Drvivá väčšina z nás si dnes nevie predstaviť život bez smartfónu. Tieto malé zariadenia nám umožňujú komunikovať, vyhľadávať informácie, pracovať či študovať. Nejde pritom o až tak starú technológiu. Prvý telefón, ktorý možno označiť za inteligentný, vznikol v roku 1994 pod rukami inžinierov zo spoločnosti IBM. Dnes smartfón aktívne používa približne 55 % svetovej populácie, čo v prepočte vychádza na približne 4,3 miliardy ľudí, píše server MobilMania.cz.
Prejsť na:
Tieto údaje vychádzajú zo správy The State of Mobile Internet Conectivity Report 2023, ktorú publikovala GSMA. Táto asociácia je taktiež zodpovedná za mobilný veľtrh MWC, ktorého sa pravidelne účastní aj naša redakcia.
Na mobilný internet sa nepripája tretina používateľov
Správa obsahuje viacero pozoruhodných údajov. Hovorí aj o využití mobilných dát, ktoré je napriek obrovskej popularite smartfónov plnohodnotne využívané iba tretinou ľudí. Približne len 69 % používateľov v Severnej Amerike a východných regiónoch Ázie využíva LTE konektivitu. Ešte horšia je situácia v Afrike, kde je veľká časť používateľov odkázaná na už dávno neaktuálne 3G pripojenie. To isté možno povedať aj o Blízkom Východe.
Európa je v správe spojená so strednou Áziou. V tejto oblasti je LTE konektivita považovaná za akýsi štandard. Čo sa týka 5G pripojenia, to má dosahovať pokrytie 50,2 % populácie, hoci treba podotknúť, že v tomto konkrétnom smere nás stredná Ázia tak trochu brzdí. V Severnej Amerike dosahuje 5G sieť pokrytie neuveriteľných 95,6 %.
Mnohí stále nemajú prístup k akejkoľvek sieti
Ešte viac však zaráža skutočnosť, že až 5 % svetovej populácie žije v oblastiach, kde nie je dostupná akákoľvek mobilná sieť. Na druhú stranu, ide o značný pokles v porovnaní s rokom 2015, kedy v nepokrytých oblastiach žilo okolo 18 % populácie. Dnes už teda väčšina používateľov má prístup k mobilnej sieti. Prekvapivo však až 36 % z nich konektivitu nevyužíva. Konkrétne vo vekovej skupine 18 rokov a vyššie je to približne 23 %.
V súvislosti s konektivitou možno ešte poukázať na zistenie, že okolo 8 % svetovej populácie sa aj napriek rapídnemu globálnemu technologickému pokroku pripája k internetu cez tradičné, resp. „neinteligentné“ telefóny.
Podľa správy sú príčinou slabšej adopcie smartfónov v niektorých regiónoch slabá gramotnosť a nízka, prípadne nulová úroveň digitálnych zručností.
Samozrejme, existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú prienik smartfónov. Okrem iných to môžu byť politické faktory, finančné faktory, kultúrne faktory alebo geografické či geopolitické faktory. Smartfóny teda sú samozrejmosť pre väčšinu, no rozhodne nie pre všetkých.