Na otázku, ako vyzerá budúcnosť taxi služieb, existuje mnoho odpovedí. Mnohí by iste odpovedali elektromobilmi, no je tu ešte minimálne jedna alternatíva. Spočiatku ju mnohí nebrali vážne, no zdá sa, že napokon sa predsa len stane realitou. Konkrétne hovoríme o lietajúcich taxíkoch, ktoré dokážu prepraviť pasažierov z jedného miesta na druhé nielen rýchlo, ale aj bez zbytočného čakania v dopravných zápchach. U nás sa o tomto koncepte zatiaľ len hovorí, no v Číne už sú lietajúce taxíky reálnou vecou, píše server SMARTmania.cz.
Prejsť na:
Slovenská snaha zlyhala, Američania chcú lietajúce taxíky do dvoch rokov
V Európe sa o výrobu a prevádzku lietajúcich áut, resp. vzdušných taxíkov pokúšala dokonca aj slovenská spoločnosť AeroMobil. Spočiatku jej projekt vyzeral nádejne, no nakoniec zlyhal. Hoci firma získala dôležité povolenie od Dopravného úradu Slovenskej republiky, nepodarilo sa jej nalákať dostatok investorov.
Neskôr sme ťa informovali, že šťastie s lietajúcimi taxíkmi skúša aj americký startup Joby Aviation. Ten chce vzdušné taxíky prevádzkovať už v roku 2025, pričom budúci rok chce doručiť prvé dodávky. Jeho vozidlá už získali povolenie od Federálneho úradu pre letectvo (FAA), ktoré ho oprávňujú na spustenie letových testov prvého sériového prototypu.
Startup sľubuje, že jeho preprava bude ekologická, o čom má svedčiť kontrolný mechanizmus Zero Emissions, ale aj pohodlná a veľmi rýchla. Najvyššia maximálna rýchlosť vozidla má dosahovať až 320 km/h, pričom dĺžka doletu má dosahovať okolo 240 km.
Číňania môžu voziť prvých pasažierov
Tieto údaje vyzerajú naozaj lákavo, no stále ide viac-menej len o plány. Taká Čína je ďaleko popredu. Prvá spoločnosť v krajine totiž získala certifikáciu, ktorá ju oprávňuje na prevoz pasažierov.
Touto firmou je EHang Holdings. Aktuálne má v pláne prevážať pasažierov prostredníctvom vozidla E216-S. Nejde však úplne o lietajúci taxík, ako skôr lietajúci dron, ktorý je riadený na diaľku. Naraz sa doň zmestia dvaja pasažieri.
Spoločnosť vďaka certifikácii, ktorú získala od Úradu pre kontrolu leteckej prevádzky (CAAC) fungujúceho pod záštitou Čínskej ľudovej republiky, môže začať s prvými testovacími letmi. Za týmto účelom už mala uzavrieť kľúčové partnerstvo s provinciou Sin-ťiang a mestom Šen-čen, čo znamená, že jej prvé lety budú realizované v týchto oblastiach.
Vzdušné taxíky od EHang Holdings majú spočiatku slúžiť na vyhliadkové lety. Nateraz však nie je úplne jasné, v akej výške budú schopné lietať, ani ako rýchlo budú schopné lietať, ani koľko bude takýto zážitok stáť. Jednotlivé lety však zrejme nebudú ktovieako dlhé. Vozidlo má dolet iba 30 km, a to pri maximálnej rýchlosti 130 km/h.
Je dosť možné, že v menej zaľudnených oblastiach budú vzdušné taxíky slúžiť prevažne ako turistické atrakcie. V centre Číny, teda v husto zaľudnených metropolách, však zrejme poslúžia ako alternatívny spôsob rýchlej dopravy. Využívané môžu byť napríklad na bleskovú prepravu pasažierov z centier miest na priľahlé letiská.
Iniciatívu vyvíja viacero firiem
Samozrejme, EHang Holdings a Joby Aviation nie sú jedinými firmami, ktoré aktívne experimentujú s lietajúcimi taxíkmi. V nemalej miere sa o ne zaujíma napríklad aj spoločnosť Archer, pre ktorú bude vzdušné vozidlá vyrábať Stellantis, známy výrobca automobilov, ktorý zastrešuje napríklad značky Peugeot a Citroen.