Gollum má na to stať sa jednou z najnenávidenejších titulov v histórii herného priemyslu. Z hry, ktorá sa spočiatku zdala byť zábavnou arkádou, sa napokon stalo obrovské fiasko plné podivných grafických volieb a predovšetkým otravných chýb. Situáciu ešte väčšmi zhoršovala skutočnosť, že hra debutovala za cenu, akú si zvyčajne pýtajú obrovské štúdiá za AAA tituly.
Prejsť na:
Tvorcovia si našťastie vstúpili do svedomia a rozhodli sa hráčom aspoň ospravedlniť. Háčik je v tom, že toto ospravedlnenie zrejme nevyšlo z ich vlastných rúk, údajne na bol na jeho spísanie použitý ChatGPT, píše server TechRadar. A čo navyše, ospravedlnenie vraj bolo zverejnené bez oficiálneho súhlasu vývojárskeho tímu z Daedalic Entertainment.
Na možnosť, že ospravedlnenie tvorcov bolo vygenerované umelou inteligenciou, pôvodne upozornil Game Two prostredníctvom videa na YouTube. Autor tvrdí, že hlásenia o pričinení ChatGPT na tvorbe ospravedlnenia pochádzajú od dvoch anonymných zdrojov.
Podozrenie vzbudil preklep
Podnetom na analýzu textu zrejme bol jeden dôležitý preklep. V ospravedlnení je totiž hra označovaná ako „The Lord of the Ring: Gollum“ – bez „s“.
„Chceli by sme sa úprimne ospravedlniť za nedostačujúci zážitok, ktorý mnohí z vás mali s vydaním The Lord of The Ring: Gollum. Uznávame a hlboko ľutujeme, že hra nenaplnila očakávania, ktoré sme si stanovili pre seba a pre našu oddanú komunitu. Prijmite, prosím, naše úprimné ospravedlnenie za akékoľvek sklamanie, ktoré sme mohli spôsobiť. Naším cieľom ako štúdia a vášnivých fanúšikov Pána prsteňov bolo vždy vyrozprávať presvedčivé a pohlcujúce dobrodružstvo založené na príbehu. Vytvoriť príbeh so Stredozemou ako naším ihriskom bolo to najväčšou cťou – a zároveň najväčšou výzvou, ktorej sme doteraz čelili. V spoločnosti Daedalic chápeme, že úspech hry závisí od radosti a spokojnosti jej hráčov. Skutočne si vážime vašu spätnú väzbu a aktívne sme počúvali vaše hlasy, čítali vaše pripomienky a analyzovali konštruktívnu kritiku a návrhy, ktoré ste nám poskytli.“
Odhliadnuc od zmieneného preklepu ide o celkom slušné ospravedlnenie. Na prvé prečítania je priam nemožné odhaliť, či je písané z hlavy človeka, alebo z hlavy umelej inteligencie. Tak či onak, obsahuje jeden neomylný fakt – hra sklamala na plnej čiare.
Najhoršia hra tohto roka
Vývojári za 50 eur ponúkli hru, ktorá sa kvôli chabej grafike a najmä množstvu chýb stala jedným z najhoršie hodnotených titulov vôbec. Napríklad na stránke Metacritic je verzia hry pre PC na základe názoru 41 kritikov hodnotená 38 bodmi, zatiaľ čo verzia pre PS5 je 56 kritikmi ocenená iba 34 bodmi (zo 100). Ešte horšie je potom hodnotenie od hráčov. Na základe 280 recenzií hra dostala skóre 1,2 z 10.