrátane komplexného hodnotenia vplyvu a verejnej konzultácie akýchkoľvek politických návrhov.