Žijeme v ére, kedy sa dá k slušnému balíku peňazí dostať buď to veľmi ťažko, alebo veľmi jednoducho. Samozrejme, konkrétny scenár závisí od obrovského množstva premenných. Asi by sme však neboli ďaleko od pravdy, že k bohatstvu často stačí len dobrý nápad a jeho správne prevedenie do reality. Presne to je prípad mladého študenta z univerzity v americkej Nebraske, ktorý si vďaka šikovnému využitiu AI prišiel na 40 000 dolárov (37 900 eur).
Prejsť na:
Ako informuje Insider, 21-ročný Luke Farritor si prišiel na obstojnú sumu peňazí vďaka prelomovému vedeckému objavu. Ako prvý dokázal prečítať slovo na jednom zo starovekých zvitkov z antického mesta Herculaneum, ktorého vek sa odhaduje na približne 2 000 rokov. Tento úspech sa mu podarilo dosiahnuť v rámci súťaže Vesuvius Challenge, ktorá rozdeľovala sumu 1 000 000 dolárov (948 000 eur) medzi ľudí, ktorí dokážu odhaliť tajomstvá starovekých zvitkov pomocou moderných technológií.
Návrat do Pompejí
Na porozumenie zvitkom z Herculaneum a blízkeho okolia nestačia ani tí najštudovanejší jazykovedci. Keď v roku 79 nášho letopočtu vybuchla sopka Vezuv, Pompeje neboli jediným mestom, ktoré bolo zničené. Zosuvy bahna a obrovské horúčavy zasiahli aj prosperujúce mesto Herculaneum, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti približne 16 kilometrov od Pompejí.
Horúčavy boli tak intenzívne, že okamžite premenili stovky papyrusov na skamenené kusy uhlíka. Následne boli takmer 1 700 rokov pochované v bahne. Znovu objavené boli až v roku 1752. Akékoľvek pokusy o ich prečítanie boli nemožné, nakoľko ich rozvinutím by sa definitívne zničili.
Prvé slovo sa podarilo prečítať až s pomocou strojového učenia a rontgenových lúčov. A práve preto vznikla súťaž Vesuvius Challenge. Účastníci sú vyzvaní, aby sa s použitím moderných technológií pokúsili o rozlúštenie obsahu starovekých zvitkov. V prípade úspechu sú odmenení finančnou čiastkou, zatiaľ čo vedci sú odmenení cennými poznatkami.
Mladík vďaka algoritmu prečítal celé slovo
Farritor ako prvý vďaka umelej inteligencii dokázal prečítať slovo na jednom zo zvitkov. Vo štvrtok na tlačovej konferencii mu bol priznaný úspech a pripísaná peňažná odmena vo výške necelých 38 000 eur.
Na prečítanie slova musel na zvitku nájsť, resp. identifikovať aspoň 10 písmen. Podarilo sa mu to vďaka šikovnému algoritmu, ktorý v oblasti o rozmere 6,45 cm2 našiel niekoľko písmen a dokonca aj jedno celé slovo. Farritor bol prvý účastník, ktorý predložil dostatočný počet čitateľných písmen na získanie ceny. „Uvidel som tieto písmená a úplne som sa zľakol,“ povedal počas tlačovej konferencie. „Zľakol som sa, takmer som spadol, takmer som sa rozplakal.“
Krok po kroku k revolúcii
Federica Nicolardi, profesorka na Neapolskej univerzite, zistil, že ide o grécke slovo „πορφυρας“, čo v preklade znamená „fialové farbivo“ alebo „fialové látky“. Poznamenala, že hoci nie je k dispozícii dostatok kontextu na to, aby mohla pochopiť presný význam tohto slova, práve takéto malé kroky môžu v budúcnosti viesť k veľkým objavom, možno aj k revolúcii v oblasti papyrológie.
„Očakávam písmo, ktoré vyjadruje, čo znamená byť človekom, ktoré hovorí o láske, vojne a o veciach, ktoré sú pre nás stále dôležité,“ povedal Brent Seales, počítačový vedec z univerzity v Kentucky.
Súťaž pritom ešte stále prebieha. Hlavnú cenu, ktorou je peňažná odmena vo výške 700 000 dolárov (663 000 eur), dostane ten, kto ako prvý prečíta štyri úryvky z dvoch naskenovaných zvitkov.