iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max síce za sebou nemajú zrovna úspešný debut, no niet pochýb, že ide o najvýkonnejšie smartfóny súčasnosti. Sú totiž poháňané čipom A17 Pro, ktorý sa pýši špičkovou architektúrou obsahujúcou vysoko výkonné i efektívne jadrá. A čo navyše, čip je postavený na pokročilom 3 nm výrobnom procese. Svoje kapacity po novom dokazuje v teste, ktorý na YouTube publikoval kanál PhoneBuff, všimol si server Letem světem Applem. Svojho konkurenta v ňom absolútne zdecimoval.
Prejsť na:
Aby sme boli presnejší, vo výkonnostnom teste sa proti sebe postavili iPhone 15 Pro Max a Google Pixel 8 Pro. Obidva smartfóny boli predstavené túto jeseň, čo znamená, že by malo ísť o tvrdú vzájomnú konkurenciu. Ako sa však ukázalo, po výkonnostnej stránke majú smartfóny od Apple výrazne navrch.
Markantné rozdiely
A17 Pro bol predstavený ako nový vlajkový čip pre modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Žiadne iné smartfóny nepoháňa. Podľa databázy NanoReview pozostáva zo šiestich jadier, pričom štyri majú taktovaciu frekvenciu 2,1 GHz a dve majú taktovaciu frekvenciu takmer 3,8 GHz. V prostredí benchmarkingovej platformy AntuTu 10 získal neuveriteľné skóre 1 563 188 bodov, zatiaľ čo v Geekbench 6 dosiahol skóre 2 951 a 7 382 bodov. Prvý výsledok reprezentuje test na jedno jadro, zatiaľ čo druhý test na viac jadier.
Pre porovnanie, Pixel 8 Pro poháňa Tensor G3, najnovšia generácia vlastného čipu Google. Tento procesor má až deväť jadier. Hlavné jadro má taktovaciu frekvenciu 2,9 GHz, štyri výkonné jadrá majú taktovaciu frekvenciu 2,4 GHz a zvyšné štyri efektívne jadrá zase 1,7 GHz. V rámci AnTuTu 10 dosiahol skóre 1 006 779 bodov, zatiaľ čo v Geekbench 6 sa mu podarilo vyšplhať na 1 750, resp. 4 415 bodov.
Už na základe týchto údajov vieme, že A17 Pro je podstatne výkonnejší. Ak si porovnáme výhradne výsledky z AnTuTu 10, možno povedať, že čip od Apple je o 55 % výkonnejší ako jeho konkurent od Google.
iPhone 15 Pro vyhral s obrovským náskokom
A dokazuje to aj zmienený test na YouTube. V zhruba piatich minútach sú obidva smartfóny (iPhone 15 Pro Max a Google Pixel 8 Pro) podrobené sérií úloh, pričom víťazom sa stáva to zariadenie, ktoré ich dokončí ako prvé. Tým, ako už zrejme vieš, je iPhone 15 Pro Max. Svojmu protivníkovi nenechal žiadnu času, nakoľko test dokončil v priebehu 2 minút a 48 sekúnd. Google Pixel 8 Pro skončil takmer o minútu neskôr, konkrétne s časom 3 minúty a 28 sekúnd.
Google má iné priority
To však rozhodne neznamená, že Tensor G3 nemá čo ponúknuť. V oblasti čistého výkonu zaostáva, dá sa povedať, úmyselne, nakoľko to nie je primárnym zameraním Google. Ako gigant vo svete technológií rozhodne disponuje prostriedkami na to, aby vyrábal špičkové čipy, ktoré by po výkonnostnej stránke boli schopné konkurovať velikánom. Má však vlastnú víziu, v rámci ktorej investuje prostriedky do iných oblastí, ktoré považuje za dôležitejšie.
Google cieli predovšetkým na výpočtový výkon umelej inteligencie, čo je dôvod, prečo sú smartfóny Pixel mnohými považované za najchytrejšie mobilné telefóny na trhu. Ani A17 Pro nedokáže spustiť vlastné AI algoritmy Google tak dobre, ako to dokáže Tensor G3.
Čip od Google výrazne dominuje napríklad v identifikácii jazyka a prepise hovorenej reči na pásaný text. Dokonca rozumie aj interpunkčným znamienkam a dokáže rozoznať, či používateľ konkrétnym slovom označuje všeobecný objekt alebo niekoho či niečo s vlastným menom.
Je toho skutočne mnoho, čo Tensor G3 dokáže ponúknuť. Podrobnejšie sme sa jeho kapacitám venovali v samostatnom článku, ktorý nájdeš na tomto odkaze.