Spoločnosť Microsoft oficiálne odkúpila herné štúdio Activision Blizzard, a to po necelých 2 rokoch od pôvodného oznámenia dohody. Ide o doposiaľ najväčšiu akvizíciu vo svete gamingu, o čom svedčí predovšetkým jej hodnota. Microsoft za Activision Blizzard zaplatil neuveriteľných 68,7 miliardy amerických dolárov, píše Engadget.
Prejsť na:
Proces to bol naozaj dlhý a náročný. Obchod bol v apríli zablokovaný britským Úradom pre hospodársku súťaž a trhy (CMA), a to kvôli obavám zo zneužitia dominantného postavenia na hernom trhu, ktoré mal Microsoft odkúpením štúdia Activision Blizzard nadobudnúť. Úrad sa obával, že Microsoft svoje čerstvé postavenie zneužije a výrazne tak poškodí hospodársku súťaž.
Microsoft v snahe presvedčiť britský úrad o svojich čistých úmysloch súhlasil s predajom práv na cloudové hry pre tituly od Activision Blizzard štúdiu Ubisoft. To znamená, že hry od Activision Blizzard budú dostupné nielen v rámci služby Xbox Game Pass, ale aj v rámci služby Ubisoft+ a prakticky akejkoľvek inej služby, ktorá s ktorou Ubisoft spolupracuje alebo bude spolupracovať.
CMA akceptoval ústupky, obchodu dal zelenú
Obavy CMA sa týkali predovšetkým cloudového gamingu, a teda prevod práv štúdiu Ubisoft akceptoval ako dostatočné zabezpečenie, že v budúcnosti nedôjde k zneužitiu dominantného postavenia zo strany Microsoftu.
„Dali sme Microsoftu jasný odkaz, že dohoda bude blokovaná, kým komplexne nevyrieši naše obavy. V tomto smere sme sa pevne držali našich zásad,“ prehlásila Sarah Cardellová, generálna riaditeľka CMA, ešte pred dokončením akvizície. „Predajom práv na cloudové streamovanie spoločnosti Activision vývojárovi Ubisoft nás uisťuje, že Microsoft nemôže získať a zneužívať kontrolu nad týmto veľmi dôležitým a rapídne sa rozvíjajúcim trhom.“
Nakoľko boli obavy zažehnané, CMA minulý týždeň udelil Microsoftu kľúčové povolenie na dokončenie akvizície. Na finálne uzavretie dohody mal čas do 18. októbra.
Zelenú dostal aj od EÚ, FTC sa vraj s prehrou nezmieri
Microsoft taktiež podpísal 10-ročné dohody so spoločnosťou Nintendo a niekoľkými ďalšími subjektmi, ktoré sú aktívne v oblasti cloudového gamingu, aby mohol ponúkať svoje hry aj na ich platformách. Konkrétne tento krok Microsoftu zaručil súhlas k akvizícii zo strany Európskej únie.
V neposlednom rade proti obchodu bojovala aj Federálna obchodná komisia (FTC) v Spojených štátoch. Tá sa taktiež snažila zastaviť dohodu kvôli obavám z poškodenia hospodárskej súťaže. Ešte v decembri podala žiadosť o jej oficiálne zablokovanie, pričom začiatkom augusta sa malo uskutočniť dôkazné konanie. Sudca však žiadosti komisie zamietol.
FTC vraj stále plánuje obchod napadnúť po právnej stránke, čo znamená, že Microsoft ešte nemá úplne dobojované.
Obchod je úspešný, aspoň nateraz
Odhliadnuc od snahy FTC je to však oficiálne – Activision Blizzard po takmer dvoch rokoch spadá pod krídla Microsoftu. Ako sme zmienili vyššie, softvérového giganta táto akvizícia stála 68,7 miliardy amerických dolárov.
Táto dohoda znamená, že tituly Activision Blizzard budú dostupné na viacerých popredných cloudových platformách. V najbližších mesiacoch by sa mali objaviť v prostredí Game Pass, Xbox Cloud Gaming a Ubisoft+. Pridávané však budú postupne, nie všetky naraz. Napríklad Call of Duty: Modern Warfare II a Diablo IV budú pridané až v priebehu budúceho roka.
Čo sa týka Bobbyho Koticka, generálneho riaditeľa Activision Blizzard, ten svoju funkciu opustí. Phil Spencer, generálny riaditeľ hernej divízie v spoločnosti Microsoft, ho však požiadal, aby na svojom poste zotrval ešte do konca tohto roka.