Trh s kryptomenami si dávnejšie prešiel viacerými krušnými obdobiami. Viaceré aktíva výrazne stratili na hodnote, hoci v posledných mesiacoch si môžeme všimnúť náznaky zlepšenia. Napríklad Bitcoin, najväčšia kryptomena na svete, za posledný rok zaznamenala 133,26-percentný rast trhovej hodnoty (CoinMarketCap).
Prejsť na:
Je to možno aj práve rastúca hodnota kryptomeny, čo vedie ďalšiu krajinu k úvahe zaviesť kryptomenu ako oficiálne platidlo. Ako píše nemecký magazín BeInCrypto, stať sa ňou má Argentína, štát v Južnej Amerike. Bitcoin je aktuálne uznávaný ako oficiálne platidlo v dvoch krajinách, a to El Salvadore a Stredoafrickej republike. Argentína by tak bola treťou v poradí.
Úspešné prezidentské voľby
Vysoká pravdepodobnosť zavedenia Bitcoinu ako oficiálneho platidla v Argentíne vychádza z prezidentských volieb, ktoré sa tu uskutočnili v priebehu víkendu. Na potešenie mnohých vo voľbách zvíťazil Javier Milei, predstaviteľ liberálnej strany. Práve liberálny politik predstavuje podľa domácich najlepší spôsob, akým sa krajina môže zbaviť problému s vysokou infláciou.
Milei sa netají svojou kritikou smerom k centrálnej banke. S finančnou situáciou krajiny má veľké plány, ktoré sa do istej miery týkajú aj kryptomien. Je ich veľkým fanúšikom, pričom údajne zvažuje, že Bitcoin uzákoní ako úradné platidlo.
Zvolenie Javiera Mileia za prezidenta predstavuje svetlo nádeje a šancu na potrebný obrat uprostred toho, ako sa Argentína topí v kritických hospodárskych ťažkostiach. Milei je známy svojimi nekonvenčnými názormi, kvôli čomu sa javí ako „kandidát outsiderov“. Práve nekonvenčné zmýšľanie však zrejme obyvatelia Argentíny v tomto prípade vidia ako to, čo krajina zúfalo potrebuje.
Milei podľa predbežných výsledkov získal takmer 56 % hlasov. Jeho súperom je, resp. bol Sergio Massa. Podľa správ miestnych médií bolo spočítaných už viac ako 90 % hlasov. Massa už dokonca priznal svoju porážku.
Nová ekonomická éra
„Dnes sa začína rekonštrukcia Argentíny. Dnešný deň znamená začiatok konca úpadku Argentíny. Argentína získa späť svoje miesto vo svete, ktoré nikdy nemala stratiť. Budeme pracovať bok po boku so všetkými národmi slobodného sveta, aby sme vytvorili lepší svet,“ uviedol Milei v rámci svojho víťazného prejavu v Buenos Aires, hlavnom meste Argentíny.
Ako sme zmienili vyššie, ekonomická situácia Argentíny nie je zrovna priaznivá. Svedčí o tom aj fakt, že ľudia na oslavu výsledku prezidentských volieb vyhadzovali do vzduchu peniaze namiesto konfiet. To jasne poukazuje na vážnosť inflácie, ktorá tu aktuálne dosahuje 142,7 %.
Milei chce červené čísla prefarbiť na zelené, a to prostredníctvom niekoľkých kľúčových krokov. Očakáva sa, že tvrdo zakročí najmä proti centrálnej banke, ktorú vníma ako skupinu podvodníkov. „Centrálna banka je podvod, mechanizmus, ktorý politici používajú na podvádzanie ľudí pomocou dane z inflácie,“ uviedol.
Bitcoin vráti peniaze tým, ktorým patria
Čo sa týka postoju nového prezidenta k Bitcoinu, ten možno označiť za priaznivý. Chce, aby v argentínskom hospodárstve nastal zlom, ktorý by sa do istej miery spájal aj s využívaním digitálnych mien a blockhainových technológií. Jedným z najdôležitejších krokov v tomto smere má byť uzákonenie Bitcoinu ako úradného platidla. „Bitcoin predstavuje spôsob, akým možno vrátiť peniaze ich pôvodnému tvorcovi, súkromnému sektoru,“ prehlásil Milei.
Aktuálne politické dianie v Argentíne jasne ukazuje, že vplyv kryptomien na globálnu ekonomiku a politiku rastie. Mohlo by taktiež slúžiť ako inšpiratívny príklad pre krajiny, ktoré taktiež uvažujú nad zavedením Bitcoinu, prípadne inej prominentnej kryptomeny, ako zákonného platidla.