Európski používatelia smartfónov sú čoraz náročnejší aj čo sa týka dátovej spotreby. Tá neustále prekonáva nové maximá, čo síce možno vnímať ako pozitívny trend, no dosť záleží, z akého uhla sa na to pozeráme. Rast dátovej prevádzky totiž znamená aj zvýšenú záťaž na mobilných operátorov, ktorí tak musia neustále inovovať svoju infraštruktúru. A niečo také stojí peniaze.
Prejsť na:
Je pritom vysoko pravdepodobné, že rastúci trend bude pretrvávať aj v budúcnosti, píše server Mobile World Live. Organizácia GSMA predpovedá, že konkrétne v Európe bude dátová prevádzka v najbližších rokoch stúpať priam rapídnym tempom. Dodáva pritom, že v krajinách strednej a východnej Európy očakáva zvýšenú migráciu na 4G siete, ako aj veľký rozmach 5G konektivity.
GSMA v novom reporte s názvom Mobile Economy Report Europe 2023 poukazuje na indikátory, ktoré hovoria o zvýšenom záujme ľudí využívajúcich súčasné 5G služby o pridanie širokopásmových služieb do zmlúv s operátormi. Tento dopyt sa pripisuje rastúcej popularite prípadov použitia, ktoré si vyžadujú moderné technológie pripojenia. Spadajú sem napríklad hry vo vysokej kvalite, aplikácie pre rozšírenú realitu alebo video obsah.
Možno očakávať odozvu
Čoraz náročnejšie požiadavky zákazníkov, samozrejme, nezostanú bez odozvy. Európski operátori už minulý rok viackrát upozornili, že rast dopytu po pokročilejších dátových službách bude vyžadovať nemalé investície do modernizácie sieťových infraštruktúr. Tieto investície sa vraj môžu do roku 2030 vyšplhať až na 198 miliárd €.
Predpokladá sa pritom, že do roku 2028 sa 5G v Európe stane dominantnou konektivitou, predovšetkým vďaka rozmachu najnovšej generácie sietí na území Nemecka a Veľkej Británie.
Možno očakávať, že zvýšené investície do sieťových infraštruktúr nepocítia len samotní operátori, ale aj ich zákazníci. Zvyčajne platí, že čím je prevádzka určitej služby drahšia pre firmu, automaticky sa stáva drahšou aj pre ľudí, ktorí ju využívajú.
Rast brzdí politická neistota
Prekvapujúcou skutočnosťou je, že rast dátovej prevádzky v Európe by bol ešte rýchlejší, nebyť obáv firiem z vplyvu politickej situácie, ktoré citeľne brzdia investície do sieťových technológií. GSMA uvádza, že rast vplyvy politík „brzdia investície do sieťových technológií novej generácie v Európe, čo ohrozuje vedúce postavenie bloku v oblasti digitálnych technológií, ako aj jeho ambiciózne ciele digitálneho desaťročia“.
Čo sa týka 5G siete ako takej, v správe stojí, že Európa vlani zaostávala za porovnateľnými regiónmi. Najnovší štandard malo v tom čase v Európe podporovať len 5 % funkčných sietí, pričom v krajinách východnej Ázie to bolo až 25 %.
Rekordný hospodársky prínos
Mobilný priemysel mal v roku 2022 priniesť európskym ekonomikám finančné zisky vo výške 910 miliárd €, čo zodpovedá približne 4,3 % HDP (hrubého domáceho produktu) kontinentu. Očakáva sa, že do roku 2030 hospodársky prínos mobilného sektora presiahne 1 bilión eur, čiastočne vďaka už zmienenému rastúcemu využitiu mobilných služieb.