Hoci Apple len nedávno oficiálne vydal iOS 17, už teraz sa doslýchame prvé informácie o nadchádzajúcej generácii operačného systému, teda iOS 18. Dostupných poznatkov je celkom dosť, a teda sa môžeme spoločne pustiť do aspoň ako-takého predbežného prehľadu. Sumarizáciu informácií o iOS 18 priniesol server MacRumors.
Prejsť na:
Kedy vyjde?
Ak sa budeme riadiť nastaveným precedensom, možno očakávať, že iOS 18 debutuje počas nadchádzajúcej vývojárskej konferencie WWDC. Konať by sa mala v priebehu júna. Nasledovať budú finálne úpravy, pričom vydanie by malo nastať spolu s debutom smartfónov iPhone 16 v septembri.
Na čo sa zameria?
Posledné dve verzie iOS, teda iOS 16 a súčasná iOS 17, neboli, resp. nie sú ktovieako inovatívne. V zásade prinášajú len pár drobných vylepšení a hŕstku nových funkcií.
iOS 18 má priniesť o čosi výraznejšie úpravy. Očakáva sa, že jedným z primárnych zameraní nového systému bude umelá inteligencia (AI). Túto teóriu podporuje aj Mark Gurman z Bloombergu, ktorý pred časom prehlásil, že iOS 18 môže byť „relatívne prielomovou“ aktualizáciou s kopou „veľkých nových funkcií a modernizovaným dizajnom“. Čo presne tieto slová označujú, zatiaľ nevieme. Môžeme však aspoň hádať a dúfať.
Apple a AI
Apple sa vraj v oblasti AI budúci rok pokúsi dobehnúť konkurenciu, k čomu mu s vysokou pravdepodobnosťou poslúži aj iOS 18. Kalifornský gigant má do tejto oblasti po novom investovať 1 miliardu dolárov každý jeden rok. A to už o niečom svedčí.
V rámci iOS 18 má AI utilizovať viacerými spôsobmi, predovšetkým však na skvalitnenie používateľského zážitku v už existujúcich aplikáciách a službách. Napríklad v prostredí Apple Music môže slúžiť na generovanie playlistov prispôsobených podľa vkusu daného používateľa.
Taktiež sa očakáva, že vyvinie funkcie, ktoré budú dostupné exkluzívne na modeloch iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, nakoľko tie dostanú ešte pokročilejší čip s vyšším výkonnostnými kapacitami. To nám naznačuje, že Apple môže vymyslieť skutočne obrovské AI funkcie, o akých konkurencia môže len snívať.
Stále má však rozmýšľať nad jednou zásadnou dilemou, a to otázkou, či budú AI procesy prebiehať priamo na zariadeniach, alebo budú odovzdané do rúk cloudu. V prípade využitia cloudu si Apple zrejme bude môcť dovoliť viac rôznych možností. Ak sa rozhodne ponechať procesy na zariadeniach, zaručí tým lepšiu bezpečnosť. Obidve voľby teda majú ako pozitíva, tak aj negatíva.
Je však takmer isté, že určitú formu iniciovania do sveta AI zo strany Apple uvidíme, nakoľko už teraz má budovať nové AI servery, aby všetky nové funkcie dokázali bežať naplno a bez zbytočných komplikácií.
Znovuzrodenie Siri?
Jedným zo spôsobov, akým môže Apple využiť nové AI kapacity, je posilnenie už dlhé roky upadajúcej inteligentnej asistentky Siri. Jeden z informátorov pred časom prehlásil, že gigant môže asistentku prepojiť s veľkými jazykovými modelmi (LLM), ktoré posunú jej kapacity na úplne novú úroveň. LLM sú aktuálne využívané u popredných jazykových modelov, vrátane ChatGPT.
Gurman tvrdí, že jednou z noviniek pre Siri, na ktorej má Apple pracovať, bude lepšia interakcia medzi asistentkou a aplikáciou Správy. Vďaka tomu vraj bude používateľom pri písaní správ odporúčaná lepšia korektúra. Dokonca sa vraj môžeme dočkať aj funkcie, ktorá bude automaticky dokončovať vety.
RCS
iOS 18 taktiež môže priniesť podporu pre RCS (Rozšírené komunikačné služby). Ide o štandard, ktorý možno klasifikovať ako nástupcu SMS a MMS. RCS komunikácia umožňuje odosielanie správ prostredníctvom mobilnej siete alebo Wi-Fi, pričom tieto správy môžu okrem textu obsahovať aj súbory a fotografie vo vysokom rozlíšení.
