Európska únia (EÚ) aktuálne rieši otázku hospodárskej súťaže na v technologickom sektore. V tejto súvislosti vytvorila Akt o digitálnych trhoch (DMA), ktorého cieľom je koordinovať aktivitu technologických firiem tak, aby sa udržiaval zdravý konkurenčný boj bez negatívneho vplyvu na zákazníkov. Do tejto skupiny firiem patrí aj Apple, od ktorého EÚ požaduje hneď niekoľko veľkých zmien.
Prejsť na:
Jednou z nich je otvorenie operačného systému iOS tak, aby používatelia mohli čerpať aplikácie aj mimo oficiálneho obchodu App Store. Ako píše server XDA-Developers, stať by sa tak mohlo už budúci rok.
Apple si svoj ekosystém stráži dôkladne a celkom prísne. Mnoho tretích strán doň nepúšťa odvolávajúc sa na bezpečnostné dôvody. EÚ to však vidí trochu inak. Je toho názoru, že Apple zneužíva svoje postavenie tak, že používatelia viac-menej nemajú inú možnosť, ako používať len jeho služby. To platí predovšetkým o obchode s aplikáciami App Store.
Ak vlastníš iPhone a chceš si stiahnuť určitú aplikáciu, nemáš inú možnosť, ako ju hľadať v App Store. V prípade, že ju tam nenájdeš, máš jednoducho smolu. Iné obchody totiž v rámci iOS nie sú podporované.
Zmeniť sa to má vďaka novým reguláciám EÚ, ktorých cieľom je obmedziť dominanciu App Store, resp. umožniť používateľom iOS sťahovať aplikácie aj z obchodov tretích strán. Aj to je jednou z náležitostí zmieneného Aktu o digitálnych trhoch.
Čo je DMA a DSA?
Ak náhodou nevieš, EÚ sa aktuálne snaží regulovať digitálny svet prostredníctvom dvoch legislatív. Prvou je DMA, teda Akt o digitálnych trhoch, druhou DSA, čiže Akt o digitálnych službách.
Ako uvádza Európsky parlament na svojom webe, účelom DMA je zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Akt jasne stanovuje pravidlá pre veľké technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom Jeho úmyslom je zabrániť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie služieb a produktov ponúkaných spoločnosťou alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Jedným z cieľov DMA je aj zlepšenie interoperability medzi jednotlivými platformami pre zasielanie správ. Ultimátnym riešením má byť jedna spoločná platforma pre všetky popredné komunikačné aplikácie. V praxi by tak každý mohol komunikovať s každým bez ohľadu na to, akú aplikáciu používa druhá strana.
Akt o digitálnych službách (DSA) sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom a tiež algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií.
Vďaka DSA budú mať používatelia viac kontroly a možnosti lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený špecifický obsah. Taktiež si vďaka nemu budú môcť zvoliť možnosť bez využitia profilovania. Okrem uvedeného ďalej zakazuje používanie cielenej reklamy pre mládež.
Kedy Apple otvorí iOS tretím stranám?
Hoci sa Apple tvrdo bránil, aby nemusel otvoriť svoj ekosystém tretím stranám, neuspel. Mark Gurman z Bloombergu pred časom informoval, že gigant vydá „prísne kontrolovaný systém“, ktorý umožní sťahovanie aplikácií mimo App Store, čím sa podvolí novým nariadeniam EÚ. Neskôr sme sa dozvedeli, že iOS sa tretím stranám už s príchodom aktualizácie na iOS 17.2. Pravdivá sa ale zdá byť len prvá predikcia.
iOS 17.2 má obsahovať rámec s názvom „Managed app distribution“ (Spravovaná distribúcia aplikácií). Práve ten viedol mnohých k domnienke, že Apple s príchodom tejto verzie systému umožní sťahovanie aplikácií mimo App Store. Ukázalo s avšak, že rámec označuje len niekoľko zmien v súvislosti s už existujúcimi riešeniami pre správu mobilných zariadení (MDM).
Podľa nových poznatkov by mohol Apple otvoriť iOS tretím stranám niekedy v priebehu prvej polovice 2024.