Apple sa snaží byť jednou z najbezpečnejších firiem pre svojich používateľov, ak nie aj absolútne najbezpečnejšou. O tento titul sa usiluje rôznymi spôsobmi, predovšetkým však prísnou, resp. reštriktívnou politikou voči tretím stranám. Nie je žiadnym tajomstvom, že cudzincov si do svojho ekosystému len tak nepúšťa, čo podkladá rôznymi dôvodmi. Zrejme sa to ale bude musieť zmeniť, a to kvôli Európskej únii (EÚ) a jej novým legislatívam v súvislosti s reguláciou digitálnych trhoch.
Prejsť na:
Ivan Krstić, šéf bezpečnostného inžinierstva a architektúry v Apple počas rozhovoru pre denník The Independent prezradil, že spoločnosť má obavy z otvorenia iOS tretím stranám. Predovšetkým sa tieto obavy spájajú s možnými bezpečnostnými rizikami.
Apple makal sám za seba, EÚ mu to kazí
Keď Apple do svojho systému takmer nikoho nepúšťal, nemal sa veľmi čoho obávať. Všetko prechádzalo jeho kontrolným systémom, čo znamenalo minimálny výskyt alebo riziko vzniku kybernetických útokov. No ako sme zmienili v úvode, to sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Dôvodom sú nové zákony EÚ, menovite Akt o digitálnych trhoch (DMA) a Akt o digitálnych službách (DSA).
Aktuálne najväčším problémom pre kalifornského giganta je nátlak zo strany EÚ, aby používateľom iOS umožnil sťahovanie aplikácií aj mimo oficiálny obchod, čiže App Store. Apple doposiaľ nič také z bezpečnostných dôvodov neumožňoval. Problémom je, že obmedzovanie voľby používateľov v súvislosti so získavaním aplikácií len na jednu možnosť EÚ vníma ako správanie, ktoré poškodzuje hospodársku súťaž. A presne také praktiky má blok pomocou nových legislatív blokovať.
Čo hovoria nové zákony?
Čo sa týka Aktu o digitálnych trhoch (DMA), podľa Európskeho parlamentu ide o spôsob, akým chce EÚ zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti pôsobiace na jej území, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Akt jasne stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok smerom k ostatným podnikom a spotrebiteľom. DMA má za cieľ zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Akt o digitálnych službách (DSA) sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, na ktoré sa legislatíva zameriava, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy zvyšujúce šírenie dezinformácií. Ďalším cieľom DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné četovacie služby.
Vďaka DSA budú mať používatelia viac kontroly a možností lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený určitý obsah. Okrem toho DSA zakazuje používanie cielenej reklamy pre mládež.
Podvoliť sa nechce, no musí
Apple si robí veci po svojom a zrejme by bol najradšej, keby mu to bolo umožnené aj naďalej. EÚ však jeho želaniu neplánuje vyhovieť. Ako stojí v popise cieľov DMA, Apple tým, že umožňuje používateľom sťahovať aplikácie len cez App Store, porušuje podmienky zdravej hospodárskej súťaže. A hoci sa odvoláva na obavy z bezpečnostných rizík, EÚ vníma zdravý konkurenčný súboj ako prioritu.
Samozrejme, tým nechceme povedať, že EÚ nezáleží na bezpečnosti. To rozhodne áno. Zrejme skôr pochybuje o tom, že ochrana spotrebiteľov je ten pravý dôvod, prečo Apple nechce otvoriť iOS tretím stranám.
Vplyv EÚ je veľmi mocný, čo znamená, že Apple sa napokon bude musieť podvoliť. Dva roky dozadu Craig Federighi, viceprezident pre softvérové inžinierstvo spoločnosti, prehlásil, že sideloading vníma ako „najlepšieho kamaráta kyberzločinca“. Neskôr svoj názor prehodnotil, pričom na poslednom podujatí WWDC povedal, že Apple nemá inú možnosť, ako dodržiavať predpisy EÚ, píše web Letem světem Applem. Nepriamo tým naznačil, že či Apple chce, alebo nie, sideloading bude musieť umožniť. Na druhú stranu, Apple len pár dní podal žalobu voči DMA, čo značí, že bez boja sa nevzdá.
S RCS napokon súhlasí
V súvislosti s Apple sa v posledných dňoch často rozoberala aj otázka podpory pre štandard RCS. Ide o technológiu, ktorá figuruje ako náhrada za tradičné SMS a MMS správy. Okrem iného je oveľa bezpečnejšia a navyše umožňuje odosielanie správ aj cez Wi-Fi alebo mobilnú sieť. Tie môžu obsahovať nielen text, ale napríklad aj fotografie či obrázky vo vysokom rozlíšení.
Komunikácia cez RCS je však možná len vtedy, ak majú tento štandard aktívny obidve strany, teda odosielateľ aj adresát. Apple je v tomto smere obrovskou výnimkou. RCS štandard nepodporuje a pôvodne ani neplánoval svoj postoj v tejto veci prehodnotiť. Opäť sa však vztýčil varovný prst, a tak Apple napokon predsa len oznámil, že podpora pre RCS bude na smartfónoch iPhone dostupná už od budúceho roku.
Hovorca Apple povedal, že RCS ponúkne lepšiu interoperabilitu pre medziplatformové správy. Neodpustil si však poznámku, že podľa Apple bol a aj je iMessage najbezpečnejším a najlepším spôsobom komunikácie.
Ťažko povedať, ako sa celá situácia ohľadne otvorenia iOS vyvinie. Je však takmer isté, že bez konfliktov sa to nezaobíde.