Xiaomi počas minulotýždňového podujatia oficiálne predstavilo svoj nový operačný systém s názvom HyperOS. Pochopiteľne, táto novinka dala za vznik mnohým špekuláciám ohľadne podobnosti systému s HarmonyOS, ktorý pár rokov dozadu zaviedol Huawei. Nehovoríme pritom o vizuálnej či funkčnej podobnosti, ale o principiálnej. No hoci je podobnosť medzi nimi na prvý pohľad evidentná, v skutočnosti ide o dva rozdielne softvérové modely, ktoré majú diametrálne odlišné účely.
Prejsť na:
Xiaomi chce symbiózu, Huawei samostatnosť
Ako píše server Gizmochina, HyperOS možno v podstate definovať ako spojenie systému Android a vlastnej IoT platformy Xiaomi s názvom Vela. Ide teda skôr o rozhranie, ktoré používateľom zariadení výrobcu umožní „upratanejší“ zážitok bez ohľadu na to, či k systému pristupujú zo smartfónu, inteligentných hodiniek, spotrebičov či vozidiel. Inými slovami, HyperOS pokladá základy pre vznik nového ekosystému, v ktorom dokážu všetky zariadenia Xiaomi vzájomne komunikovať a kooperovať čo najefektívnejšou formou.
Už v tomto bode narážame na hlavný rozdiel medzi HyperOS a HarmonyOS. Huawei totiž v rámci svojho operačného systému volí podstatne radikálnejší prístup.
Huawei bol kedysi jedným z najväčších výrobcov smartfónov na planéte. Darilo sa mu skórovať na mnohých prominentných trhoch a predstavoval silného konkurenta pre velikánov, akými boli a sú Samsung či Apple. Pred pár rokmi však nastal zlom. Huawei sa stal terčom tvrdých ekonomických sankcií zo strany Spojených štátov, ktoré mu zamedzili odoberať viaceré kľúčové komponenty a softvérové prvky z amerického kontinentu.
Výsledok všetci poznáme. Huawei prišiel o vysoko výkonné čipy od Qualcommu, ako aj podporu operačného systému Android od Google, vrátane všetkých kľúčových funkcií a služieb, ktoré k nemu patria.
No namiesto toho, aby sa vzdal, rozhodol sa zabojovať. Vyvinul vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý možno považovať za plnohodnotnú náhradu za Android.
Obidve spoločnosti, teda Xiaomi aj Huawei, cielia na integráciu svojej rôznorodej škály produktov pod jeden operačný systém. Rozdiel je v tom, že Xiaomi volí koexistenciu HyperOS s Androidom, zatiaľ čo Huawei sa so svojím HarmonyOS snaží o čistý, resp. samostatný prienik.
Sankcie zamiešali (a môžu zamiešať) karty
V alternatívnom vesmíre, kde Huawei nepodlieha tvrdým sankciám, by bývalý gigant možno časom zvolil rovnaký prístup ako Xiaomi. V tomto vesmíre však nemal veľmi na výber. Ak by si nevyvinul vlastný operačný systém, je dosť možné, že by jeho divízia smartfónov definitívne zanikla.
Ako sme zmienili vyššie, Huawei nemusel nájsť alternatívne riešenie iba pre softvér. Nakoľko prišiel o kontrakt so spoločnosťou Qualcomm, musel naplno rozbehnúť aj výrobu vlastných čipov. To je dôvod, prečo jeho nové vlajkové lode poháňajú procesory Kirin.
Je možné, že sankcie zo strany Spojených štátov časom poľavia? Áno, je to možné. V súčasnosti je to však vysoko nepravdepodobné.
Čo sa týka Xiaomi, aj pri tomto mene sa dávnejšie objavili špekulácie ohľadne možného zaradenia na americký zoznam sankcionovaných subjektov. Doposiaľ sa tak síce nestalo, no ak sa to náhodou zmení, Xiaomi bude mať vďaka HyperOS aspoň ako-také zadné vrátka.