Ruský modul ISS má kritický problém. Včera (9. októbra) mal byť v segmente poškodený chladič, z ktorého začala vytekať chladiaca kvapalina. Tento rok ide už o tretí incident týkajúci sa ruského hardvéru na vesmírnej stanici, píše server SpaceNews.
Prejsť na:
Dispečeri si okolo 19:00 nášho času všimli, že jeden z celkovo dvoch chladičov modulu Nauka v ruskom segmente ISS začal vypúšťať vločky, stojí v oficiálnom vyhlásení NASA. Tento modul, inak známy aj ako viacúčelový laboratórny modul (MLM) bol k stanici pripojený v roku 2021. Dispečeri okamžite oslovili posádku stanice so žiadosťou, aby poškodenie chladiča vizuálne potvrdili. Odpoveď bola kladná. „Áno, z chladiča MLM uniká voda,“ odvetila astronautka NASA Jasmin Moghbeliová. Zvukový záznam z hlásenia bol vysielaný online.
Posádka nie je v ohrození
Nateraz nie je známe, koľko chladiacej kvapaliny z chladiča uniklo, ani ako dlho bol chladič poškodený predtým, než si ho dispečeri všimli.
Roskosmos informoval NASA, že únik kvapaliny bol zaznamenaný u záložného chladiča, ktorý bol predtým umiestnený v module Rassvet. Ten bol k ISS vyslaný ešte v roku 2010 a začiatkom tohto roka bol presmerovaný k Nauke.
Vo vyhlásení Roskosmosu, ktoré bolo zverejnené na sociálnych sieťach, stojí, že hlavný systém tepelnej regulácie na Nauke funguje správne, a teda že stanici a jej posádke nehrozí nebezpečenstvo. Podobné vyhodnotenie zverejnila aj NASA. „Nedošlo k žiadnym dopadom na posádku ani na prevádzku vesmírnej stanice,“ uviedla.
Jeden incident za druhým
Ako je spomenuté vyššie, toto je už tretí ruský incident s chladiacou kvapalinou za menej ako rok. V decembri bol odhalený únik z rakety Sojuz MS-22, na čo Roskosmos reagoval výmenou rakety za model MS-23, tentokrát bez posádky. Sojuz MS-22 sa potom vo vesmíre zdržala ďalších 6 mesiacov, vrátila sa až 27. septembra. Vo februári zase došlo k úniku kvapaliny na nákladnej vesmírnej lodi Progress MS-21.
Roskosmos napriek podozreniam z chybnej konštrukcie ruských rakiet dospel k záveru, že úniky boli spôsobené nárazmi do miniatúrnych meteoritov alebo kolíziou s vesmírnym odpadom. NASA tento záver akceptovala.
„Tím NASA sa na to tiež pozrel, nezávisle od ruského tímu, a na základe informácií, ktoré nám boli poskytnuté ruskými kolegami, tiež nemôžeme nájsť nič iné ako nejaký druh vonkajšej sily, úlomky a podobne,“ povedal počas júlového brífingu Joel Montalbano, vedúci programu ISS.
Čo sa týka včerajšieho úniku, zatiaľ nie je isté, či nejak ovplyvní Spojenými štátmi plánované nadchádzajúce výstupy do otvoreného vesmíru. Astronauti majú prvý výstup absolvovať 12. októbra s cieľom vykonať údržbu stanice a zozbierať vedecké vzorky. Ďalší výstup má nasledovať 20. októbra.