Včera internetom začala kolovať správa, podľa ktorej Elon Musk uvažoval nad stiahnutím sociálnej siete X, ktorú kúpil rok dozadu za 44 miliárd dolárov, z územia Európskej únie (EÚ). Pôvodne ju priniesol portál Insider s tým, že týmto krokom sa mal miliardár snažiť vyhnúť novým reguláciám Aktu o digitálnych službách (DSA). Musk však krátko na to oznámil, že nateraz nič také v pláne nemá, informuje server O médiách.
Prejsť na:
Čo je DSA?
DSA je nová legislatíva EÚ, ktorý výrazne ovplyvňuje funkcionalitu všetkých popredných digitálnych služieb. Účinnosť nadobudla v auguste tohto roka, odkedy prikazuje všetkým dotknutým online platformám, aby mali zavedené transparentné systémy s aktívnou, preukázateľnou a efektívnou moderáciou. DSA cieli predovšetkým na to, aby sa obmedzilo množstvo dezinformácií šírených naprieč internetom.
Odmietanie pravidiel
Podľa správy od Insider sa mala sieť X dostať do rozporu s pravidlami DSA kvôli zavádzajúcim príspevkom ohľadne vojny medzi Izraelom a palestínskou islamistickou organizáciou Hamas. Aktuálne ide o jednu z najrozoberanejších tém, čo znamená, že sa v súvislosti s ňou šíri aj mnoho nepravdivých informácií. Nanešťastie pre Muska, šíriť sa majú aj prostredníctvom X.
Údajný plánovaný krok Muska, teda stiahnutie X z pôdy EÚ, bol prirovnaný k rozhodnutiu, ktoré učinila Meta pri svojej novej sieti Threads. Tá v EÚ nateraz nie je dostupná, nakoľko podľa úradov nespĺňa požadované nároky ohľadne moderácie a práce s údajmi používateľov. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.
Eurokomisár Thierry Breton minulý týždeň uviedol, že Európska komisia (EK) aktívne skúma súlad siete X s pravidlami DSA. V prípade zistenia, že sieť pravidlá naozaj porušuje, jej má hroziť pokuta vo výške až 6 % jej globálnych tržieb.
Musk to popiera
Musk však zverejnil príspevok, v ktorom vyvracia, že by plánoval stiahnutie X z EÚ. „Ďalší úplne falošný Business Insider. Toto nie je skutočná žurnalistika,“ napísal.
V súvislosti s odchodom X z EÚ sa špekulovalo dokonca aj o tom, že Musk svoju sieť stiahne aj z iných trhov, kde sa neteší dostatočnej popularite. Inými slovami, jej dostupnosť mal obmedziť len na trhy, kde sa platforme darí najviac, a síce na Spojené štáty, Veľkú Britániu a Japonsko.
Agentúra DPA tvrdí, že niečo také nie je úplne jednoduché. Prístup k platforme by síce mohol byť zablokovaný na základe údajov GPS alebo IP adries, avšak takúto blokáciu je možné obísť prostredníctvom rôznych VPN služieb, teda virtuálnou zmenou polohy. Európania predtým hojne využívali VPN služby aj na prístup k sieti Threads.
Samozrejme, existujú nástroje, ktoré dokážu zablokovať prístup aj v prípade, že daná osoba sa skrýva za virtuálnou IP adresou, avšak niečo také si vyžaduje mnoho úsilia a zdrojov.
Momentálne to však vyzerá tak, že X z EÚ neodchádza, a to aj napriek tomu, že tento región predstavuje asi iba 9 % celosvetovej mesačnej aktívnej užívateľskej základne.
Prístup za poplatok
Na druhú stranu, Musk v rámci programu „Not A Bot“ v niektorých krajinách začal spoplatňovať prístup nových používateľov k sieti X. Týmto rozhodnutím má cieliť na obmedzenie aktivity botov, ktorí šíria spam a zavádzajúce príspevky. Konkrétne si platforma pýta ročný poplatok vo výške 1 dolára, a to na Novom Zélande a Filipínach.
Noví používatelia môžu sieť používať aj bez zaplatenia, avšak je im umožnená interakcia iba s obsahom určeným na čítanie. Nemôžu teda napríklad vytvárať vlastné príspevky.