Apple si za svoj čas prešiel viacerými škandálmi. Niektoré boli menšie, niektoré zase väčšie. Do tej druhej skupiny možno zaradiť napríklad zámerné spomaľovanie miliónov starších modelov iPhone. Zo situácie napokon vznikla obrovská kauza známa ako „Batterygate“. Pochopiteľne, zo strany kalifornského giganta išlo o príliš veľký prešľap. A zdá sa, že zaň aj poriadne zaplatí. Podľa agentúry Reuters hrozí spoločnosti v tejto súvislosti astronomická pokuta.
Prejsť na:
Spoločnosť v utorok vyzvala londýnsky súd, aby zablokoval hromadnú žalobu, ktorá ju obviňuje zo spomaľovania starších modelov iPhone prostredníctvom softvérových aktualizácií. Táto žaloba od Apple požaduje zaplatenie pokuty vo výške až 2 miliardy dolárov, čo v prepočte vychádza na zhruba 1,88 miliardy €.
Apple mal tajne obmedzovať výkon
Pôvodne žalobu podal Justin Gutmann, ktorý vo Veľkej Británii bojuje za ochranu spotrebiteľov. Jeho právnici v rámci súdnych podaní potvrdili, že Apple úmyselne zatajoval problémy s batériami v niektorých modeloch iPhone, pričom do nich bez uvedomia používateľov inštaloval nástroj na riadenie spotreby, ktorý obmedzoval výkon.
Apple argumentoval, že táto žaloba je nepodložená a dôrazne popieral, že by situácia ohľadne batérií bola taká rozsiahla, ako opisuje žaloba. Chybu uznal len v prípade niektorých modeloch iPhone 6s, no dodal, že pri týchto modeloch ponúkal bezplatnú výmenu batérie. Gigant ďalej tvrdí, že aktualizácia správy napájania, ktorú zaviedol v roku 2017, aby vyhovel stanoveným reguláciám pre staršie batérie, znížila výkon modelov iPhone 6 v priemere iba o 10 %.
Žalobca sa oháňa silnými argumentmi
Tieto argumenty však Gutmannovi nestačia. V utorok požiadal londýnsky odvolací súd pre hospodársku súťaž, aby žalobu odobril a umožnil pokračovanie procesu smerom k riadnemu súdnemu konaniu. Philip Moser, jeden z jeho právnikov, sa odvolával na dohody spoločnosti Apple spred troch rokov o urovnaní hromadnej žaloby v Spojených štátoch, ktorá sa taktiež týkala problémových batérií. Podľa Mosera ide o jasný dôkaz, že Apple o existencii problémov, na ktoré žaloba poukazuje, veľmi dobre vie.
Ďalším dôkazom môže byť záväzok Apple z roku 2019, v rámci ktorého prisľúbila jasnejšie a otvorenejšie informovanie používateľov iPhone o stave batérií. Tento sľub dala britskému úradu pre dohľad nad hospodárskou súťažou.
Samotný Apple tvrdo popiera, že by svojich zákazníkov v súvislosti s chybnými batériami zavádzal. Poukazuje pritom na verejné ospravedlnenie, ktoré vydal v roku 2017, a v súvislosti s ktorým poskytol dotknutým zákazníkom lacnejšiu výmenu batérií.
Prečo by niečo také robil?
Podľa doterajších špekulácií mohol staršie modely iPhone spomaľovať preto, aby zamedzil náhlemu vypínaniu v prípade, že ich batéria klesla na príliš nízke percento. Všeobecne totiž platí, že čím je výkon zariadenia nižší, tým pomalšie sa vybíja. Zo strany Apple tak malo ísť o akýsi kompromis, z ktorého získa ako on sám, tak aj spotrebitelia.
O presnom motíve, teda ak bude Apple uznaný vinným, sa zrejme dozvieme až počas riadneho súdneho konania. Nemožno vylúčiť, že firma konala iba vo vlastnom záujme.
Problém s obmedzovaním výkonu sa týkal modelov iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus a iPhone SE s operačným systémom iOS vo verzii 10.2.1 alebo vyššej pred 21. decembrom 2017. Rovnako sa týkal modelov iPhone 7 a iPhone 7 Plus s iOS 11.2.