Komunikácia cez RCS je však možná len vtedy, ak majú tento štandard aktívny obidve strany konverzácie. V opačnom prípade je nutné použiť SMS alebo MMS. A práve v tom je ten háčik.
Apple totiž RCS nepodporuje, čo znamená, že pre používateľov iOS nie je dostupný. Spoločnosť pôvodne myšlienku umožnenia komunikácie cez RCS odmietal so slovami, že ponúka vlastnú alternatívu k SMS správam, a to iMessage. Zasiahla však Európska únia (EÚ), ktorá prostredníctvom dvoch nových legislatív, menovite Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA) núti Apple k otvorenosti voči tretím stranám.
A zdá sa, že tento nátlak priniesol ovocie. Apple totiž nakoniec otočil a potvrdil, že podporu pre RCS prinesie aj používateľom iOS. Dokonca uviedol, že RCS ponúkne lepšiu interoperabilitu pre medziplatformové správy. Dodal, že podporu pre RCS prinesie niekedy v budúcom roku.
„Neskôr v budúcom roku pridáme podporu univerzálneho profilu RCS, štandardu, ktorý v súčasnosti zverejňuje asociácia GSM. Veríme, že RCS Universal Profile ponúkne lepšiu interoperabilitu v porovnaní s SMS alebo MMS. Bude fungovať spolu so službou iMessage,“ uviedol hovorca Apple. Neodpustil si však poznámku, že Apple aj naďalej vníma iMessage ako najlepšiu a najbezpečnejšiu voľbu na výmenu správ.
Sideloading
Nátlak EÚ sa však rozhodne netýka len štandardu RCS. Už dlhšie sa zameriava na Apple aj v súvislosti s App Store, teda oficiálnom obchode s aplikáciami pre iOS.
Apple v súčasnosti umožňuje používateľom iOS čerpať aplikácie len cez App Store. Iná možnosť jednoducho nie je. EÚ sa to však nepáči a tento postoj zo strany spoločnosti vníma ako poškodzovanie hospodárskej súťaže. Prostredníctvom dvoch zmienených legislatív ju tak núti k tomu, aby aspoň v tomto smere zbúrala svoje hradby a umožnila majiteľom iPhone čerpať aplikácie aj z obchodov tretích strán, ako je napríklad Aurora Store alebo Amazon Appstore.
Pochopiteľne, Apple tejto „žiadosti“ dlho odolával. Tvrdil a viac-menej stále tvrdí, že otvorenie iOS tretím stranám predstavuje viacero bezpečnostných rizík. Craig Federighi, viceprezident pre softvérové inžinierstvo v spoločnosti, predvlani uviedol, že sideloading vníma ako „najlepšieho kamaráta kyberzločinca“.
Neskôr však svoj názor prehodnotil, pričom na poslednom podujatí WWDC povedal, že Apple nemá inú možnosť, ako dodržiavať predpisy EÚ. Už vtedy tak nepriamo naznačil, že či Apple chce, alebo nie, sideloading jednoducho bude musieť umožniť. A s veľkou pravdepodobnosťou sa tak stane práve s nástupom iOS 18.
Apple vs. EÚ
Vyzerá to, akoby EÚ mala problém iba s Apple, no to nie je tak úplne pravda. Jej nové legislatívy, teda DMA a DSA, ukladajú povinnosti všetkým technologickým firmám, ktoré pôsobia na jej území, bez rozdielu. Je však pravda, že Apple na ne dopláca trochu tvrdšie, no to preto, lebo je uzavretý viac ako ostatní.
Pre lepšie pochopenie, DMA predstavuje spôsob, akým chce EÚ zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti pôsobiace na jej území, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Akt však jasne stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok smerom k ostatným podnikom a spotrebiteľom. DMA má za cieľ zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
DSA sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, na ktoré sa legislatíva zameriava, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom, ako aj algoritmy zvyšujúce šírenie dezinformácií. Ďalším cieľom DSA je vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, v rámci ktorej by vzájomne spolupracovali všetky popredné četovacie služby.
A to je zatiaľ asi všetko, čo o novej generácii iOS vieme. Veríme, že ďalšie informácie na seba nenechajú dlho čakať.