Apple aktuálne čelí veľkému nátlaku zo strany Európskej únie (EÚ), ktorá chce, aby spoločnosť otvorila svoj ekosystém tretím stranám. De facto ju k tomu núti prostredníctvom svojich nových legislatív, menovite Aktu i digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). Apple, pochopiteľne, to neberie na ľahkú váhu a varuje pred rizikami, ktoré môže otvorenie ekosystému tretím stranám predstavovať. Situáciu dokonca berie natoľko vážne, že aktuálne podáva žalobu proti DMA, píše server iMore.
Prejsť na:
EÚ vníma rozmach technologických gigantov a ich služieb. Vytvorila tak dva zmienené akty, ktorých cieľom je zabezpečiť zdravú hospodársku súťaž, ako aj maximálnu ochranu používateľov v Európe.
DMA a DSA: O čo ide?
Účelom DMA je zabezpečiť identické trhové podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Stanovené pravidlá majú za cieľ zabrániť technologickým firmám v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom a iných nekalých praktikách. Medzi ne možno zaradiť napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér, uvádza Európsky parlament.
Jedným z cieľov DMA je aj zlepšenie interoperability medzi jednotlivými platformami pre zasielanie správ. Ultimátnym riešením má byť vznik jednej spoločnej platformy pre všetky popredné komunikačné aplikácie. V praxi by tak každý mohol komunikovať s každým bez ohľadu na to, akú aplikáciu používa druhá strana.
DSA sa zase zameriava na zvýšenie bezpečnosti online priestoru formou ochrany základných práv. Hlavnými obavami, ktoré chce legislatíva adresovať, sú obchod s nelegálnym tovarom, službami a obsahom a tiež algoritmy, ktoré zvyšujú šírenie dezinformácií. Vďaka DSA taktiež budú mať používatelia viac kontroly a možnosti lepšie sa dozvedieť, na základe čoho im je zobrazený špecifický obsah. Zvoliť si budú môcť aj možnosť bez využitia profilovania. Napokon DSA zakazuje používanie cielenej reklamy pre mládež.
S RCS napokon „súhlasí“, s otvorením iOS však vôbec
V posledných dňoch sa v súvislosti s Apple často hovorilo o RCS. Ide o nový štandard digitálnej komunikácie, ktorý postupne nahrádza SMS správy. Technológia RCS (Rozšírené komunikačné služby) umožňuje odosielanie správ prostredníctvom mobilnej siete alebo Wi-Fi. Ako uvádza stránka podpory Google, tieto správy môžu okrem textu obsahovať aj súbory a fotografie vo vysokom rozlíšení.
Háčik je v tom, že komunikácia cez RCS je možná len vtedy, ak majú tento štandard aktívny obidve strany. V opačnom prípade komunikácia prebieha cez SMS alebo MMS.
Apple pôvodne myšlienku uvedenia podpory pre RCS odmietal. Pár dní dozadu však zmenil svoj názor, hoci zrejme nie z vlastnej iniciatívy. Oznámil, že podporu pre tento štandard uvedie na smartfóny iPhone v priebehu budúceho roka. Hovorca Apple tvrdí, že podľa spoločnosti RCS ponúkne lepšiu interoperabilitu pre medziplatformové správy. Práve je interoperabilita je jedno z kľúčových slov, ktoré sa často objavujú v popise DMA a DSA.
„Neskôr v budúcom roku pridáme podporu univerzálneho profilu RCS, štandardu, ktorý v súčasnosti zverejňuje asociácia GSM. Veríme, že RCS Universal Profile ponúkne lepšiu interoperabilitu v porovnaní s SMS alebo MMS. Bude fungovať spolu so službou iMessage,“ uviedol hovorca. Neodpustil si však poznámku, že Apple aj naďalej vníma iMessage ako najlepšiu a najbezpečnejšiu voľbu na výmenu správ.
Otázkou ostávalo otvorenie iOS, resp. umožnenie používateľom iPhone čerpať aplikácie z obchodov tretích strán. Hoci sme sa nedávno dopočuli, že by sa tak mohlo stať už v budúcom roku, teraz prichádza nečakaný zvrat. Ako sme zmienili v úvode, Apple teraz podáva žalobu proti DMA, pričom sa odvoláva na obavy z narušenia bezpečnosti osobných údajov používateľov.
V DMA vidí veľké riziká
Apple vyjadril svoju nespokojnosť v súvislosti s legislatívou a jej následkami už dávnejšie. Na jeho smolu však App Store, oficiálny obchod s aplikáciami pre iOS, patrí medzi 22 služieb, ktoré podliehajú novým zmenám v súvislosti s DMA. Pôvodne bola stanovená 6-mesačná lehota, počas ktorej sa mali firmy a služby buď to podriadiť stanoveným usmerneniam, alebo sa voči nim odvolať na súde. Apple si napokon vybral tú druhú možnosť.
Kalifornský gigant neraz konštatoval, že otvorenie jeho ekosystému môže pre používateľov predstavovať vážne bezpečnostné riziká. Ťažko však povedať, či je toto naozaj ten dôvod, prečo iOS nechce otvoriť tretím stranám. V prípade otvorenia totiž dostanú priestor aj iní, čo môže ubrať na popularite oficiálnych služieb Apple.
Sme naozaj zvedaví, ako sa celá situácia vyvinie. Žaloba však bola ešte len podaná, čo znamená, že nateraz nemáme v tejto súvislosti žiadne podrobnejšie informácie.