Zrejme si si všimol, že ceny telekomunikačných služieb v poslednom období značne vzrástli. Pochopiteľne, nikto nemá rád zdražovanie, no žiaľ, nie vždy sa mu dá vyhnúť. Práveže je možné, že v budúcnosti sa budeme zdražovaniu v oblasti telekomunikácií vyhýbať ešte ťažšie. Aspoň tak varuje Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR) v tlačovej správe.
Prejsť na:
Poznáme to. Sme klienti určitého operátora, ktorý sa časom rozhodne navýšiť ceny svojich služieb. To nás neteší, a tak sa po prípadnom hromžení rozhodneme prejsť k inému operátorovi. No čo ak sa nový operátor rozhodne stiahnuť z trhu, čím by sme boli nútení znovu prejsť inam, prípadne naspäť k starému operátorovi s tým, že sa zmierime s vyšším účtami?
Zlý sen, ktorý sa môže stať realitou
Toto sa pre mnohých môže zdať ako zlý sen, avšak podľa TÚSR sa to za určitých okolností môže stať realitou. Európska komisia (EK) sa totiž aktuálne zaoberá možnosťou deregulácie alebo výrazným zúžením regulácie sektora elektronických komunikácií. V dôsledku toho by vraj národné regulačné autority (NRA), v Slovenskej republike Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, už neanalyzovali stav súťaže na trhu.
V takom prípade by hrozil zánik efektívnej hospodárskej súťaže, čo by operátorom s významnou trhovou silou odobralo povinnosti s cieľom podporiť súťaž a rozvoj trhu. V dôsledku takýchto negatívnych zmien by si operátori s veľkým vplyvom mohli sami diktovať také cenové a technické podmienky, ktoré by ešte viac deformovali súťaž, vytláčali konkurenciu z trhu, a v konečnom dôsledku by mohli požadovať neprimerane vysoké ceny od koncových používateľov.
Mnohí nesúhlasia, EK bol adresovaný varovný list
TÚSR ako člen Európskej asociácie pre súťaž v telekomunikáciách (ECTA) dáva v tejto súvislosti do pozornosti otvorený list, ktorý ECTA adresovala ministrom pre telekomunikácie a Španielskemu predsedníctvu v Rade EÚ. List upozorňuje, že v prípade obhajovania deregulácie bez toho, aby sa brala do úvahy existencia operátorov s významným vplyvom na trhu, by sa nechtiac podporil prechod od širokej konkurencie k veľmi obmedzenému počtu väčších operátorov na trhu, pričom by zanikli prínosy účinnej a udržateľnej hospodárskej súťaže.
Národné regulačné autority v súčasnosti uplatňujú Európsky kódex elektronických komunikácií (do vnútroštátneho práva na Slovensku transponovaný od februára 2022), a to najmä prostredníctvom vykonávania analýz trhu.
Žiaľ, v členských štátoch EÚ sú aj naďalej identifikované zlyhania trhu, ktoré si vyžadujú primeraný regulačný zásah. V prípade, že na trhu nepôsobí operátor s významným vplyvom, národní regulátori nemôžu ukladať regulačné opatrenia, preto nie je potrebné meniť súčasný regulačný prístup.
Operátori by zmenu prijali, ľudia nie
Členovia ECTA majú vkladať plnú dôveru do rúk EK, menovite eurokomisárovi Thierrymu Bretonovi. Budúci „zákon o digitálnych sieťach“ by sa mal podľa TÚSR aj naďalej zameriavať na efektívnu hospodársku súťaž formou ex-ante regulácie operátorov s významným vplyvom na trhu a riadiť sa zásadami zakotvenými v Európskom kódexe elektronických komunikácií uplatňovanými uvážlivo a len vtedy, keď je to potrebné. Je vraj nevyhnutné, aby tento model aj naďalej fungoval a prinášal pozitívne výsledky pre občanov, podniky a verejnú správu.
Taktiež stojí za zmienku, že model EÚ prináša oveľa lepšie výsledky, pokiaľ ide o nasadenie vysokokapacitnej infraštruktúry, v porovnaní so Spojenými štátmi. Tu už dlhšiu dobu pretrváva deficit konkurencieschopnosti, čo vedie k obmedzenému výberu a vysokým maloobchodným cenám.