Xiaomi dnes oficiálne predstavilo svoje najnovšie vlajkové smartfóny, a síce Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Pro. Tieto zariadenia prinášajú viacero šikovných inovácií, avšak nielen v oblasti hardvéru. Zmena nastala aj po softvérovej stránke. Zariadenia totiž prichádzajú na trh s novým rozhraním HyperOS, ktorý po 13 rokoch definitívne nahrádza MIUI.
Prejsť na:
Debut modelov Xiaomi 14 nám zatiaľ objasnil len to, že HyperOS skutočne existuje. Dočkali sme sa len hŕstky vizuálnych ukážok, ktoré prezrádzajú, že po vizuálnej stránke bude nový systém do veľkej miery pripomínať MIUI. Nemáme teda k dispozícii tie najpodrobnejšie informácie. Reprezentanti spoločnosti však ešte pred predstavením adresovali novému systému niekoľko slov, čiže neostávame s úplne prázdnymi rukami.
Hneď na začiatku rozlúskneme azda tú najčastejšie pokladanú otázku – nie, HyperOS nenahrádza Android, nahrádza iba MIUI. Android je stále vitálnou súčasťou smartfónov Xiaomi, a zrejme sa to nezmení ani v budúcnosti, teda aspoň tej dohľadnej.
Xiaomi a jeho cesta k HyperOS
Prvé zmienky označovali nové rozhranie ako MiOS. Vieme však, že Xiaomi sa od značky „Mi“ rozhodlo už dávnejšie upustiť, a teda bolo viac-menej isté, že napokon systém debutuje pod iným názvom. A tak sa aj stalo. Sám Lei Jun, šéf spoločnosti, neskôr potvrdil, že systém oficiálne debutuje ako HyperOS.
Tento názov má svoje opodstatnenie. Rozhranie totiž pokladá dôležité základy pre vznik nového ekosystému, ktorého súčasťou majú byť rôzne produktové rady, vrátane smartfónov, inteligentných hodiniek, chytrých domácich spotrebičov a eventuálne aj vozidiel. Nateraz nie je isté, ako presne to bude celé fungovať, keďže HyperOS zatiaľ poháňa len dve zariadenia, no ako-taký obrázok máme.
A vykreslil ho už zmienený Lei Jun. Konkrétne uviedol, že HyperOS je založený na integrácii OS Android a vlastného systému Xiaomi s názvom Vela. Táto zmena reprezentuje úplnú prerábku základnej softvérovej architektúry, a to s cieľom pripraviť sa na vznik čerstvého ekosystému, v ktorom budú vzájomne komunikovať a kooperovať miliardy zariadení z dielne spoločnosti.
Tvorba zabrala 7 rokov
HyperOS pritom rozhodne nie je úplne novým nápadom. Xiaomi vraj jeho prípravou strávilo celých 7 rokov, čo naznačuje, že skutočne ponúkne len tie najlepšie a najširšie kapacity. „HyperOS je jedným z najviac používateľsky orientovaných operačných systémov, aké kedy Xiaomi vytvorilo. Systém sme tajne vyvíjali posledných 7 rokov za využitia 13-ročných skúseností našej značky. HyperOS bude systém, ktorý prepojí používateľa, autá a domácnosti a bude slúžiť ako centrum vášho technologického vesmíru,“ uviedol pár dní dozadu Cici Wei, výkonný reprezentant Xiaomi, v príspevku na sociálnej sieti.
Ak by sme to mali čo najviac zjednodušiť, HyperOS by sme opísali ako rozhranie, na základe ktorého Xiaomi časom vybuduje bohatý ekosystém pre rôzne zariadenia. Pôjde teda o akési riadiace centrum pre vzájomnú komunikáciu a kooperáciu smartfónov, hodiniek, spotrebičov, áut a ďalších možných produktov, ktoré Xiaomi chystá alebo plánuje chystať.
HyperOS oficiálne debutoval na zariadeniach Xiaomi 14. Tie sú však nateraz dostupné len v Číne, a teda aj nový systém bude dočasne dostupný len na tomto trhu. Možno však očakávať, že po globálnom debute smartfónov príde aj ku nám.