WhatsApp, Slovákmi obľubovaná a hojne používaná komunikačná platforma, získava novú funkciu so zameraním na bezpečnosť. Ako píše server Android Central, Meta, správca WhatsAppu, do aplikácie pre Android prináša podporu pre tzv. passkeys, teda prístupové kódy. Ako fungujú a aké výhody ponúkajú sa dozvieš v tomto článku.
Prejsť na:
Prístupové kódy v prostredí operačného systému Android silno propaguje aj samotný Google. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, spoločnosť ešte v máji začala testovať nový systém na zabezpečenie účtov. Dnes už je tento systém plne aktívny.
Prístupové kódy fungujú na celkom jednoduchom a atraktívnom princípe. Prístupové kódy možno poňať ako náhradu za tradičné heslá z písmen, znakov a čísel, ktoré sa postupom času čoraz zraniteľnejšie. Prístupové kódy sú nielenže bezpečnejšie, ale prihlasovací proces je vďaka nim aj podstatne rýchlejší.
Ak by sme to mali podať čo najstručnejšie – prístupový kód je alternatívny spôsob zabezpečenia účtu, ktorý sa namiesto hesiel opiera o skenovanie tváre, snímanie odtlačku prsta alebo PIN.
Google ich už aktívne využíva
V prostredí služieb Google, ktoré sa zvyčajne opierajú o jeden a ten istý účet, je možné si prístupový kód nastaviť na doméne g.co/passkeys. Google však k nastaveniu prístupového kódu vyzýva aj automaticky, a to po prihlásení do účtu na smartfóne, tablete alebo počítači. Konkrétne v tomto prípade je možné prístupový kód používať buď ako úplnú náhradu za heslo, alebo ako doplňujúci údaj požadovaný pri prihlasovaní.
Google efektivitu prístupových kódov podkladá prieskumom, podľa ktorého až 64 % používateľov považuje prístupový kód za jednoduchší spôsob autentifikácie v porovnaní s tradičnými metódami, ako sú heslá a dvojfaktorové overenia. Samotný proces prihlasovania má byť vďaka novému systému rýchlejší o približne 40 %.
Systém adoptoval aj WhatsApp
Dalo sa očakávať, že na prístupové kódy časom presedlajú aj iné popredné služby. A po novom sa do tejto skupiny pridáva aj WhatsApp. Platforma prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti informovala, že končí s bežnými heslami a otravnými dvojfaktorovými autentifikáciami. Nahradia ich práve prihlasovacie kódy, ktoré vraj vývojári testovali niekoľko mesiacov.
Nový systém autentifikácie bude fungovať prakticky rovnako ako pri účtoch Google. Používateľ bude vyzvaný k tomu, aby si nastavil prístupový kód, ktorým môže byť sken tváre alebo odtlačok prsta. Všetky potrebné údaje o zvolenej metóde sa následne uložia vo forme tajného kódu, pričom tento kód je identifikovateľný len daným zariadením. Citlivé informácie sú vďaka tomu podstatne lepšie chránené pred záškodníkmi.
WhatsApp zrejme bude výzvy na nastavenie prístupového kódu rozosielať postupne, čo znamená, že nie každý si ho bude môcť nastaviť v rovnaký čas.
Či sa funkcia dopracuje aj do aplikácie pre iOS, zatiaľ nevieme. Je to však vysoko pravdepodobné.