Investovanie so sebou prináša mnoho rizík. Nehovoríme pritom iba o možnej strate finančných prostriedkov z dôvodu nepriaznivého vývoja zvoleného aktíva či aktív, ale aj o riziku hackerských útokov. Tie sú čoraz dokonalejšie a prešpekulovanejšie, hoci ich primárny účel ostáva rovnaký – okrádať. Žiaľ, obzvlášť to platí o nehmotných aktívach technologického charakteru, akým sú napríklad kryptomeny.
Prejsť na:
Podľa novej štúdie, ktorú vyhotovila spoločnosť Hacken, audítor bezpečnostných systémov v rámci blockchainu, len v priebehu tretieho štvrťroka 2023 došlo ku 117 hackom, vďaka ktorým útočníci dokázali obetiam odcudziť aktíva v hodnote až 720 miliónov dolárov (680 miliónov €). V predošlom štvrťroku síce bolo realizovaných viac útokov, konkrétne 131, avšak hodnota odcudzených aktív dosiahla „iba“ 327 miliónov dolárov (309 miliónov €).
Mnohé z týchto útokov sa vyznačujú jednou spoločnou črtou. Štúdia ukázala, že veľmi častou príčinou úspechu hackerských útokov je ľudský faktor, teda nepozornosť či prílišná dôveryhodnosť ašpirujúcich, ale i skúsenejších investorov.
Dôležitý je dôkladný prieskum a obozretnosť
Štúdia odporúča ľuďom s úmyslom investovať, aby si pred vykonaním prvej transakcie dôkladne preskúmali možnosti prerozdelenia finančných prostriedkov medzi viaceré aktíva, pričom táto analýza by mala zahŕňať viaceré kľúčové faktory. Medzi nimi možno vyzdvihnúť napríklad podmienky likvidity alebo otázku, či je subjekt poskytujúci dané aktívum auditovaný.
Všeobecne štúdia odporúča, aby sa ľudia snažili investovať primárne do projektov, o ktorých je mnoho verejne dostupných informácií, vrátane informácií o finančných kontrolách alebo správe majetku.
Obeťami sú aj Slováci a Česi
Mnohí by si mysleli, že hackeri v rámci kryptoaktív útočia výhradne na veľkých investorov v Spojených štátoch a iných väčších krajinách. Tak tomu rozhodne nie je. Podvodníci cielia aj na investorov z Česka a Slovenska. Za obeť im však môžu padnúť aj tí, ktorí do kryptomien ešte nikdy neinvestovali.
Existuje niekoľko odporúčaní, ako sa vyhnúť zákerným podvodom vo svete kryptomien. Dobrou radou pre začínajúcich investorov je, aby nikdy nenakupovali kryptomeny na druhú osobu. Na kúpu kryptomeny nie je potrebný maklér, ako je tomu pri akciách. Záujemcovi o investovanie stačí, aby si vybral platformu, cez ktorú chce nakupovať, vytvoril si na nej konto a následne sa môže pustiť do výberu najlepších možností.
Útočníci však rozhodne neútočia len tým, že sa hrajú na prostredníkov. Často sa snažia obete oklamať aj tým, že im zavolajú s oznámením o zostatku kryptomien na centralizovanej kryptomenovej burze a ponukou na presunutie finančných prostriedkov na účet. Ide o klam, ktorého cieľom je od nič netušiacej obete vymámiť kľúčové informácie, napríklad prístupové údaje k digitálnej peňaženke, a následne ju okradnúť. Nikto ti nikdy nebude volať s tým, že máš na burze zostatok kryptomeny alebo kryptomien.
Napokon je tu ešte jedna osvedčená metóda, ktorá je síce náramne drzá, no aj napriek tomu celkom efektívna. V rámci tejto metódy sa podvodníci telefonicky spoja s obeťou a presvedčia ju, aby si zapla počítač a poskytla potrebné údaje na vzdialený prístup. Akonáhle tak obeť spraví, útočník získa prakticky kompletnú kontrolu nad zariadením. Obeť je neustále presviedčaná o tom, že ide o bežný proces.
Opak je však pravdou. Počas ovládania obrazovky sa útočníci snažia získať prístupové údaje od bankového konta obete (cez internetbanking) s tvrdením, že ide o kľúčovú súčasť investičného procesu, ktorá umožní prevádzať finančné prostriedky na kryptomeny. Ide o podvod. Peniaze síce z účtu odídu, no nesmerujú do kryptomien, ale na súkromné účty útočníkov.
Je dôležité mať na pamäti, že nikto legitímny od teba nikdy nebude žiadať udelenie súhlasu na vzdialený prístup k tvojmu počítaču. Akonáhle sa niekto o niečo také pokúsi, preruš kontakt a kontaktuj políciu.