Renomovaná spoločnosť Motorola predstavila niečo, čo sa naozaj len tak nevidí. Počas podujatia Lenovo Tech World odhalila nový koncept skladacieho smartfónu. Nejde však o vyklápačku či knižku. Formát, ktorým sa pochválila, je možné ohnúť prakticky na akomkoľvek mieste, čo otvára úplne nové možnosti využitia. O novinke informuje server 9to5Google.
Prejsť na:
Reálna budúcnosť?
Veľmi dobre si pamätáme na časy, kedy sa o displejoch, ktoré je možné ohnúť v polovici a preložiť, hovorilo ako o niečom neuveriteľnom, prípadne neuskutočniteľnom. Dnes už ohýbateľné smartfóny ponúka nie jeden, ale hneď viacero popredných výrobcov, vrátane Samsungu, Huawei, Xiaomi, Honoru či OnePlus.
Obecne sa stretávame len s dvoma typmi skladacích smartfónov. Jeden má vertikálny pánt, čo znamená, že sa displej skladá na štýl knižky, druhý má pánt orientovaný horizontálne, pri ktorom sa displej ohýba na štýl starých známych vyklápačiek.
Zmena je potrebná
Postupne sa však objavujú nové koncepty. Dávnejšie sme sa dopočuli o tom, že výrobcovia chystajú smartfóny s rolovacím displejom. To ale zďaleka nie je všetko. Ako sme totiž spomenuli v úvode, Motorola predstavila koncept zariadenia, ktorého displej je možné ohnúť prakticky na akomkoľvek mieste. Nesie názov „Adaptive Display Concept“.
Na prvý pohľad ide o celkom normálny smartfón. Má štyri strany, ktoré spredu vypĺňa obdĺžnikový displej. Akonáhle však zariadenie vezmeme do ruky, situácia sa dramaticky mení. Smartfón možno ohnúť rôznymi spôsobmi, čím sa jeho používanie dokáže prispôsobiť širokej plejáde rozmanitých podmienok. Možno ho dokonca ohnúť tak, aby vytvoril mostík, kedy poslúži napríklad na zobrazovanie prehrávanej hudby počas horúcej kúpele.
Okrem toho možno zariadenie ohnúť tak, aby jeho spodná časť vytvárala akýsi stojan. To však stále nie je to najlepšie. Zariadenie sa totiž dokáže ohnúť aj tak, aby sa dokázalo omotať okolo zápästia a premeniť sa tak na veľmi pokročilé inteligentné hodinky.
Áno, znie to ako príliš veľké sci-fi, no na druhú stranu, takto flexibilný smartfón by aspoň čas od času ocenila väčšina z nás, no nie?
Mnoho nezodpovedaných otázok
Samozrejme, je tu veľa otázok, ktoré sú zatiaľ nezodpovedané. Ako dlho sa dokáže displej tak veľmi ohýbať bez toho, aby sa nenávratne poškodil? Dokáže mať takéto zariadenie oficiálnu IP certifikáciu? Koľko bude takáto technológia stáť? Žiaľ, odpovede pre teba nemáme. Treba však podotknúť, že nateraz ide len o koncept, čo znamená, že mnohé odpovede nateraz nemá ani samotná Motorola.
A keďže ide o koncept, nie je vôbec isté, že sa z konceptu niekedy stane komerčne dostupné zariadenie.
Čo ďalšie sme sa dozvedeli?
Motorola však počas Lenovo Tech World nehovorila len o revolučne ohýbateľnom smartfóne. Oznámila taktiež niekoľko nových funkcií na báze umelej inteligencie (AI). V tomto smere možno spomenúť funkciu Moto AI, ktorá slúži de facto ako inteligentný asistent, ďalej nový skener dokumentov, ktorý za pomoci AI upravuje kvalitu záznamov, ako aj funkciu Privacy Content Obfuscation, ktorá dokáže automaticky rozostriť citlivé informácie na snímkach obsahujúcich príspevky na sociálnych sieťach.