Tradičné zasielanie správ prostredníctvom SMS postupne upadá. Ide o zastaraný štandard, ktorý má kopu obmedzení a taktiež bezpečnostných rizík. Viaceré vplyvné mená propagujú modernejšie riešenie v podobe štandardu RCS. Ten si v súčasnosti najviac pochvaľuje americký Google, ale aj juhokórejský Samsung a niektorí mobilní operátori. Apple s prechodom na tento štandard dlho váhal, no napokon tak spraví, informuje 9to5Mac. Otázkou je, či sa tak rozhodol z vlastnej iniciatívy, alebo ho k tomu niekto donútil.
Prejsť na:
Čo je RCS?
Štandard RCS (Rozšírené komunikačné služby), ako sme už spomenuli, je akýmsi nástupcom SMS. RCS komunikácia umožňuje odosielanie správ prostredníctvom mobilnej siete alebo Wi-Fi. Tieto správy môžu okrem textu obsahovať aj súbory a fotografie vo vysokom rozlíšení, uvádza Google na stránke podpory.
Správy odosielané za použitia protokolu rozšírených komunikačných služieb, čo je odborový štandard pre zasielanie správ prostredníctvom sietí operátorov. Komunikácia s druhou osobou cez RCS je možná len vtedy, ak majú tento štandard aktívny obidve strany. V opačnom prípade je nutné použiť SMS a MMS.
Apple odolával, no neodolal
Apple pôvodne myšlienku, že by svojim používateľom umožnil četovať cez RCS, odmietal. Tvrdil, že jeho vlastnou alternatívou k SMS správam je služba iMessage. Do situácie však vkročila Európska únia (EÚ), ktorá v rámci nových legislatív, menovite Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA) tlačí k Apple k otvorenosti voči tretím stranám.
Vplyv EÚ a jej regulačných orgánov je naozaj silný, nakoľko teraz Apple svoj názor na RCS zmenil. Uviedol, že túto možnosť komunikácie sprístupní na smartfónoch iPhone, a to už v priebehu budúceho roka. Hovorca spoločnosti pre 9to5Mac uviedol, že Apple verí, že RCS ponúkne lepšiu interoperabilitu pre medziplatformové správy. Interoperabilita je kľúčové slovo, ktoré sa často objavuje práve v popise DMA a DSA.
„Neskôr v budúcom roku pridáme podporu univerzálneho profilu RCS, štandardu, ktorý v súčasnosti zverejňuje asociácia GSM. Veríme, že RCS Universal Profile ponúkne lepšiu interoperabilitu v porovnaní s SMS alebo MMS. Bude fungovať spolu so službou iMessage,“ uviedol hovorca. Neodpustil si však poznámku, že Apple aj naďalej vníma iMessage ako najlepšiu a najbezpečnejšiu voľbu na výmenu správ.
Implementácia RCS s ekosystémom Apple má používateľom poskytnúť viacero šikovných možností, vrátane možnosti zdieľania polohy v rámci textových vlákien. Ako sme zmienili vyššie, na rozdiel od bežných SMS správ môže komunikácia cez RCS prebiehať aj cez mobilné dáta alebo Wi-Fi.
iMessage vo svojej podstate sa nijak nezmení. Apple aj naďalej podotýka, že táto služba je oveľa bezpečnejšia, čo sa týka súkromia, ako RCS. Tvrdí, že RCS neponúka tak kvalitné end-to-end šifrovanie, ako iMessage.
Na druhú stranu však uvádza, že bude spolupracovať s GSM na ďalšom zlepšení protokolu RCS. Táto spolupráca má zahŕňať aj zlepšenie šifrovania správ.
Rozhodnutie Apple umožniť majiteľom smartfónov iPhone komunikovať cez RCS je výsledkom dlhoročného nátlaku nielen zo strany EÚ, ale aj konkurentov, akými sú Samsung a Google.
Je pritom vysoko pravdepodobné, že do budúcna svoj systém tretím stranám otvorí ešte väčšmi. Napríklad už budúci rok má umožniť tzv. sideloading, čiže možnosť sťahovania aplikácií aj mimo oficiálny obchod App Store.
DMA a DSA
Náležitosti týchto právnych aktov sú celkom obsiahle. Ako uvádza Európsky parlament na svojom webe, účelom DMA je zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky digitálnych spoločnosti, bez ohľadu na ich veľkosť. Akt však stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom. DMA má zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií. Jedným z cieľov DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné četovacie služby.
Vďaka DSA budú mať používatelia viac kontroly a možností lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený špecifický obsah. Taktiež si vďaka nemu budú môcť zvoliť možnosť bez využitia profilovania. Okrem uvedeného ďalej zakazuje používanie cielenej reklamy pre mládež.