Windows 11 je najnovšia verzia operačného systému Windows, ktorá pôvodne v októbri 2021. No hoci od tohto dňa ubehli už takmer dva roky, najnovšia aktualizácia stále nie je taká obľúbená, ako by si Microsoft prial. Podľa údajov analytickej spoločnosti StatCounter je Windows 11 aktuálne používaný iba na necelej štvrtine počítačov. Väčšinový podiel si stále drží Windows 10, píše Neowin.
Prejsť na:
Windows 11 mal celkom úspešný debut, pričom aj dnes si ho väčšina používateľov, ktorá si ho nainštalovala, chváli. A niet sa čo čudovať. Hoci sme sa dočkali niekoľkých veľkých zmien, počas úvodných mesiacov sa vyskytlo relatívne málo chýb, ktoré by používateľom kazili ich zážitok. Windows 11 používam aj ja a som nadmieru spokojný.
Windows 11 je obľúbený, no nie u všetkých
Samozrejme, tým netvrdím, že nová verzia je bezchybná. Tu a tam sa nejaké problémy objavia, no Microsoft odvádza celkom dobrú prácu v ich odstraňovaní. Napriek tomu sa ale Windows 11 neteší ktovieakej popularite.
Podľa analytickej spoločnosti StatCounter je najnovšia generácia obľúbeného operačného systému nainštalovaná len na 23,64 % počítačov. Tieto výsledky boli vykázané k minulému mesiacu.
To je pozoruhodne málo, keďže Windows 11 o pár dní oslávi dva roky na trhu. Väčšinový trhový podiel si stále pripisuje Windows 10, čo je predošlá generácia systému, ktorá pôvodne vyšla v lete 2015. Konkrétne si drží podiel v objeme až 71,62 %. Windows 11 sa teda na svojho staršieho súrodenca nechytá ani len zďaleka.
Tretie miesto si drží Windows 7 s 3,33-percentným trhovým podielom. Percento je to nízke, no stále prekvapujúce, keďže tejto generácii systému už dávno skončila softvérová podpora. Štvrté miesto patrí verzii Windows 8,1, ktorá si drží podiel 0,61 %, zatiaľ čo piatu priečku obsadil Windows 8 s 0,35-percentným podielom na trhu.
Verzia operačného systému | Trhový podiel |
Windows 10 | 71,62 % |
Windows 11 | 23,64 % |
Windows 7 | 3,33 % |
Windows 8.1 | 0,61 % |
Windows 8 | 0,35 % |
V čom je „problém“?
Windows 10 je teda aj dnes najobľúbenejšou generáciou OS Windows. A úprimne, niet sa čo čudovať. Táto verzia je obecne považovaná za jednu z najlepších, najvýkonnejších a najstabilnejších. Podobné kvality síce má aj Windows 11, no väčšina používateľov ich zrejme nepovažuje za až natoľko kľúčové, aby sa im „oplatilo“ aktualizovať.
Slabšia adopcia Windows 11 môže byť okrem nedostatku inovácií spôsobená aj celkom náročnými hardvérovými požiadavkami. Najnovšia generácia má celkom vysoké nároky, čo môže byť jedným z kľúčových faktorov, prečo je jeho šírenie také pomalé.
Čo sa týka používateľov Windows 10, k aktualizovaniu ich zatiaľ nič priamo nenúti. A tak to aj ešte chvíľu ostane. Microsoft totiž oznámil, že túto generáciu bude podporovať až do októbra 2025. Dovtedy sú jej používatelia v bezpečí.
Microsoft zrejme nestíha splniť vytýčený cieľ
Percentá sa môžu v prospech Windows 11 zmeniť s príchodom aktualizácie Moment 4, ktorá by mala do systému priniesť niekoľko očakávaných zmien, ako napríklad vylepšený panel úloh, aktualizovaný mixér hlasitosti či funkciu Copilot. Aktualizácia by mala byť oficiálne vydaná v novembri.
Je však otázne, či sa systému podarí dosiahnuť cieľ, ktorý preň Microsoft vytýčil. Spoločnosť chce, aby do vydania nadchádzajúcej generácie v podobe Windows 12 dosiahol trhový podiel aspoň 50 %. No keďže Windows 12 má debutovať už budúci rok, zrejme sa bude musieť uskromniť.