Elon Musk má rozbehnutých mnoho ambicióznych projektov. No azda tým najambicióznejším je snaha prepojiť ľudské vedomie s umelou inteligenciou (AI), čo chce docieliť prostredníctvom svojej spoločnosti Neuralink a jej mozgových čipov. Aktuálne sa Musk zameriava na rozbehnutie testovacej fázy na ľuďoch, čo môže znamenať, že už čoskoro budú medzi nami chodiť ľudia s mikropočítačom v hlave. Avšak hoci Musk tvrdí, že s mozgovým čipom má len tie najlepšie úmysly, prepojenie AI s ľudskou mysľou neprichádza bez rizík. O jednom z nich informuje server BGR.
Prejsť na:
Tieto riziká majú podľa bývalých i súčasných zamestnancov spoločnosti Neuralink vyplývať zo skutočnosti, že Musk chce na testovanie čipu na ľuďoch zvoliť celkom nebezpečnú metódu.
Neuralink zožal ohromný úspech, hoci „len“ na zvieratách
Mozgový čip od Neuralink má na konte už viacero obdivuhodných úspechov. Napríklad umožnil opici hrať videohry len za pomoci mysle, čo by ešte pár rokov dozadu znelo ako hotové sci-fi. Eventuálne má mozgový čip pomáhať ľuďom trpiacim vážnymi zdravotnými postihnutiami. Dokonca vraj môže jedného dňa umožniť ochrnutým ľuďom znovu chodiť.
Musk chce vytvoriť unikátne spojenie človeka a AI, ktoré by ľudstvu umožnilo držať krok s neustále sa zlepšujúcimi a šikovnejšími technológiami. Mnohí by si pomysleli, že niečo také jednoducho nie je možné, no zamestnanci Neuralink majú iný názor. Tvrdia, že niečo také uskutočniteľné je, no obávajú sa spôsobu, akým Musk plánuje svoje ambície v tomto smere realizovať.
Musk volí hneď tú najinvazívnejšiu metódu
Mozgový čip počas testovaní na zvieratách preukázal ohromný úspech, čo znamená, že na rade je testovanie na ľuďoch. Problémom je, že Neuralink chce okamžite zvoliť tú najinvazívnejšiu metódu – do lebiek testovacích subjektov plánuje vyvŕtať dieru, cez ktorú sa na mozog umiestni implantát. Samozrejme, testy by museli dosiahnuť aj takéto pokročilé štádium, avšak nie hneď na začiatku.
Prečo chce Musk začať hneď s vŕtaním? Odpoveď na túto otázku aktuálne nepoznáme. Jeho plány však možno chápať ako súčasť reakcie na strach mnohých ľudí z toho, že AI jedného dňa kompletne ovládne svet a privedie ľudstvo na okraj vyhynutia. Tieto obavy znejú ako niečo z Terminátora, no rozhodne nie sú neopodstatnené.
Strach z pokroku
Moderné technológie vrátane AI zaznamenali v poslednom období rozmach gigantických rozmerov. Veľký ošiaľ spôsobil aj debut jazykových modelov, ktoré vraj môžu v budúcnosti nahradiť živých ľudí na niektorých pracovných pozíciách. A to má byť podľa tých najkatastrofickejších scenárov len začiatok.
Technológie ako také nie sú škodlivé ani nebezpečné. Riziko predstavuje výhradne spôsob, akým s nimi ľudia zaobchádzajú. Ak nebudeme konať rozvážne, nemožno úplne vylúčiť, že sa vyššie zmienené obavy jedného dňa stanú realitou. Na druhú stranu, s rozmachom technológií pribúdajú aj politiky, ktoré sa snažia držať ich vplyv ako-tak na uzde.
Konkrétne Musk nemá v pláne vytvárať kyborgov, ktorých cieľom je vyhubiť ľudstvo. Jeho mozgové čipy majú ľuďom pomáhať, nie ubližovať.
Či Neuralink naozaj začne testovanie na ľuďoch tým, že im bude vŕtať do hlavy, nevieme. Asi by to však nebolo úplne správne rozhodnutie. Predsa len spoločnosť v minulosti experimentovala s viacerými testovacími metódami, ktoré ani zďaleka nie sú také invazívne.