Apple je známy tým, že kladie obrovský dôraz na bezpečnosť svojich používateľov. Nie vždy sa mu to však darí. Po novom sa kontroverzii nevyhla funkcia NameDrop, ktorá pribudla do systému iOS s verziou 17. Obavy však začala budiť až s nedávnou aktualizáciou na iOS 17.1, nakoľko od tejto verzie je v zariadeniach iPhone štandardne zapnutá.
Prejsť na:
Ako píše server Ubergizmo, Apple tvrdí, že na obavy nie je dôvod, teda že používanie funkcie je bezpečné a skutočnosť, že je na zariadeniach s iOS 17.1 automaticky zapnutá, nepredstavuje žiadne vážne riziká.
Čo je NameDrop a ako funguje?
NameDrop je nová technológia, ktorá umožňuje rýchle zdieľanie kontaktných údajov medzi používateľmi. Dostupná je pre smartfóny iPhone s iOS 17.1 a hodinky Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 7 (a novších) a Apple Watch SE (2. generácie) s watchOS 10.1.
Pri zdieľaní z iPhone na iPhone je proces celkom jednoduchý. Stačí podržať displej smartfónu niekoľko centimetrov od vrchnej časti druhého smartfónu. To isté platí aj pri zdieľaní z iPhone na Apple Watch.
Zdieľanie z hodiniek na hodinky je trochu komplikovanejšie – je potrebné otvoriť aplikáciu Kontakty, ťuknúť na svoj obrázok v pravom hornom rohu, následne vybrať možnosť Zdieľať a potom už priblížiť hodinky k druhým hodinkám.
Pri prenose si môže používateľ vybrať, či chce zdieľať svoje údaje a prijať údaje druhej osoby, alebo len prijať údaje druhej osoby. Zdieľanie je možné kedykoľvek zrušiť, a to oddialením zariadení alebo ich zamknutím.
Obavy má aj polícia
Na možné následky nedôkladného zaobchádzania s funkciou NameDrop upozorňujú nielen používatelia, ale dokonca aj polícia. Napríklad zbor v americkom meste Middletown odporúča rodičom, aby svojim deťom, ktoré používajú iPhone s iOS 17.1, túto funkciu vypli.
Dôvody sú zrejmé. Deti sú neskúsené a často naivné, hoci sú v tom celkom nevinne. A práve kvôli svojej prílišnej dôverčivosti môžu chtiac či nechtiac zdieľať svoje osobné údaje s cudzím človekom. A cudzí ľudia nie sú vždy dobrí.
Žiaľ, žijeme v dobe, kedy aj malé množstvo citlivých informácií dokáže v rukách nesprávnej osoby spôsobiť vážne škody. Preto, ak máte dieťa, ktoré používa iPhone, pre mu NameDrop vypnite.
Samozrejme, obozretnosť sa neodporúča len pre deti, ale aj pre dospelých. Vždy si dávajte veľký pozor na to, s kým zdieľate svoje osobné údaje. Ak ste napríklad niekde na párty a stretnete osobu, s ktorou si rozumiete a chcete s ňou ostať v kontakte, radšej si vymeňte telefónne čísla manuálne, prípadne sa spojte na sociálnych sieťach.
Existujú aj iné možnosti ochrany
No čo ak chcete mať NameDrop z toho či onoho dôvodu vždy zapnutý? V takom prípade nebude na škodu skontrolovať nastavenia a upraviť zdieľanie tak, aby sa pri kontakte cez funkciu prenášali len tie údaje, ktoré chcete, aby sa prenášali, a v takej forme, akej chcete, aby sa prenášali.
Napokon je dôležité dbať na pravidelné softvérové aktualizácie. Často sa aj v tých najpoužívanejších systémoch, ktoré sa zdajú byť maximálne bezpečné, nachádzajú neodhalené medzery, ktoré môžu záškodníci využiť k rôznym nekalým účelom. Preto svoje zariadenie udržiavajte vždy aktuálne. Istota je istota.