Apple Watch aktuálne figurujú ako najpopulárnejšie smart hodinky na trhu. A asi sa niet čo čudovať. Majú elegantný dizajn, kopu skvelých funkcií a plnia úlohu vitálneho člena prepracovaného ekosystému Apple. V skutočnosti by však mohli byť ešte populárnejšie, ak by ich kalifornský gigant sprístupnil aj pre operačný systém Android. Alebo nie?
Prejsť na:
Ako píše server Android Police, Apple dávnejšie rozmýšľal nad tým, že by umožnil prepojiť hodinky Apple Watch aj so smartfónmi poháňanými OS Android. Interne bola táto úvaha označovaná ako „Project Fennel“ a údajne v určitom časovom bode nemala ďaleko od toho, aby sa stala realitou. Napokon sa ale Apple rozhodol projekt zrušiť.
Dôvod? Rozšírenie kompatibility hodiniek o Android smartfóny by podľa Apple mohlo výrazne ovplyvniť predaje iPhonov. Samozrejme, v negatívnom zmysle slova. Spoločnosť očividne verí, že mnoho ľudí by nemalo dôvod kúpiť si iPhone, ak by boli Apple Watch kompatibilné aj s Android smartfónmi.
Toto rozhodnutie mnohých neprekvapí, nakoľko Apple je voči svojmu ekosystému extrémne protektívny už od samotného začiatku. V skutočnosti existuje len veľmi málo spôsobov, akými dokážu produkty giganta kooperovať s konkurenčnými zariadeniami, resp. zariadeniami s Androidom. A platí to predovšetkým pre príslušenstvo.
Plusy aj mínusy
Veľká časť komunity sa dožaduje toho, aby Apple v tomto smere zmenil svoj postoj. Na jednu stranu je to pochopiteľné, nakoľko rozšírenie podpory Apple Watch o Android smartfóny by nepochybne viedlo k posilneniu trhového podielu hodiniek. Hodilo by sa to najmä teraz, teda v období, kedy spoločnosť v tomto sektore zaznamenala pokles dodávok o približne 10 %.
Na druhú stranu, Apple by v takom prípade zrejme musel znížiť cenu hodiniek, aby zlepšil ich konkurencieschopnosť. Na poli s Androidom figuruje mnoho modelov smart hodiniek, ktoré sa vo väčšine prípadov predávajú za oveľa nižšie ceny.
To ale rozhodne nie je jediný problém. Hodinky by totiž bolo potrebné aj optimalizovať tak, aby dokázali kooperovať so širokou diaspórou aplikácií určených pre Android. To sa na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá úprava, no opak je pravdou. Niečo také by si vyžadovalo kompletné prekopanie operačného systému v hodinkách, čo rozhodne nie je ani jednoduché, ani lacné.
Apple by vraj pritom nechcel robiť niečo podobné, čo robí napríklad Samsung, a teda ochudobňovať používateľov iných smartfónov, než sú jeho vlastné, o kľúčové funkcie – používatelia Galaxy Watch6 majú plný prístup k funkciám, ako sú EKG či monitorovanie krvného tlaku, len v prípade, že ich majú spárované so smartfónom Galaxy.
No ten hlavný dôvod už bol spomenutý. Vydanie Apple Watch na Android by negatívne ovplyvnilo pozíciu, a teda aj hodnotu iPhonov.
Overený úspech
Je to škoda, no z biznisového hľadiska sa to dá pochopiť. Apple Watch nie sú najobľúbenejšími smart hodinkami len tak pre nič. Sám ich používam a neviem si ich vynachváliť. Majú náramne elegantný a pohodlný dizajn, vysoko kvalitný a plynulý displej, no predovšetkým musím pochváliť ich softvérovú výbavu, ktorá mi uľahčuje každodenný život na takmer každom kroku.
Okrem bežných úkonov, ako je zobrazovanie notifikácií či sledovanie športových aktivít, umožňujú realizovať telefónne hovory, odpisovať na správy, sledovať počasie, platiť, monitorovať kľúčové zdravotné údaje, prehliadať galériu, sledovať stav akciového trhu, kontrolovať mapy či prehliadať uložené albumy skladieb v Spotify. To všetko priamo zo zápästia.
Áno, je pravda, že aj hodinky pre Android sú čoraz inteligentnejšie a postupne sa snažia ponúkať tie isté možnosti, no Apple Watch sú stále o krok ďalej. Je to predovšetkým ich úzka a takmer perfektná spolupráca s iPhonom, čo z nich robí tak unikátny gadget pre milióny ľudí po celom svete.
Očakáva sa pritom, že ich popularita bude v dohľadnej dobe ešte väčšmi rásť. Podľa súčasných projekcií má segment nositeľných zariadení Apple už v tomto roku vygenerovať príjmy vo výške 40 miliárd dolárov. Do roku 2027 by sa potom mali vyšplhať na vyše 60 miliárd dolárov.
Nikdy nehovor nikdy
Späť ku kompatibilite s Androidom, ako sme už zmienili, nateraz sa takýto krok zo strany Apple zdá takmer 100-percentne nepravdepodobný. Nikde však nie je napísané, že sa to v budúcnosti nezmení. Áno, rozšírenie kompatibility predstavuje mnoho komplikácií a rizík, no predstavuje aj nové možnosti na vyššie zárobky, konkrétne prostredníctvom služieb. Značnej popularite by sa napríklad mohla tešiť služba Apple Fitness Plus, ktorá je celkom podobná s Fitbit Premium.
Rozhodne tu sú príležitosti, ako by mohol Apple z takejto zmeny zarobiť. Riziká však zrejme prevažujú. Koniec koncov, keby to bolo pre Apple také výhodné, asi by tak už spravil.