Existuje mnoho faktorov, na základe ktorých možno posudzovať úspešnosť firiem. No azda tým najčastejšie používaným meradlom je trhová kapitalizácia, teda celková hodnota akcií danej firmy v obehu. Konkrétne v tomto ohľade aktuálne dominuje spoločnosť Apple, ktorej trhová kapitalizácia dosahuje 2,802 bilióna amerických dolárov. Elon Musk však verí, že jeho automobilka ju časom môže prekonať. Ako píše server Electrek, podľa miliardára má Tesla na to, aby časom dosiahla trhovú kapitalizáciu až 4 bilióny dolárov.
Prejsť na:
Tesla je momentálne najhodnotnejšou automobilkou sveta s trhovou kapitalizáciou vo výške takmer 700 miliárd dolárov. V medziročnom porovnaní ide o zásadný rast, konkrétne o 79,2 %. Napriek tomu ale toto nie je najvyššia hodnota, akou sa Tesla kedy pýšila. V roku 2021 sa jej trhová kapitalizácia vyšplhala na až 1,061 bilióna dolárov. V dôsledku ekonomických ťažkostí v nasledujúcom roku však utrpela značné straty. Jej hodnota klesla o vyše 60 % na 388,97 miliardy dolárov.
Prvé zmienky o tom, že Tesla jedného dňa môže prekonať Apple a stať sa najhodnotnejšou firmou na svete, sa pôvodne objavili ešte v októbri minulého roku, teda v období, kedy automobilka vykázala obrovské finančné straty.
Batériový gigant?
V súčasnosti to tak veľmi nevyzerá. Investori sú celkom frustrovaní, nakoľko len za posledný mesiac hodnota akcií automobilky klesla o 17 %. Nie všetci však prechovávajú negatívny pohľad. Ron Baron, manažér hedge-ového fondu a dlhoročný investor spoločnosti Tesla, zdieľa víziu Elona Muska. Tvrdí, že Tesla skutočne má na to, aby jedného dňa dosiahla trhovú kapitalizáciu 4 bilióny dolárov.
Dodáva, že automobilka to môže docieliť tým, že sa stane spoločnosťou s primárnym zameraním na batériové technológie. „V prípade spoločnosti Tesla sme presvedčení, že ľudia nemôžu robiť to, čo robia teraz, a že v konečnom dôsledku to nebude len automobilová spoločnosť a nebude to len spoločnosť vyrábajúca batérie. Budeme ako Intel vo vnútri počítačov. Toto bude Tesla vo vnútri automobilov. Všetky autá budú používať autonómne riadenie Tesla. Nikto iný tomu nemôže konkurovať,“ hovorí Baron.
Vyjadrenie k tejto myšlienke zo strany Muska na seba nenechalo dlho čakať. Reagoval súhlasne, no dodal, že si to bude vyžadovať niekoľko bezchybných rozhodnutí.
Kopa premenných
Podarí sa to? V tomto momente je ťažké na takúto otázku odpovedať, nakoľko treba brať do úvahy obrovské množstvo premenných. Všetci však veľmi dobre vieme, že Musk je schopný a úspešný podnikateľ, ktorý nás už neraz ohromne prekvapil.
Dôležité bude, aby si tempo rastu automobilky prekonávalo rast spoločnosti Apple. Docieliť to môže rozšírením ponuky elektromobilov a posilnením ich pozície na popredných trhoch. Rovnako môže pomôcť rozšírenie nabíjacej infraštruktúry.
Karty môže zamiešať aj rok 2035. Od tohto roku totiž v Európskej únii (EÚ) bude úplne zakázaný predaj vozidiel produkujúcich emisie, teda prakticky všetkých tradičných áut so spaľovacím motorom. K tým existuje viacero alternatív, no ľudia najčastejšie, aspoň nateraz, volia vozidlá poháňané elektrinou. Tesla je v tomto odvetví globálnym gigantom, čo znamená, že nová regulácia európskych orgánov môže podporiť predaj jej vozidiel, a teda potlačiť jej trhovú hodnotu do astronomických výšin.
Nie sú to však len elektromobily ako také, z čoho Tesla môže v budúcnosti spraviť svoju dojnú kravu. Automobilka môže rozmach elektromobility využiť aj na už zmienený rozvoj batériových technológií, prípadne softvéru pre autonómne vozidlá.
Zatiaľ je to však len teória. Až čas ukáže, či Tesla skutočne dosiahne trhovú hodnotu 4 biliónov dolárov. Možné to je, no budúcnosť, ako všetci vieme, je nevyspytateľná.