Séria iPhone 15, presnejšie modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, za sebou nemajú zrovna hladký debut. V priebehu mesiaca od ich oficiálneho predstavenia ich stihli trápiť rôzne problémy, hoci poniektoré z nich už Apple stihol opraviť. Nebolo vy však od nás úplne fér, keby sme v súvislosti s novinkami hovorili len o tom zlom. Zariadenia majú aj mnoho skvelých kvalít. A ako píše server PhoneArena, konektivita je rozhodne jednou z nich.
Prejsť na:
Mnoho dôležitých premenných
Keď si vyberáme nový smartfón, zaujíma nás dizajn, veľkosť displeja, fotoaparáty a výkon. Dôležité však sú pre finálny posudok aj faktory, ktorú sú síce menšie, no to rozhodne neuberá na ich dôležitosti. Sem možno zaradiť napríklad konektivitu, do ktorej spadá aj rýchlosť internetového, resp. sieťového pripojenia.
Rýchlosť internetu nezávisí len od toho, akej generácie daná sieť je alebo kto je jej poskytovateľom. Závisí aj od kapacít modemu priamo v zariadení, ktoré sa chce do siete pripojiť. Apple si to našťastie uvedomuje, a preto vo svojich mobilných čipoch používa každý rok novší a schopnejší modem.
Takmer 2-násbobný medzigeneračný skok
Výnimkou nie je ani rad iPhone 15. Konkrétne iPhone 15 Pro Max mal v teste Ookla zaznamenať najrýchlejší medián rýchlosti downloadu a uploadu cez 5G sieť. Konkrétne bola nameraná rýchlosť 251,37 Mb/s, čo je veľmi slušný výsledok. Dokonca má ísť o takmer 2-násobne vyššiu rýchlosť v porovnaní s iPhone 14 Pro Max, ktorý v tom istom teste dosiahol medián 127,83 Mb/s.
Vďačiť za to možno novému modemu Snapdragon X70 5G od spoločnosti Qualcomm, ktorý údajne zvyšuje rýchlosť pripojenia oproti modemu Snapdragon X65 5G až o 24 %. Snapdragon X65 5G bol obsiahnutý v minuloročných modeloch.
Za zmienku taktiež stojí, že zvýšenie mediánu rýchlosti pripojenia bolo nateraz zaznamenané len pri dvoch prémiovejších modeloch, a síce iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Je to zrejme preto, lebo tieto modely používajú nový špičkový čip A17 Pro založený na 3 nm výrobnom procese, zatiaľ čo dvojica nižších modelov dostala minuloročný A16 Bionic.
Zásluha patrí aj mobilným operátorom
Samozrejme, zásluha na tomto úspechu nepatrí iba Apple či Qualcommu, ale aj mobilným operátorom, ktorí neustále rozvíjajú svoje siete. A platí to aj pre slovenských hráčov. Najširšie pokrytie u nás aktuálne poskytuje operátor Orange, ktorého 5G sieť je podľa posledného oznamu dostupná pre približne 53,7 % populácie, čo v prepočte vychádza na 275 miest a obcí.
Orange pôvodne plánoval do konca tohto roka pokryť 5G sieťou aspoň 50 % populácie, čo sa mu, očividne, podarilo nielen dosiahnuť, ale aj prekonať.
Druhé miesto pripadá operátorovi O2, ktorý podľa poslednej správy poskytuje svoju 5G sieť 52,5 % populácie Slovenska. Na treťom mieste je Telekom s pokrytím 47 % populácie.
Je potešujúce vidieť, že Apple myslí aj na také „drobnosti“, ako je konektivita. Aj tie totiž výrazne ovplyvňujú konečný používateľský zážitok, čiže spokojnosť zákazníka.
Konečne dobrá správa
Ako sme zmienili v úvode, v posledných týždňoch sa v súvislosti s modelmi iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max hovorilo takmer výhradne o chybách, ktorými trpeli alebo trpia.
Všetko začalo správami o prehrievaní, o ktorom sa špekulovalo, že sa ho Apple pokúsi vyriešiť prostredníctvom softvérovej aktualizácie, ktorá však obmedzí maximálny výkon procesora. Pochopiteľne, toto používateľov veľmi pobúrilo. Našťastie sa tak ale nestalo. Apple neskôr potvrdil, že chyba korení v iOS 17, pričom v najnovšej softvérovej aktualizácii by už mala byť opravená.
Krátko na to sa objavili hlásenia o tom, že novinkám sa po nabíjaní na bezdrôtovej podložke v autách BMW doslova usmažil NFC čip. Používatelia si to všimli vtedy, keď im telefón opakovanie odmietal realizovať bezkontaktnú platby. Taktiež sa vraj zvykol reštartovať a následne zobraziť varovnú správu, že nebolo možné dokončiť nastavenie Apple Pay. Žiaľ, táto chyba zatiaľ nemá permanentné riešenie.
Napokon sa do už tak širokej plejády komplikácií pridalo aj vypaľovanie displeja. Spočiatku sa zdalo, že tento problém postihuje len veľmi malé percento používateľov, no Apple sa naň aj napriek tomu rozhodol pohotovo reagovať. Vysvetlil, že v niektorých prípadoch nemusí ísť o vypálenie, ale o tzv. retenciu obrazu, čo je problém opraviteľný softvérovou aktualizáciou. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.