Meta je ďalšou z úzkej skupiny technologických spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom vlastného modelu generatívnej umelej inteligencie (AI). Na novom systéme už intenzívne pracuje, a to s celkom vysokými ambíciami. Aktuálne sa má nachádzať v štádiu tréningu. A hoci si to neuvedomuješ, v tomto procese zrejme napomáhaš aj ty. Hovorca spoločnosti Meta totiž potvrdil, že nová AI na tréning využíva verejné fotografie používateľov sietí Facebook a Instagram, píše Insider.
Prejsť na:
Používajú sa výhradne verejné príspevky
Nick Glegg, prezident spoločnosti pre globálne záležitosti, v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že príspevky, ktorými je nová AI trénovaná, obsahujú text aj fotografie. Je pritom dôkladne zdôrazňované, že tréningový proces zahŕňa len verejne dostupné príspevky. Súkromných sa vraj v žiadnom prípade nedotkla a ani nedotkne. To isté platí aj pre súkromné správy.
Meta dodáva, že disponuje určitými opatreniami, ktoré z dostupných súborov údajov vylučujú súkromné dáta. O aké konkrétne opatrenia ide však neuvádza. „Snažili sme sa vylúčiť súbory údajov, ktoré majú veľkú prevahu osobných informácií,“ hovorí Glegg.
Aktuálne má byť primárnym účelom nového modelu pomáhať vo vytváraní vlastných digitálnych nálepiek na základe textových pokynov, upravovať fotografie pomocou textových inštrukcii a konverzovať s AI identitami, ako je napríklad raper Snoop Dogg, ktorý vystupuje ako „Dungeon Master“ v hre Dungeons & Dragons.
AI od spoločnosti Meta mala byť vytvorená za použitia jazykového modelu Llama 2 a modelu Emu, ktorý slúži na prevod textu na obraz. Práve tieto modely sú školené na verejných príspevkoch používateľov sociálnych sietí.
Meta očakáva súdne spory
Clegg vraj očakáva, že niektorí budú spôsob trénovanie nového modelu spochybňovať, napríklad v súvislosti s otázkou, či je trénovanie AI pomocou obsahu chráneného autorskými právami spravodlivý spôsob. „Myslíme si, že áno, ale mám silné podozrenie, že sa to pretaví do súdnych sporov,“ povedal Clegg.
Spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou celkom bežne čelia žalobám zo strany autorov, umelcov a vývojárov, a to z dôvodu neoprávneného použitia ich obsahu na trénovanie technológie, ktorá by jedného dňa mohla ohroziť ich kariéru.
Používatelia sociálnych sietí vlastnia štandardne vlastnia obsah, ktorý zverejňujú. Výnimkou je, ak daný obsah porušuje práva duševného vlastníctva niekoho iného. Vyplýva to zo zásad a pravidiel spoločnosti Meta.
Ambície sú vysoké
Napriek tomu však má od svojho modelu vysoké očakávania. Spoločnosť dokonca začiatkom tohto roka zostavila nový tím dedikovaný urýchleniu tvorby AI nástrojov so schopnosťou napodobniť ľudské výrazy. Okrem toho aktívne nakupuje špičkové čipy, vrátane modelu H100 od NVIDIA.
Meta totiž chce, aby bol jej nový model výkonný aspoň ako GPT-4 od spoločnosti OpenAI. Tá pritom uvádza, že v súčasnosti nepracuje na trénovaní novej generácie svojho modelu (GPT-5).