Apple je najhodnotnejšia, a teda najúspešnejšia firma súčasnosti. Pochopiteľne, podnik s takýmto štatútom si musí dávať veľký pozor na to, akých ľudí príjme medzi svoje rady. Zamestnať sa v Apple je náročná, no rozhodne nie nemožná úloha. Tim Cook, CEO Apple, teraz prezradil, aké povahy majú v spoločnosti najväčšiu šancu na úspech. Téme sa venuje portál Business Insider.
Prejsť na:
Cook sa rozhodol toto celkom dôležité firemné tajomstvo prezradiť počas nedávno rozhovoru so známou speváčkou Dua Lipa. Tri minúty od začiatku rozhovoru uviedol, že každý, kto pracuje v Apple, verí, že „jedna plus jedna sa rovná tri“. Samozrejme, tým nemyslel chabé skúsenosti v oblasti matematiky.
„Je to neuveriteľný pocit pracovať s ľuďmi, ktorí z vás vyťahujú to najlepšie, a v podstate všetci veríme, že jedna plus jedna sa rovná tri,“ vysvetlil. „Váš nápad plus môj nápad je lepší ako jednotlivé nápady samé o sebe.“
Dôležitý je tímový duch
Dá sa teda povedať, že Apple preferuje kreatívnych ľudí, ktorí v rámci tímovej práce dokážu prispieť k lepšiemu produktu či službe formou inovatívneho nápadu. Cook dokonca povedal, že prijíma ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti, a to bez ohľadu na to, či majú, resp. nemajú vysokoškolský diplom.
Ďalej uviedol niekoľko ďalších charakterových čŕt, ktoré môžu zvýšiť šancu na zamestnanie sa v Apple. „Myslím, že jednou z vlastností, ktoré u ľudí hľadám, je chuť spolupracovať,“ povedal. „Dokážu naozaj spolupracovať? Sú hlboko presvedčení, že jedna plus jedna sa rovná tri?“
Taktiež prezradil, že hľadá aj zamestnancov, ktorí sú zvedaví a neboja sa klásť otázky. Zvýšenú šancu na úspech majú aj tí, ktorí prekypujú kreativitou.
Nemusíš vedieť kódovať, ale hodí sa ti to
Apple je technologická firma, čo znamená, že v nej zohráva dôležitú úlohu kódovanie. Cook však tvrdí, že hoci kódovanie vníma ako dôležitú zručnosť aj mimo pracovného života, na prijatie do Apple nie je povinná.
Z uvedených informácií to môže vyzerať, že Apple je voči potenciálnym novým zamestnancom náramne benevolentný. Opak je však pravdou. Áno, nepotrebuješ titul ani bohaté rodinné zázemie, no je to kopa iných kritérií, s ktorými musíš rátať.
Náročné prijímacie konania
Business Insider sa ešte v roku 2016 rozhodol analyzovať, čo zamestnanci Apple hovorili o svojej práci na komunitných fórach, ako sú Glassdoor a Quora. Prezradili, že prijímacie konanie je náramne náročné. Niektorí kandidáti vraj museli absolvovať až 13 rozhovorov. Apple taktiež opísali ako firmu, ktorá je náramne ochranárska voči svojim produktom – monitoruje odpadkové koše, používa kódové označenia pre nové produkty a prekrýva okná čiernymi závesmi.
Cook ešte v roku 2015 prehlásil, že preferuje zamestnancov, ktorí sú vášniví, idealistickí a neberú „nie“ ako odpoveď. „Chceme šialene inteligentných ľudí, ktorí majú svoj názor a chcú o ňom diskutovať … Ľudí, ktorí chcú veci zlepšovať,“ prehlásil.