Slovensko potrebuje zabezpečiť nový zdroj elektrickej energie. Experti totiž hovoria o tom, že spotreba elektriny bude na Slovensku prudko stúpať, s plánovaním tak musíme začať už teraz. Jedným z riešení má byť atómová elektráreň. Nepôjde pritom o takú obrovskú, akú poznáme z Mochoviec. Ísť má o menšie modulárne reaktory.
Atómová elektráreň vyrobí energiu pre 200-300 tisíc domácností
Štát si je vedomý vyššieho dopytu po elektrickej energii, preto už teraz vytypoval 5 lokalít, kde by mohol postaviť nové modulárne reaktory.
Celkovo by chcelo Slovensko zabezpečiť výrobu najmenej 2,6 terawatthodiny elektriny ročne. Postarať by sa o tom mal modulárny reaktor, ktorý je schopný zásobovať približne 200 až 300-tisíc domácností.
Ich výhody sú nesporné. Sú menšie, veľmi efektívne a starostlivosť o ne je neporovnateľne menej nákladná ako v prípade veľkokapacitných elektrární. Dodávateľ ich prirovnáva k stavebnici Lego. Vyrábajú sa totiž po komponentoch, ktoré sa na miesto prevezú po kusoch a na mieste poskladajú ako veľká skladačka. Rozmerovo sú v závislosti od špecifikácie štvor až desaťnásobne menšie než tradičné jadrové elektrárne.
Aj vďaka USA
Nový zdroj energie na Slovensku máme na dosah aj vďaka úspechu Slovenska v projekte Phoenix, ktorý zastrešuje vláda USA. Úspech v medzinárodnej súťaži na Slovensko prináša grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti. Tá nám umožní posúdiť vhodnosť malých reaktorov a tiež pomôže navrhnúť potrebné kroky k ich vybudovaniu.
5 lokalít, kde môžu vyrásť
Štát vytypoval celkovo päť vhodných lokalít, kde môžu takéto elektrárne vyrásť. Aktuálne zvažujú tieto miesta:
- Jaslovské Bohunice
- Mochovce
- Nováky
- Vojany
- U. S. Steel Košice
„Modulárne reaktory nemajú nahradiť existujúce jadrové zdroje, ani obnoviteľné zdroje. Budú doplnením nášho energetického mixu s cieľom zabezpečiť dostatok energie a chrániť životné prostredie,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární.
Nebude to ale hneď. Ide o plány, ktoré sa pravdepodobne podarí naplniť najskôr až o 10 rokov, resp. v polovici 30. rokov. Podobný projekt pripravujú aj Poliaci. Tí malý modulárny reaktor plánujú postaviť v katastri mesta Osvienčim, približne 50 kilometrov od hraníc.