Keď sa dnes obzeráme po novom vlajkovom smartfóne, môžeme si všimnúť že vo väčšine prípadov ceny dosahujú 4-ciferných čísel. Túto pomyselnú bariéru ako prvý prekonal Apple, keď ešte v roku 2017 predstavil iPhone X za takmer 1 200 €. Odvtedy sa cenotvorbou kalifornského giganta inšpirovalo viacero popredných výrobcov, vrátane Samsungu. Tento konkrétny príklad pritom nespomíname len-tak náhodou. Ako totiž píše server PhoneArena, Samsung môže v dohľadnej ešte väčšmi navýšiť ceny svojich vlajkových zariadení, a teda prekonať cenovky Apple.
Prejsť na:
Tvorba cien nie je taká jednoduchá, ako sa môže zdať
Cenotvorba je náročný proces, pri ktorom musia firmy prihliadať ako na svoju finančnú situáciu, tak aj na finančnú situáciu potenciálnych zákazníkov na cieľovom trhu. Problém nastáva vtedy, keď firma pôsobí nielen na jednom či malom počte trhov, ale globálne. V takom prípade je cenotvorba ešte náročnejšia, nakoľko zahŕňa priam gigantické množstvo premenných. Obecne však platí, že subjekty poskytujúce či predávajúce produkty a služby sa snažia udržiavať ceny na čo najnižších úrovniach, nielen preto, aby ich ľudia kupovali, ale aj aby ich uprednostňovali pred konkurenciou. Samozrejme, rátame s predpokladom, že ide o produkty a služby aspoň relatívne bežnej spotreby alebo úžitku.
Konkrétne smartfóny v poslednom období zaznamenali značný cenový nárast, čoho príčinou bolo a je mnoho faktorov. Sprvu to boli následky pandémie koronavírusu, ktorá drasticky poznačila celé dodávateľské reťazce, vrátane tovární, kde sa smartfóny vyrábajú. Následne prišla vojna na Ukrajine, ktorá sa na mnohých trhoch premietla do nepriaznivej ekonomickej situácie, predovšetkým vysokej inflácie.
Samsung zdražel. A žiaľ, zdražovať môže opäť
Samsung výrazne zdražel najmä začiatkom tohto roka, kedy predstavil rad smartfónov Galaxy S23 a s ním aj nové, teda vyššie cenovky. Dobrou správou je, že na podobnej cenovej úrovni sa majú pohybovať aj nadchádzajúce modely v podobe Galaxy S24. Tá ďalšia generácia však už má byť úplne iný príbeh.
Server PhoneArena odkazujúc na zdroje SamMobile informuje, že Samsung plánuje navýšiť ceny svojich produktov už v roku 2025, kedy má predstaviť modely Galaxy S25, Galaxy Z Fold7 a Galaxy Z Flip7. Dôvodom tentokrát nemá byť ekonomická situácia či globálna pandémia, ale nový, teda drahší hardvér.
Zdroje uvádzajú, že zdražovanie zariadení zapríčinia špičkové procesorové jadrá Oryon, ktoré sa aktuálne nachádzajú v čipe Snapdragon X Elite PC. V roku 2025 sa tieto jadrá majú dopracovať aj do mobilných čipsetov. A keďže pôjde o novú a podstatne pokročilejšiu technológiu, Qualcomm, strojca značky Snapdragon, si za ňu môže pýtať poriadne pálky.
Na základe tejto informácie možno očakávať, že Qualcomm upraví svoj cenník s nástupom Snapdragon 8 Gen 4. Naznačil to dokonca aj Chris Patrick, senior viceprezident spoločnosti. Argumentuje však, že vyššia cena bude odrážať masívne navýšenie výpočtového výkonu.
Má možnosti. Už si len vybrať
Qualcomm v súčasnosti figuruje ako jeden z najväčších výrobcov čipsetov pre smartfóny, pričom jeho produkty odoberá široká škála rôznych výrobcov. Je teda vysoko pravdepodobné, že cenový rast poznačí nielen Samsung, ale aj viacero ďalších prominentných hráčov na trhu.
Prečo sa teda v tejto súvislosti spomína predovšetkým Samsung? Tento výrobca totiž disponuje zbraňou, akú väčšina konkurencie nemá, a to vlastnou divíziou na výrobu procesorov. Samsung už dlhé roky vo viacerých svojich zariadeniach používa vlastné čipsety Exynos. Tie síce zvyčajne bývajú o čosi menej výkonné a efektívne ako čipy od Qualcommu, no majú jeden veľký benefit. Áno, je ním cena.
Samsung si čipy Exynos vyrába sám, a teda pri nich nepotrebuje podpisovať žiadne licencie od výrobcov tretích strán. Taktiež ich nemusí dovážať z ďalekých krajov, čo taktiež šetrí kopu peňazí. A to je len špička ľadovca.
Tým chceme povedať, že Samsung má možnosti. Môže aj naďalej odoberať čipy od Qualcommu, avšak s tým, že vysoké faktúry prenesie do cien výsledných zariadení. Môže však aj Qualcomm odstrihnúť a používať výhradne vlastné procesory, čím ušetrí náklady, a teda aj rozpočty zákazníkov.
Čo zvyšok?
Ostatní výrobcovia budú postavení do čosi zložitejšej situácie. Mnoho z nich nemá možnosť vyrábať si vlastné čipy, a teda ich musia odoberať od tretích strán. To však neznamená, že nemajú na výber. Na trhu s mobilnými procesormi totiž nepôsobí len Qualcomm, ale napríklad aj MediaTek. Ten taktiež disponuje širokou diaspórou čipov, od cenovo dostupných pre smartfóny nižších tried až po drahšie pre špičkové vlajkové lode. Ak teda Qualcomm naozaj zdražie, MediaTek môže získať dôležitú konkurenčnú výhodu.
Samozrejme, je tu mnoho ďalších premenných, ktoré sme ešte nespomenuli. Jednou z nich je kvalita čipov. Ako sme spomenuli vyššie, Qualcomm má vyššiu cenu justifikovať rapídnym navýšením výpočtového výkonu. Rozhodne tak bude mať výrobcov čím lákať. A ak sa kvalite Qualcommu ostatní nebudú schopní vyrovnať, možno očakávať, že v záujme zachovania „špičkovosti“ svojich modelov sa výrobcovia rozhodnú obetovať časť nákladov pre vyššie výkonnostné kapacity.
Je preto dôležité, aby ostatní producenti mobilných čipov držali krok a snažili sa Qualcomm prekonať ešte výhodnejším pomerom cena/výkon. Podarí sa im to? Ťažko povedať.
Zatiaľ len teória
Tak či onak, pripomíname, že nateraz ide len o špekulácie, nie hotovú vec. Situácia sa napokon môže vyvinúť úplne inak, než ako sme opísali vyššie. Pevne dúfame, že to skončí výhodne pre obidve strany, teda ako pre firmy, tak aj pre spotrebiteľov.